Pirmieji Lietuvoje: Širvintų rajono PSPC veikia nauja telefonijos sistema

Registratūroje pasientus pasitinka visada geros nuotaikos registratorės Greta Pečiulytė ir Sandra Paulauskienė.

Registratūroje pacientus pasitinka visada geros nuotaikos registratorės Greta Pečiulytė ir Sandra Paulauskienė.

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos praėjusių metų liepos 19 dienos įsakymu Pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigose turi būti suteikta nuotolinė sveikatos priežiūros paslauga. 

Apie galimybę pacientui gauti sveikatos priežiūros paslaugas nuotoliniu būdu „Širvintų kraštas“ kalbasi su Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro vadove Liudmila Braškiene.

– Nuotolinė sveikatos priežiūros paslauga (NSP). Kas tai yra?

– Tai tokia paslauga pacientui, kada jam nereikia vykti į pirminės sveikatos priežiūros centrą. NSP paslaugos paskirtis – skirti pacientui pakartotinius tyrimus, tęsti vaistinių preparatų ar medicinos pagalbos priemonių skyrimą. Ji suteikiama naudojantis informacinėmis ir elektroninių ryšių technologijomis. Ją gali suteikti šeimos gydytojas arba vidaus ligų gydytojas, vaikų ligų gydytojas, akušeris ginekologas ir chirurgas, o taip pat bendrosios praktikos slaugytoja.

– Kokios paslaugos iš gydytojo gali tikėtis pacientas, paskambinęs telefonu?

– Pratęsti suaugusiam pacientui anksčiau paskirtų vaistų ar medicinos pagalbos priemonių skyrimą, išrašydamas receptą. Labai svarbu žinoti, kad pratęsti receptą pagal šiuo metu galiojančią tvarką galima ne daugiau kaip vieną kartą. Kitą kartą dėl tos pačios priežasties pacientas privalo atvykti į gydymo įstaigą. Pacientai kartais dėl to pyksta, tačiau reikia suprasti, jog gydytojas po tam tikro laiko turi patikrinti kaip paskirti vaistai veikia. Atėjus pacientui, gydytojas pakartoja kraujo ir kitus reikalingus tyrimus ir nusprendžia, kokius vaistus reikia toliau naudoti.

Telefonu dar galima ne ilgiau kaip vieno mėnesio laikotarpiui išrašyti receptą vaikams, jei paciento būklė stabili, skirti pakartotinius tyrimus, paaiškinti pacientui ar jo atstovui atliktų tyrimų rezultatus bei pagal juos koreguoti gydymą, vaistų vartojimą.

– Ministro potvarkis dėl nuotolinės sveikatos priežiūros paslaugos jau yra, tačiau pirminės sveikatos priežiūros centrams yra keliamos tam tikros sąlygos, be kurių ši paslauga neteikiama?

– Svarbiausia sąlyga, kad įstaiga, kuri teikia šią paslaugą turi būti pasiruošusi identifikuoti pacientą. Žinome, kad teikiant paslaugas elektroninių ryšių pagalba, asmuo paprastai identifikuojamas (atpažįstamas sistemoje) pagal jo asmens kodą. Tačiau telefonu pranešti asmens kodą nėra saugu. Todėl dabar teikiant paslaugas telefonu ar kitomis el. ryšio priemonėmis, besikreipiančio dažniausiai prašoma pasakyti 3-4 paskutinius jo asmens kodo skaitmenis. Rengdamiesi teikti nuotolines sveikatos priežiūros paslaugas ir mes ketinome tokiu būdu atpažinti skambinantį į įstaigą pacientą. Žinoma, jeigu gydytojas seniai pažįsta savo pacientą, žino jo bėdas, turi jo telefono numerį, pacientas telefonu nuolat konsnultuojasi su gydytoju, kitaip tariant vyksta natūralus bendravimas jau eilę metų, gydytojas gali jį ir toliau telefonu pakonsultuoti. Bet tam, kad gydytojas ar bendrosios praktikos slaugytojas galėtų kokybiškai suteikti visas nuotolinės sveikatos priežiūros paslaugas ir tuo pačiu užtikrinti skambinančio asmens duomenų apsaugą, būtina tam atsakingai pasiruošti. Todėl mūsų įstaiga tam, kad galėtų saugiai ir kokybiškai teikti sveikatos priežiūros paslaugas nuotoliniu būdu, įdiegė naują modernią telefoninio komunikavimo sistemą. Visų pirma ši sistema gera tuo, kad leidžia priimti iš karto kelis tuo pačiu registratūros numeriu skambinančiųjų skambučius, pacientui sutikus (pagal nutylėjimą) įrašyti pokalbius, fiksuoti neatsakytus skambučius (pacientai, tikriausiai jau pastebėjo naujovę – skambinusiems ir sujungimo nesulaukusiems pacientams perskambinama). Tačiau svarbiausia yra tai, kad pilnai įdiegus šią sistemą, tiek įstaigos registratūros darbuotojos, tiek nuotolines sveikatos priežiūros paslaugas teiksiantys medikai pagal skambinančiojo telefono numerį iš karto identifikuos pacientą. Skambinant pacientui ar jo atstovui, skambutį priimančių registratorių ir gydytojų ar slaugytojų kompiuterio ekrane atsidarys langas su aktyvia nuoroda į paciento ir jo atstovaujamų asmenų (vaikų, tėvų) elektroninės kortelės informaciją, būtiną atitinkamoms paslaugoms teikti – registruoti pacientą vizitui pas gydytoją arba gydytojui (bendrosios praktikos slaugytojai) jį konsultuoti, teikti kitas nuotolinės sveikatos priežiūros paslaugas.

