Kodėl Italija laikoma tikros kavos šalimi?

Italija – pasaulio kavos sostinė. Ne veltui visi populiariausi gėrimai turi itališkus pavadinimus: espresso, cappuccino, macchiato. Įdomu tai, kad iš tiesų Italijoje kavos pupelės komerciniais tikslais neauginamos – tam trūksta tinkamų sąlygų. Šalis yra žinoma dėl profesionalių kavos skrudinimo ir plikymo tradicijų.

Kaip Italija tapo kavos šalimi?

Kava yra kilusi iš Etiopijos. Ilgainiui ją pradėta gabenti į Europą, o Venecija tapo vienu pirmųjų uostų, pradėjusių importuoti kavos pupeles XVI a. Šiame mieste atsirado ir pirmosios kavinės. Seniausioje iš jų, „Florian“, galima apsilankyti dar ir dabar.Čia kava mėgavosi tokie žymūs žmonės kaip JohannWolfgangvonGoethe, CarloGoldoni, Giuseppe Parini, GiacomoCasanova. Ji taip pat gali didžiuotis būdama pirmąja kavine, kurioje galėjo apsilankyti moterys.

Iš pradžių kava mėgavosi tik turtingieji, tačiau vėliau gėrimas išplito.Aristokratai kavą dovanodavo kaip draugystės ar meilės simbolį. Maždaug tuo pačiu metu pradėta kavą gaminti ir namie. XVII a. pabaigoje Neapolyje buvo išrastas pirmasis buitinis prietaisas – caffettieranapoletana. Su šiuo metaliniu įrankiu, švariu vandeniu ir 4-5 gramais smulkiai maltos kavos buvo galima paruošti 3-4 puodelius.

Toliau sekė modernesni išradimai. XIX a. pabaigoje Angelo Moriondo gavo apdovanojimą dėl išrasto kavos aparato, o XX a. pradžioje LuigiBezzera išrado espresošotą. Būtent espreso aparato išradimas buvo tikra revoliucija Italijos žmonėms. Iki tol kava buvo gaminama smulkinant pupeles į verdantį vandenį, o tai užimdavo labai daug laiko. Pirmasis L. Bezzerametalinis kavos aparatas buvo sukurtas stovėti ant atviros liepsnos, o užpildyti vandeniu jį reikėdavo iki pusės. Kylant vandens temperatūrai kaupėsi garai, leidžiantys sudėti aparato apačioje maltą kavą. Taip buvo gaunama karšta espreso, pagaminama vos per minutę. L. Bezzera padėjo pagrindus dabartiniam kavos ruošimui, bet XX a. buvo atlikta ir užpatentuota nemažai patobulinimų. Čia pasižymėjo GiovanniAchilleGaggia, kurio novatoriškos kūrybos dėka espreso tapo galima paruošti vos per 15 sekundžių. Tada Alfonso Bialetti išrado moka kavinuką, itališkai vadinamą machinetta. Dėl paprasto naudojimo net šiandien daugelyje namų galima rasti tokią kavavirę. Taip žingsnis po žingsnio Italija tapo pasauline kavos pramonės lydere.

Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, kavos gėrimas smarkiai sumažėjo dėl diktatoriaus BenitoMussolini pastangų užverti Italijos duris užsienio produktams. Įdomus faktas, kad būtent B. Mussolini valdymo laikais buvo pradėtas vartoti žodis barista.Italai vis tiek ruošė kavą, tačiau šalyje esantiems JAV kariams ji atrodė per stipri, tad buvo pereita prie cikorijos ir hibiskus arbatos alternatyvos. Tai tęsėsi iki amžiaus vidurio, kai vėl atgimė itališkos kavos tradicijos.

Dabartinė kavos kultūra

Dabar Italija yra kavos pupelių importo ir kavos bei kavos aparatų eksporto lyderė. Italams kava yra kur kas daugiau negu paskubomis išgeriamas gėrimas. Jie nuoširdžiai tiki, kad kava skirta mėgautis, todėl retai pamatysite italą, sparčiai einantį gatve ir gurkšnojantį kavą. Užsisakę kavinėje Italijoje dažniausiai jums atneš porcelianinį kavos puodelį, o kavą išsinešimui retai kur pasiūlys. Beje, prie kavos taip pat gausite stiklinę vandens – ji skirta apvalyti gomuriui prieš mėgaujantis kava.

