Vasaros atostogos: nuo svajonių apie Maldyvus iki realybės Černobylyje

Vieniems atostogos kvepia uogomis ir šiltu vėju, kitiems – jūra ir smėliu, tretiems – ledais ir šaltu alumi. Vasaros atostogos aktualios ne tik vaikams, jų laukia visi suaugusieji, nes tai proga pasidžiaugti vasaros teikiamais malonumais. Kai prasideda atostogos, su ilgesiu dažnas prisimena nerūpestingas vaikystės vasarų dienas. Dažnam suaugusiam vaikystės atostogos dabar atrodo lyg sapnas. Jos būdavo tikrai ilgos, bet niekada neprailgdavo. Vasarą kaimo vaikai tikrai daug dirbdavo, tačiau pakakdavo laiko ir maudynėms, ir meškeriojimui, ir „namų statymui“ iš bet ko… Pakalbinti Širvintų rajono gyventojai maloniai sutiko pasidalyti mintimis apie vaikystės atostogas, apibūdinti svajonių atostogas ir atskleisti šios vasaros planus. 

Žydronė Savickienė

Žydronė Savickienė su vyru

Žydronė Savickienė, Širvintų miesto gyventoja: „Mes vaikystėje atostogų metu spėdavome padirbėti šeimos daržuose, pasirinkti miško gėrybių, taip pat džiaugdavomės vasaros malonumais: maudynėmis ir buvimu gryname ore. Labai svajočiau nuvykti prie jūros, kur egzotiški vaisiai, palmės ir labai skaidrus vanduo. Taip pat per atostogas patiktų pažintinės kelionės. Mūsų atostogos šiais metais kuklios (kaip ir keleri metai iš eilės). Ko gero, planuosime poros dienų arba vienos dienos išvyką į kitą Lietuvos miestą. Kartu pasisvečiuosime ir pakeisime aplinką.“

Jadvyga Apavičienė

Jadvyga Apavičienė

Jadvyga Apavičienė, Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos mokytoja: „Vaikystėje atostogos buvo įvairios: važiuodavau į pionierių stovyklas, su tėvais vykdavau į Palangą, bet geriausios atostogos būdavo prie Širvintos upės su draugais ir vakarai tada dar taip vadinamoje Pionierių aikštėje. Mano svajonių atostogos būtų Maldyvuose, saloje, kur nėra žmonių, tik mėlynas vanduo ir smėlis. Jokių rūpesčių, nereikalingų pokalbių, įsipareigojimų. Šių metų atostogos tik prasidėjo, todėl dabar bandau priprasti prie pasikeitusios dienotvarkės. Turiu planų pabaigti kai kuriuos pradėtus sau mielus darbus. O taip daug maudysiuosi, skaitysiu knygas, žiūrėsiu filmus ir gal ką nors sugalvosiu įdomaus.“

Asta Četrauskienė su sese Daiva.

Asta Četrauskienė su sese Daiva

Asta Četrauskienė, Zibalų kaimo gyventoja: „Mūsų amžiaus žmonės vasaros atostogas prisimena visi. Vakarai ilgi, draugų kaime daug, pas senelius iš miesto atvykusių anūkų pilnas kaimas. Miškuose statomi ant medžių namai, niekas nebijojo nei erkių, nei žvėrių. Nereikėjo nei kompiuterių, nei telefonų. Reikėdavo tik nudirbti darbus, kuriuos numatydavo tėvai dienos dienotvarkėje, ir gamtos namai tavo. Dabar norėčiau kokią savaitę pabūti negyvenamoje saloje, nes tik nuo pirmadienio prasideda atostogos. Norėčiau atostogų, kurios suteiktų ypač daug įspūdžių, kad galėčiau kuo daugiau pamatyti. Liepos mėnuo labai užimtas. Kiekvienas savaitgalis suplanuotas, net jų trūksta. Liepos pabaigoje vyksime su šeima į Šventąją ilsėtis ir švęsti sidabrinių vestuvių jubiliejaus.“

Česlovas Kanapienis.

Česlovas Kanapienis.

Česlovas Kanapienis, Drublionių kaimo gyventojas: „Vaikystėje būdavo ilgos atostogos, bet jos prabėgdavo prie šieno arba daržų rav?jimo. Svajonių atostogos – tai būtų egzotinės šalys. Šiais metais tik prasidėjo atostogos. Suplanuota nemažai pakeliaut, jei transportas nepaves.“

Viktorija Šuškienė.

Viktorija Šuškienė.