Beje, esme pirmieji Lietuvoje, teiksiantys nuotolines sveikatos priežiūros paslaugas inovatyviu būdu, leidžiančiu taupyti tiek pacientų, tiek medikų laiką.

– Žmogus skambina į registratūrą ir prisistato pasakydamas savo vardą ir pavardę. O jeigu vis dėlto skambina piktas neprietelis, nusprendęs tokiu būdu „pajuokauti“? Kokiu būdu įdiegta sistema atskirs melagingą skambutį?

-Kai pacientas užsiregistruoja mūsų įstaigoje, jis pasirašo dokumentą (valios pareiškimą), jog sutinka gauti paslaugas nuotoliniu būdu. Be tokio valios pareiškimo mes negalime teikti šios paslaugos. Sistema iš tikrųjų žmonių pagal balsą ar pavardę neskiria. Bet ji, kaip minėjau, užtikrina galimybę atpažinti skambinantįjį, net jam neprisistačius, aišku, jeigu jis yra nurodęs teisingus savo kontaktinius duomenis. Todėl asmenys, pageidaujantys gauti NSP paslaugas, privalo atvykti į įstaigą ir pasirašyti sutikimą dėl sveikatos priežiūros paslaugų teikimo, kuriame bus nurodytas ir jo telefono numeris, iš kurio skambinantis pacientas bus atpažintas mūsų įstaigos informacinėje sistemoje. Prašome kreiptis į Pirminės sveikatos priežiūros centro 115 kabinetą.

Širvintų pirminės sveikatos priežiūros vadovė Liudmila Braškienė ir operatorius Vaidas Rukšta gali monitoriaus ekrane stebėti pacientų skambučių dinamiką.

Širvintų pirminės sveikatos priežiūros vadovė Liudmila Braškienė ir operatorius Vaidas Rukšta gali monitoriaus ekrane stebėti pacientų skambučių dinamiką.

– Žmonių charakteriai, jų temperamentas labai skirtingi. Kalbantis telefonu galimi konfliktai. Gal jūsų sistema leidžia nustatyti, dėl ko kilo vienas ar kitas nesusipratimas tarp gydytojo ir paciento?

– Jau kurį laiką į Širvintų r. PSPC registratūrą paskambinę asmenys pirmiausia išklauso pranešimą, įspėjantį, kad pokalbis bus įrašomas. Iš pradžių toks įspėjimas gal kiek ir sutrikdydavo skambinantįjį, bet dabar tik labai retais atvejais išgirdę įrašą pacientai padeda ragelį. O daugumos šis pranešimas jau nestebina, nes jį išklauso skambindami ir į kitas paslaugas teikiančias įstaigas ar įmones. Toks pranešimas reiškia, kad paslaugos teikėjas tokiu būdu siekia užtikrinti kokybišką besikreipiančių į jį aptarnavimą. Iškilus nesklandumams ar neaiškumams dėl teikiamų paslaugų, yra galimybė geriau išsiaiškinti ir vertinti situaciją, perklausant išsaugotą įrašą.

– Gydytojo darbo laikas suplanuotas, pacientams išdalinti priėmimo talonai. Kaip gydytojui surasti laiko teikti paslaugą nuotoliniu būdu?

– Pacientas pas gydytoją turi iš anksto užsiregistruoti. Ne tik vizitui į įstaigą, tačiau ir sveikatos priežiūros paslaugai gauti nuotoliniu būdu (paskambinęs į įstaigą). Iš tikrųjų bet kuriuo momentu gydytojas negali „mesti“ atėjusio pas jį paciento ir pripuolęs prie telefono kalbėtis su kitu pacientu. Gydytojui jo darbotvarkėje bus suteiktas laikas, kada jis gali bendrauti su pacientu nuotoliniu būdu. Skambinant kitu metu gydytojas gali paspausti telefono mygtuką, kuris reiškia, kad šiuo metu atsakyti negali.

– Pakartokite dar kartą… Sakykim noriu gauti nuotolinę sveikatos priežiūros paslaugą. Ką man daryti?

– Pirmiausia atvykti į įstaigą, pasirašyti sutikimą gauti sveikatos priežiūros paslaugas nuotoliniu būdu, užsiregistruoti pas gydytoją nuotolinei paslaugai. Dar pridursiu, kad šiuo metu dar vykdomi baigiamieji sistemos diegimo darbai, darbuotojų apmokymai. Tačiau jau balandžio mėnesį planuojame šias paslaugas pradėti teikti. Apie laiką ir sąlygas gauti nuotolines paslaugas savo pacientus dar informuosime.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)

4 Atsakymai į “Pirmieji Lietuvoje: Širvintų rajono PSPC veikia nauja telefonijos sistema”

 1. LiV parašė:

  Galiu tik pavydeti, nes pacientu poliklinikoj sumazejo. Tai reiskia, kad nebereikia taip ilgai laukti. Jeigu dar zmogus blogai jauciasi, tai tas laukimas jam tampa antra liga.

 2. jomantina parašė:

  Labai malonios registratorės.

 3. va taip parašė:

  O kas cia blogo, kad sumazejo????Man pavyzdziui labai patinka dabartine tvarka, nueini, tave pakviecia talone nurodytu laiku. Nereikia stumdytis ir pyktis su visais, kaip ten greiciau įlisti. Pagaliau atsirado tvarka ir pacientu gerbimas.

 4. Pacientas parašė:

  Gerai, kad atsirado tokia paslauga, bet gaila, kad pacientų labai sumažėjo poliklinikoj.

Comments are closed.

scroll to top
+