Švietimo įstaigų tinklo pertvarka: kas, kodėl ir kada?

Regina Jagminienė

Regina Jagminienė

„Širvintų kraštui“ išspausdinus straipsnį apie Zibalų mokyklos bendruomenės susitikimą su rajono vadovėmis, sulaukėme rajono gyventojų skambučių. Žmonės teiraujasi, ar bus reorganizuojamos kitos kaimų mokyklos. Į klausimus paprašėme atsakyti Savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjos Reginos Jagminienės.

– Tinklo pertvarka. Kodėl ji vykdoma ir kaip pasikeis mūsų rajono švietimo įstaigų sistema?

– Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu visos Lietuvos savivaldybės yra įpareigotos parengti bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos planus 2016-2020 metams. Mokyklų tinklo pertvarkymo esmė – mokinių skaičius konkrečioje įstaigoje. Vyriausybės nustatyta mokinio krepšelio metodika numato mokinių skaičiaus vidurkius, pagal kuriuos komplektuojamos klasės, skiriamas valstybės finansavimas. Širvintų rajono savivaldybė tinklo pertvarkos planą patvirtino 2016 m. balandžio 28 d. Pagal jį Alionių pagrindinė mokykla dėl per mažo mokinių skaičiaus tapo Bartkuškio mokyklos-daugiafunkcio centro skyriumi. Ugdymo veikla Alionyse nuo rugsėjo 1 d. vyksta sklandžiai, mokinių skaičius nesumažėjo, vaikams sudarytos sąlygos dalyvauti popamokinėje veikloje. Šiemet dar dvi mokyklos – Bagaslaviškio Igno Šeiniaus ir Zibalų pagrindinės pagal mokinių skaičių buvo ties riba. Deja, perspektyva, kurią matome – dar mažesnis mokinių skaičius. Todėl gruodžio mėnesio Savivaldybės tarybos posėdžiui yra rengiamas sprendimas pertvarkyti minėtas dvi mokyklas. Zibalų pagrindinė mokykla taptų „Atžalyno“ progimnazijos skyriumi, o Bagaslaviškio Igno Šeiniaus mokykla – Gelvonų vidurinės mokyklos skyriumi.

– Nedidelį mokinių skaičių klasėje dalis žmonių įvardija kaip teigiamą dalyką. Tačiau pagal Vyriausybės nuostatas, to reikia vengti. Kaip paaiškintumėt šią prieštarą?

– Reorganizacijos tikslas – sudaryti sąlygas kiekvienam mokiniui gauti valstybės nustatytą ugdymo turinį pagal priešmokyklinę, pradinio, pagrindinio ir akredituoto vidurinio ugdymo programas. Jei mokykloje besimokančių mokinių skaičius nesiekia Vyriausybės nustatyto vidurkio, skiriamų valstybės lėšų nepakanka. Dėl to nukenčia ugdymo procesas. Kaimo mokyklose mokiniai mokosi jungtinėse klasėse, tai sudėtinga tiek pedagogams, tiek mokiniams. Kai reikia sukaupti dėmesį ir įsigilinti tik į tai, ką mokytojai dėsto jiems, o negirdėti, ką sako kitos klasės vaikams, besimokantiems toje pačioje patalpoje, ugdymo kokybė nukenčia. Paskui tie vaikai turi integruotis didesnėse mokyklose ir patiria didelių sunkumų. Pilnoje klasėje vaikas mokosi 45 min., o jungtinėje klasėje tas laikas sumažėja perpus, o kai kuriais atvejais, kai sujungtos 3 klasės, – ir dar daugiau. Be to, nelieka valandų būreliams, mokiniai negauna specialiosios pagalbos (spec. pedagogo, logopedo). Švietimo ir mokslo ministerija reikalauja sudaryti sąlygas, kad mokyklose liktų kuo mažiau jungtinių klasių, nes labai sunku užtikrinti ugdymo kokybę.

– Kaip šios permainos paveiks rajono žmonių gyvenimą?

– Tėvai gali būti ramūs, mažiausiems mokiniams sąlygos nesikeis, jie liks mokytis toje pačioje mokykloje, arčiausiai savo namų. 9-10 klasių mokiniai bus vežami į gimnazijas. Pagal dabartinius duomenis, iš Zibalų į gimnaziją važiuos 4, iš Bagaslaviškio – 6 mokiniai. Pertvarka labiausiai palies mokyklų vadovus, kadangi tapus didesnės įstaigos skyriumi, direktoriaus pareigybės nebeliks.

– Belieka paklausti, kada numatoma pradėti šių mokyklų pertvarką?

– Tarybai priėmus sprendimą, dokumentus rengti pradėsime 2017 m. sausį. Dėl psichologinio saugumo užtikrinimo mokyklų bendruomenės turės laiko pasiruošti. Mokyklų statusas keisis nuo 2017 m. rugsėjo 1 d.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

20 Atsakymų į “Švietimo įstaigų tinklo pertvarka: kas, kodėl ir kada?”

  1. antanina parašė:

    Mažos mokyklos turi būti prijungtos prie didesnių ir numarintos natūralia mirtimi.

