Lapkričio 14-oji – Pasaulinė diabeto diena

Lygiai prieš trisdešimt metų buvo pirmą kartą paminėta Pasaulinė diabeto diena. Ši diena minima per kanadiečio Frederiko Bantingo gimtadienį. Jis kartu su Džonu Makleodu atrado būdą insulinui gaminti. Frederiką Bantingą ieškoti vaistų nuo diabeto paskatino jo vaikystės draugo mirtis nuo šios ligos. 1922 m. Frederikas Bantingas pirmą kartą išgelbėjo diabetu sergantį 14-metį, suleisdamas jam insulino. 1923 m. jam už tai suteikta Nobelio premija.

Cukrinis diabetas aprašytas dar I a. po Kr. Sergančiųjų diabetu šlapime aptinkamas didesnis cukraus kiekis. Juos kamuoja didelis alkis, krinta svoris. Diabetikų plonojoje žarnoje krakmolas paverčiamas gliukoze, kuri patenka į kepenis ir kaupiasi glikogeno pavidalu. Kol nebuvo išrastas insulinas sergantieji diabetu neturėjo vilties pasveikti.

Kaip rodo Higienos instituto tvarkoma statistika, 2020 metais Širvintų rajono savivaldybėje 1966 gyventojams buvo teikta medicinos konsultacija ir pagalba dėl endokrininės, mitybos ir medžiagų apykaitos ligų. Iš jų 615 sirgo cukriniu diabetu (36 jų – pirmo tipo). Pagal pernai medikų pagalbos ieškojusių gyventojų skaičių, cukriniu diabetu sirgo 5,56 proc. pacientų.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

scroll to top
+