Akių dugno tyrimas: ką verta žinoti?

Akių dugno tyrimas (oftalmoskopija) svarbus tuo, jog leidžia pamatyti akies kraujagysles ir nervą. Jis gali būti atliekamas profilaktinio regos patikrinimo metu, siekiant nustatyti akių ligas, taip pat žmonėms, turintiems aukštą kraujospūdį ar sergantiems cukriniu diabetu. Norite sužinoti daugiau? Apie tai, kada atliekamas akių dugno tyrimas, kaip jam pasiruošti ir kitus susijusius aspektus, papasakosime šiame straipsnyje.

Kada atliekamas akių dugno tyrimas?

Šis tyrimas paprastai atliekamas norint nustatyti ligas ir būkles, galinčias paveikti akių kraujagysles. Tai apima regos nervo pažeidimus, tinklainės plyšimą ar atsiskyrimą, glaukomą (vyresnio amžiaus žmonėms būdingą akių ligą, pasireiškiančią akispūdžio padidėjimu, akies nervo atrofija ir akipločio pakitimais), geltonosios dėmės degeneraciją, regėjimo praradimą, citomegalo viruso (CMV) sukeltą tinklainės uždegimą, melanomą (odos vėžį, kuris gali išplisti į akis), hipertenziją (aukštą kraujo spaudimą), diabetą.

Kaip pasiruošti tokiam tyrimui?

Prieš tyrimą gydytojas oftalmologas gali sulašinti akių lašų, skirtų vyzdžiams išplėsti. Dėl jų poveikio keletą valandų regėjimas gali būti neryškus, o akys – jautrios šviesai. Todėl tam, kad apsaugotumėte jas nuo šviesos, kol vyzdžiai išsiplėtę, patariama nešioti akinius nuo saulės. Kadangi po tokio tyrimo kuriam laikui suprastėja regėjimas, rekomenduojama pasirūpinti, kad kažkas jus parvežtų arba palydėtų namo. Tai ypač aktualu vyresnio amžiaus žmonėms. Dirbantiems darbą, kuriam reikia gero regėjimo, patariama pasirūpinti, kad po tyrimo likusi dienos dalis būtų laisva.

Žmonės, alergiški tam tikriems vaistams, apie tai būtinai turėtų pranešti gydytojui. Ši informacija gali būti naudinga parenkant tinkamus akių lašus. Verta žinoti, kad ne tik vartojami vaistai, bet ir maisto papildai gali sąveikauti su akių lašais. Todėl gydytoją reikėtų perspėti ir apie maisto papildų vartojimą. Sergantiems glaukoma, taip pat būtina apie tai pranešti, kad gydytojas nenaudotų akių lašų, galinčių per daug padidinti akispūdį.

Kaip atliekama oftalmoskopija?

Oftalmoskopija atliekama tamsiame kambaryje. Paciento paprašoma atsisėsti ir ant specialaus laikiklio padėti smakrą bei priglausti kaktą. Gydytojas prideda oftalmoskopą prie savo akies, o paciento akį apšviečia spinduliu ir reguliuoja prietaisą tol, kol gauna tikslų akies dugno vaizdą. Išlaikomas ne didesnis nei 4 cm atstumas tarp tiriamos akies ir oftalmoskopo. Tam, kad visiškai ištirtų akių dugną, gydytojas prašo paciento keisti akių padėtį.

Atvirkštinės oftalmoskopijos metu naudojama lupa, kuri laikoma ne arčiau nei 7–8 cm nuo paciento akies. Atliekant tyrimą, abi akys turi būti atmerktos. Paciento prašoma pažiūrėti tiesiai, į gydytojo dešinę ar kairę ausį arba aukštyn, žemyn, priklausomai nuo tiriamos akių srities. Oftalmoskopija paprastai trunka nuo 5 iki 10 min. Ji yra neskausminga, tačiau kai kuriems ryški oftalmoskopo šviesa gali sukelti nedidelį diskomfortą.

Planuojate atlikti akių patikrinimą? Užsiregistruokite jam internetu arba telefonu. Rūpestingi klinikoje dirbantys gydytojai atliks reikiamus tyrimus ir profesionaliai įvertins jūsų akių būklę.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)
scroll to top