Viktorija Šuškienė, Vindeikių kaimo gyventoja: „Vaikystėje atostogų neturėjome, reikėjo padėti tėveliams darbuose, lakstėme su kaimynu vaikais, tuomet dar kukurūzai laukuose augo aukšti, tai žaidėme slėpynių, nešdavome patalynę ir ten įsirengdavome namus, valgėme kukurūzų burbuoles, rišdavome tarp dviejų medžių virves ir darydavome sūpynes. Kadangi gyvenime niekur nebuvau išvažiavusi, todėl norėčiau į šiltesnį kraštą, deja, jokių galimybių neturiu.“

Danguolė Paknienė.

Danguolė Paknienė.

Danguolė Bendziūtė-Paknienė, buvusi Beivydžių pradinės mokyklos mokytoja, dabar gyvenanti Ukmergėje: „Vaikystės vasaros atostogos, prabėgusios Šakių rajone, visuomet išliks prisiminimuose: tai tie ilgiausi cukrinių runkelių laukai, kuriuos reikėdavo per vasarą ravėti 2-3 kartus, šieno grėbimas, linų rovimas. Negaliu sakyti, kad neturėjau laiko pomėgiams: žaisdavau krepšinį, stalo tenisą. Smagu buvo, kai išleisdavo tėvai pavasaroti savaitei į Kauną pas pusseserę. Mano svajonių atostogos, kai galime kartu su vyru išvažiuoti ir pamiršti namų rūpes
ius. Tokią galimybę suteikia suaugę vaikai. Šiais metais atostogavau su dukra Inga Italijoje. Rugpjūčio mėnesį važiuosime su vyru prie jūros.“

Jadvyga Vitkauskienė.

Jadvyga Vitkauskienė.

Jadvyga Vitkauskienė, Širvintų miesto gyventoja: „Vasaras leisdavau Akmenių kaime pas senelius. Skersai išilgai išmaišydavome mišką, vasaros pradžioje ieškodami žemuogių, o rudeniop – grybaudami. Vyresnėse klasėse atmintyje išliko darbo ir poilsio stovyklos. Svajoju išvykti kur nors labai toli, bet šiais metais dar nieko nesuplanavome.“

Jadvyga Vitkauskienė.

Jadvyga Vitkauskienė.

Indrė Kabašinskienė, Kultūros centro administracinės veiklos organizatorė: „Mano vasaros atostogos vaikystėje praleistos kaimuose. Žinoma, su šienapjūtėmis, daržų ravėjimu, bet smagios, nes vasarą suvažiuodavo retai matomi pusbroliai, draugai, tai kokių tik išdaigų esame neprikrėtę. Prisiminusi net pradedu šypsotis. Tada rūpėjo tik žaidimai, o rūpesčių jokių nebuvo. Svajonių atostogos būtų kruizas laivu po egzotiškas salas. O šiaip – su gera draugų kompanija. Tinka ir kaimas. Šiais laikais, kai visur skubame, taip kartais trūksta poilsio ir susitikimų su draugais. Šių metų atostogas tikriausiai praleisiu savame sklype, padėsiu vyrui statyti namus, tikiuosi pažintinės kelionės po Lietuvą. Daug gražių neatrastų vietų turime.“

Jolita Smaznova (kairėje) su mama Irena Vilčiauskiene.

Jolita Smaznova (kairėje) su mama Irena Vilčiauskiene.

Jolita Smaznova, Juodiškių kaimo gyventoja: „Vaikystėje atostogas visada praleisdavau namie, nes laikė tėvai ūkį, todėl darbo būdavo pilna. Dabar atostogas smagu būtų su šeima praleisti Gruzijoje. O šių atostogų net nepastebėjau. Daržas, šienas. Kaime nelabai išeina jas susiplanuot turiningai.“

Laurynas Lebenko.

Laurynas Lebenko.

Laurynas Lebenko, Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos abiturientas: „Vaikystės atostogas praleisdavau nuo pat ryto iki vakaro kieme važinėdamas dviračiu, o smėlio dėžėje taip pat būdavo ir įvairių įdomių nutikimų. Mano svajonių atostogos būtų ramioje saloje, kuo toliau nuo civilizacijos ir miesto šurmulio. Per šias vasaros atostogas daugiausiai laiko praleidžiu dirbdamas kaime, bet taip pat vyksiu į Ukrainos sostinę Kijevą, o vėliau savaitę skirsiu vienai iš savo įdomiausiu kelionių į Černobylį.“

Vaiva Repečkienė su šeima.

