Afrikinis kiaulių maras ir toliau nesitraukia

Asociatyvi thepigsite.com nuotr.

Lietuvoje afrikinio kiaulių maro (AKM) protrūkių šalies kiaulių ūkiuose šiais metais dar kol kas nenustatyta, tačiau šios ligos virusas Europoje vis dar plinta ir toliau kelia grėsmę viso žemyno kiaulininkystės sektoriui. Pastarosiomis dienomis naujas AKM atvejis nustatytas Serbijoje. Šiemet Serbijoje nustatyta jau 11 atvejų mažuose kiaulių ūkiuose, Rumunijoje – 199 kiaulių laikymo vietose.

VMVT duomenimis, per 2020 m. Lietuvoje AKM buvo nustatytas trijose kiaulių laikymo vietose (2 nekomerciniuose kiaulių ūkiuose, kuriuose sunaikintos 8 kiaulės ir viename komerciniame ūkyje sunaikintos 8555 kiaulės) ir 256 šernams 230 Lietuvos vietų. Šiemet mūsų šalyje rasti 26 šiuo virusu užsikrėtę šernai.

Širvintų r. sav. 2020 m. buvo surasti ir ištirti 26 kritę šernai ir 154 sumedžioti šernai. Atlikus reikiamus tyrimus, nustatyta, kad 1 sumedžiotam šernui buvo buvo nustatytas AKM. Užkrėstas šernas sunaikintas pagal teisės aktų reikalavimus. Tarp kiaulių AKM rajone nebuvo nustatyta.

Biologinio saugumo tikslas – užtikrinti, kad į kiaulių laikymo ir kiaulių pašaro ruošimo vietas nepatektų AKM ligos sukėlėjai. Norint išvengti pavojingo viruso plitimo visi kiaulių augintojai turi atsakingai laikytis griežtų reikalavimų.

Kiaulių augintojai, norėdami laikyti kiaules, turi kreiptis į VMVT Vilniaus departamento Širvintų skyrių, pateikti prašymą ir gauti leidimą laikyti kiaules.

Svarbiausios taisykles, kurias ūkininkams būtina žinoti:

  1. Kiaulių laikymo vietą reikia aptverti tvora taip, kad būtų išvengta kontakto su šernais;
  2. Negalima leisti pašaliniams žmonėms lankytis kiaulių tvarte, būtina riboti pašalinių transporto priemonių įvažiavimą į kiemą;
  3. Prie kiekvieno naudojamo įėjimo į tvartą ir tvarto pagalbines patalpas reikia įrengti dezinfekcinius kilimėlius. Dezinfekciniai kilimėliai nuolat sulaistomi veterinarijos vaistinėje įsigytu dezinfekciniu skysčiu, veikiančiu afrikinio ir klasikinio kiaulių maro virusą;
  4. Prieš darbus tvarte ir juos baigus reikia persirengti ir persiauti, švariai nusiplauti rankas.Tvarte būtina dėvėti tik darbui tvarte skirtus drabužius ir avalynę;
  5. Kiaulių negalima šerti virtuvės ir maisto atliekomis, šviežia žole;
  6. Pakratams negalima naudoti šiaudų, atvežtų tiesiai iš lauko. Reikia palaikyti juos sausoje vėdinamoje vietoje ne mažiau kaip 3 mėnesius;
  7. Pašarus reikia pirkti tik iš patikimų pardavėjų ir saugoti nuo aplinkos veiksnių bei kenkėjų;
  8. Tvarte būtina reguliariai naikinti graužikus, vabzdžius ir kitus kenkėjus, nes jie gali pernešti virusą;
  9. Ant langų ir durų, jei jos laikomos praviros įrengti tinklelius.

Kiaulių laikytojai turi žinoti, kad tai nėra rekomendacinio pobūdžio reikalavimai ir ligos atveju nepriklausytų kompensacija už nugaišusias ir sunaikintas kiaules.

Kokie yra afrikinio kiaulių maro požymiai? Jeigu kiaulė neėda, karščiuoja, yra apatiška, svirduliuoja, vemia, viduriuoja, ji serga. Įtarus ligą reikia nedelsiant kreiptis į VMVT Vilniaus departamento Širvintų skyrių (tel.: 8 382 57190, 8 382 57146), pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

Radus šerno gaišeną, apie tai informuoti VMVT paskambinus nemokamu, visą parą veikiančiu telefono numeriu 8 800 40403 arba Vilniaus departamento Širvintų skyrių. Šerno gaišenų nereikia liesti ar judinti, mėginti transportuoti. Mėginius paims ir visus darbus, susijusius su saugiu gaišenos sunaikinimu atliks atvykę specialistai.

Birutė Marytė Bernotienė
VMVT Vilniaus departamento Širvintų skyriaus L.e. p. vedėja-valstybinė veterinarijos inspektorė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top