  2. galit sakyt ka norit parašė:

    bet ar normalu islaikyti visa administracija (direktoriu, pavaduotojus, sekretorius etc..), kai mokykloj, pvz, kokiu 30 mokiniu….per visas klases…

  3. larisa parašė:

    o kuo tie pensininkai pranasesni?? Jauni pedagogai irgi valgyti nori.

  4. joo parašė:

    Ira dar dirbanciu pensininku. Bus proga juos atleisti ir idarbinti praradusius darbus del reorganizacijos pedagogus. As tai taip suprantu.

  5. Algis parašė:

    Atejo mokykloms galas . Sugriaus kas dar liko .

  6. laima parašė:

    Permainų reikia.

  7. copy parašė:

    15 Eur kelti pensiją nuo 2017 m. sausio 1 d. numatė ne Skvernelis su valstiečiais, o ankstesnė Vyriausybė. O Jūs patikėjote populistų pažadais. Graužkitės nagus į valdžią išrinkę populistus ir fanatikus. Jiems svarbiau tautiniai kostiumai ir visokie draudimai, o ne žmonių materialinė gerovė.

  8. labai parašė:

    Ačiū, vedėja, kad į Jūsų kabinetą įeiti nebūna baisu.

  9. ??? parašė:

    Tai Meno mokyklai vėl vadovaus Daiva Vinciūnienė:))

  10. to to parašė:

    taip

  11. ar tikrai kad parašė:

    mokyklų statusas keisis nuo 2017 m. rugsėjo 1 d?

  12. janinai parašė:

    2005 m. ju irgi daug atsidure gatveje. Ar apie juos tada kas nors galvojo? Kur buvote jus, kurie dabar liejate asaras??

  13. janina parašė:

    Kai žmogui pranesama,kad jo etatas mažinamas arba pan. Kaip jis nori labai kūribingai našiai dirbti? Atsakykite kaip turi mokytojai dirbti,žinodami,kad visą gyvenimą atidavę tuoj tuoj atsidurs gatveje.Žiauru.

  14. va ar vau parašė:

    Gal galite įvardinti vedėjos reformas?

  15. va parašė:

    Pirmiau visus pensininkus direktorius, pavaduotojus, daktarus ir kitokias ypatas dar nuo tarybiniu laiku atleiskite, o paskui siulykite vedejai. Suprantu, kad duota komanda patarnautojams pulti gerb, vedeja. Bet tai mokykloje dirbes zmogus ir suprantantis esme, o ne po virazu po uzsienius refomas daro.

  16. širvintiškė parašė:

    Vedėja jau pensininkė. Jai rankoves pasiraitoti sunku. Nebent įsakymu iš viršaus.

  17. aga parašė:

    Sviesos primarijus pas mus Simonelis, kuris pradejo mokyklas ketvirčiuoti, nuo to sviesa pasklido po visa rajona ir dabar taip sviesu, kad net sviesu.

  18. Tikri šviesuoliai parašė:

    Mažas mokyklas reikia uždarinetį, o mažuose savivaldybėse dar labiau padidinti vadovų atlyginimus, priedus, benzino limitus, patarėjų ir padelejų skaičių, butinai išpuošti miesto centra, kur sėdi valdžia, gėlėmis, girialiandomis, išplėsti miesto aikštę, kad valdžia turėtų kur puikuotis, kuo dažniau samdytis muzikantus ir jokių būdų negailėti pinigų fejerverkams, nes be jų naują valdžią gali apnykti depresija pilkoje ir tamsioje provincijoje. Valdovė gi iš sostinės, one iš kokio ten Bagaslavikio ar Zibalų. Švietimo skyriaus vedėja- ryžtingiau, pasiraitokite rankoves, dar rajono kaimuose yra nemažai mokyklų, nespėsite iki pensijos ar kadencijos pabaigos visų uždaryti. Aš pradedu pastebeti, kad mūsų rajono vadovai tikri šviesuoliai. labai mėgsta šviesą, tik gailą kad akiratis labai siauras todėl sudeba suvokti tik tą šviesą kuri atsiranda elektros lemputėse.

  19. Anonimas parašė:

    Mazas mokyklas reikia uzdarineti. Net sovietmeciu, kai ju islaikymui pinigu uzteko, buvo uzdarytos Sesuoleliu, Viesu, Vindeikiu ir kitos dideles mokyklos.

  20. Mokytojas parašė:

    Apie Bagaslaviškio mokyklą skaitykite žurnale „Reitingai“ arba
    http://vaikodiena.lt/mokyklu-reitingas-abiturientu-zinios-septintoku-lygio-uz-pamokas-svarbiau-bureliai/#more-32548

Comments are closed.

scroll to top