Vaiva Repečkienė su šeima.

Vaiva Steponavičiūtė-Repečkienė, buvusi Trapelių kaimo gyventoja, o dabar gyvenanti Ukmergėje: „Mūsų vaikystės atostogos būdavo darbingos, nes augome kaime, tekdavo mamai ir močiutei padėti, bet krėsdavome ir visokias šunybes, prisigalvodavome visko, namukus statėme medžiuose su vaikystės draugėmis Žydre ir Gražina. Būdavo linksma. Dabar su šeima atostogaujame kiekvienais metais pas Žydrę Rokiškio rajone prie ežero. Ten pabėgame nuo miesto šurmulio, ramiai pailsime, paplepame, prisimename visus nuotykius, ką esame iškrėtusios gimtajame Trapelių kaime. Mūsų vaikystė buvo geresnė negu mūsų vaikų. Jiems planšetės, telefonai, mes to neturėjome, bet būdavo smagu, nes prisigalvodavome visokių įdomybių.“

Rima Nainienė.

Rima Nainienė.

Rima Nainienė, Širvintų rajono savivaldybės Teisės, personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė: „Prisimenu atostogų laukimą ir žemuogių kvapą. Eiti žemuogiauti – laisvė! Išsiruošdavom su draugėmis ant kalnų (jie netoli mano namų, bet tada atrodė, kad už jūrų marių), galėdavome prabūti visą dieną, prisiverdavome ant smilgų, prisivalgydavome ir dar namo parsinešdavome. Man, kaimo vaikui, dar labai norėjosi ištrūkti į miestą. Mieste – kinas, vaikų kavinė… Retkarčiais tai išsipildydavo. O dabar, kai ateina žemuogių metas, sugrįžta vaikystės mieliausi prisiminimai ir džiaugsmai. Atostogos, kokios jos bebūtų, yra būtinas mūsų kasdienybės sustabdymas. Atsipalaidavimas, ritmo pakeitimas. Laikas sau, šeimai. Laikas pažinti, patirti, pasikrauti. Svajonių atostogos… Pirmiausia – neskuba. Knyga, jūra, saulė ir laikas sau. Ir dar norėčiau apkeliauti visą Lietuvą! Šiemet dalis atostogų jau praskriejo, jos buvo skirtos reikalams tvarkyti. Labai tikiuosi, kad kita atostogų dalis bus skirta svajonėms pildyti.“

Andrius Celešinskas.

Andrius Celešinskas.

Andrius Celešinskas, Širvintų kaimo gyventojas: „Vaikystės atostogos būdavo su draugais. Nakvynės ant šieno ir vakarai prie laužo paupyje. Svajonių atostogas norėčiau praleisti ten, kur šilta ir jauku, kartu su šeima. Na, o šiais metais dar nėra nuspręsta, kur bus ir ar iš viso bus atostogos.“

Rasa Gudeikienė.

Rasa Gudeikienė.

Rasa Gudeikienė, Limonių kaimo gyventoja: „Taip, prisimenu savo vaikystės atostogas. Vasarą su draugais eidavome į mišką žaisti karą, statydavome namelį medyje, o žiemą pusnyje kasdavome tunelius. Norėčiau nuvykti į šiltuosiuos kraštus, kur yra daug gražių vietų. Buvau užsiėmusi asmeniniais reikalais, darbais. Daugiau tvarkiau reikalus, todėl atostogauti nėra kada.“

Virginija Jankauskienė.

Virginija Jankauskienė.

Virginija Jankauskienė, Anciūnų kaimo gyventoja: „Vaikystės atostogos būdavo gana nevaikiškos. Dažniausiai jas leisdavome visi kartu su broliais ir seserimis padėdami tėvams ūkyje. Didžiausia atostogų pramoga būdavo maudynės tvenkinyje su mini pikniku. Svajonių atostogų vizijos neturiu, bet norėčiau pamatyti egzotiškus kraštus, Balio salą, Tailandą, paragauti tų kraštų maisto, susipažinti su tų kraštų tradicijomis ir papročiais. Žinoma, kelionėje turi lydėti artimiausi žmonės, tai gali būti šeimos nariai ar draugai. Kaip ir beveik kiekvienais metais, taip ir šiais su šeima turime tradiciją aplankyti dar nematytas ir nepažintas Lietuvos vietas.“

Tomas Sarakiškis
Nuotraukos iš pašnekovų asmeninių albumų

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top