Italai tiki, kad kava turėtų būti prieinama visiems, tad šalyje gausu vietų, kur galima nusipirkti šio gėrimo už itin mažą kainą. Dėl šios priežasties milžiniškas kavinių tinklas „Starbucks“ šalyje atsidarė tik prieš keletą metų. Italų kavos kultūroje nėra vietos aukštoms gėrimų kainoms.

Dabar Italijos kavinėse galima ne tik mėgautis tradiciniais cappuccino, caffelatte, macchiato ar americano gėrimais, bet ir eksperimentuoti su dar neragautais skoniais. Pavyzdžiui, caffecorrettoitalai dar vadina „pataisyta“ kava. Tai – gėrimas, papildytas alkoholiu, tradiciškai sambucaarba grappa. Caffeanisette– anyžių skonio espreso, o caffed‘unparrinupatiekiama tik Sicilijoje. Tai – cinamono, gvazdikėlių ir kakavos dulkių kava. Italai dar gaivinasi shakerato– espreso, kuris su ledukais plakamas tol, kol net užputoja. O granita di caffeyra mišrus cukraus gėrimas, pagardinamas plakta grietinėle, dar žinomas kaip frappuccinopirmtakas.

Italų meilė espreso

Italija –espreso motina. Ne veltui tai – populiariausias gėrimas šalyje. Italai dievina vidutiniškai arba tamsiai skrudintą kavą.  Stipriai skrudintos pupelės yra akytesnės, o tai leidžia greičiau išgauti skonį – tai ypač svarbu gaminant espreso. Jei pupelės paskrudinamos per silpnai, kava gausis rūgšti. Tiesa,espreso italai renkasi gerti ne iš pačio ryto. Įprasta rytą pradėti su puodeliu cappuccino arba latte, bet po 11 valandos jau niekas neužsisako kavos su pienu. Espreso labiau mėgstamas pietų metu arba vėliau. Jei espreso pagaminti naudojamos prastos pupelės, italai nesidrovi įberti cukraus, kad užmaskuotų trūkumus.Beje, kadangi espreso patiekiamas mažomis porcijomis, nieko nestebina per dieną išgerti 7ar 8 puodeliai.

Profesionalūs itališki prekiniai ženklai

„Illy“ ir „Lavazza“ Italijos prekiniai ženklai be abejonės yra vieni geriausių savo srityje. „Illy“ pasižymi brangesnėmis kainomis, tačiau naudoja 100% arabikos pupelių mišinius. Tai reiškia, kad šios kompanijos kava yra subtilesnio skonio ir rafinuoto saldumo. Tai – idealus pasirinkimas tiek espreso, tiek filtruotos kavos mėgėjams.

Tuo tarpu „Lavazza“ naudoja arabikos ir robusta kavos pupelių mišinius. Daug kas klaidingai laiko robusta pupeles prastesnės kokybės, tačiau tokį įspūdį dažniausiai lemia netinkamas jų apdorojimas. Iš tikrųjų jos yra lengviau užauginamos, o su jomis gaminama kava pigesnė ir turi daugiau kofeino. Robusta pupelės suteikia gėrimui sodresnį skonį ir užtikrina storą kremo sluoksnį. Tai – tobulas arabikos pupelių papildymas. „Lavazza“ puikiai tinka espreso bei moka gėrimams ir French Press kavinukams.

Kalbant apie kavos aparatus, nepralenkiami yra „De‘Longhi“. Ši kompanija derina naujausias technologijas, itališką dizainą ir aistringą meilę kavai. „De‘Longhi“ istorija prasidėjo nuo smulkaus šeimos verslo, o išaugo į pasaulinio lygio įmonę. Jų espreso aparatais pagaminta kava iškart nukelia į romantiškas Italijos gatveles. Ši kompanija siūlo pačius įvairiausius modelius: kompaktiškus, valdomus vos vieno mygtuko paspaudimu, gaminančius iškart 2 kavos puodelius ir turinčius daug kitų savybių. Didelį prekių asortimentą galima rasti CoffeeLoft internetinėje parduotuvėje.

Italų kavos tradicijos žavi visą pasaulį. Nors patys neaugina kavos pupelių, jie padovanojo espresso ir daug su kava susijusių išradimų. Nuostabu, kad įsigiję itališkų prekių galime pajusti dalelę kavos šalies ir savo namuose.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top