Paukščių laikytojams

2017 m. pavasarį Lietuvoje buvo nustatytas paukščių gripas kritusioms gulbėms. Paukščių gripo atvejai jau kurį laiką užregistruojami aplinkinėse Europos Sąjungos valstybėse tiek laukinians vandens paukščiams, tiek naminių paukščių laikymo vietose.

Naminiai paukščiai yra ypač neatsparūs paukščių gripo virusui. Paukščių gripu sergantys paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosrūvos odoje ir gleivinėse. Paukščiai gaišta. Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių. Ligą platina paukščių gripo virusu užsikrėtę laukiniai vandens paukščiai, kurie ir užkrečia aplinką. Naminiai paukščiai gali užsikrėsti patekę į užkrėstą aplinką. Sveiki paukščiai užsikrečia lesdami užkrėstą lesalą arba gerdami užkrėstą vandenį. Pavyzdžiui, užkrėstose išmatose virusas išlieka pavojingas 44-105 dienas, tačiau tai priklauso nuo aplinkos sąlygų. Didžiausią tikimybę užsikrėsti paukščių gripu turi paukščiai, laikomi atviruose vandens telkiniuose ir prie jų. Paukščių gripas perduodamas netiesioginio kontakto būdu su užsikrėtusių paukščių išskyromis, ypač išmatomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę.

Primename paukščių laikytojams, kad vyksta rudeninė laukinių paukščių migracija ir reikia laikytis paukščių gripo kontrolės priemonių

Visiems naminių paukščių laikytojams pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais) būtina:

– laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, kurios įrengtos taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu);

– nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandens laikomiems naminiams paukščiams girdyti;

– laikyti naminių paukščių pašarą taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių ir kitų gyvūnų;

– nedelsiant informuoti Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybą apie pastebėtą naminių paukščių susirgimą arba gaišimą.

Birutė Marytė Bernotienė

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja – inspektorė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Paukščių laikytojams"

  1. Keleivis parašė:

    Važiuojant į Vilnių senu keliu, prie sodų bendrijos Šilelis, auginami naminiai paukščiai, kurie girdomi vandeniu iš šalia iškasto prūdo ir po teritoriją bėgioja netrukdomi. Teritorija aptverta, bet neuždengta.

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+