Apie darželinukų ugdymą karantino metu – per Valdorfo pedagogikos prizmę

Šalį jau daugiau kaip mėnesį kaustant karantinui, pamažu pradedame apsiprasti prie naujojo gyvenimo ritmo. Žinia, jog kurį laiką visą vaikų ugdymą reikės organizuoti nuotoliniu būdu, stipriai paveikė ne tik švietimo bendruomenę, bet ir vaikus auginančias šeimas. Viešojoje erdvėje pasipylusi pasiūlymų „Ką dar galima veikti su vaikais namuose?“ lavina sukėlė daugiau klausimų nei atsakymų.

Daugelis ikimokyklinio ugdymo įstaigų, net be kelių savaičių pasiruošimo, startavo su nuotoliniu darželinukų ugdymu. Tačiau ne vienai šeimai dėl to kilo dviprasmiškų jausmų. Kokia nauda mažamečiui dalyvauti nuotolinėse pamokėlėse? Kaip išlaikyti mažylius prie ekrano, kai dalis jų sustingsta net nuo minties, jog kiti jį matys savo kompiuteriuose? Ar tikrai „nenuskriausime“ savo vaikų, nesužlugdysime jų tobulėjimo, jei vieną kitą kartą praleisime tuos nuotolinius darželio „darbelius“ ar atsisakysime lankyti nuotolines futbolo treniruotes? Savo požiūriu į nuotolinį darželinukų ugdymą ir idėjomis apie tai, ką tikrai prasmingo galime išmokyti juos namuose, dalinasi bendruomeninės Širvintų „Tėkmės“ mokyklos ugdymo vadovė Indrė Stakėnienė.

Pašnekovė sako, kad vos gavus nurodymus stabdyti ugdymo įstaigų veiklą, buvo aišku, jog Širvintų „Tėkmės“ darželinukams nuotolinis ugdymas nebus vykdomas. Tam yra kelios svarbios priežastys. Visų pirma, svarbu paminėti, kad darželyje remiamasi Valdorfo pedagogikos elementais: pasaulį pažinti siekiame per įvairius patyrimus ir pojūčius, darydami realius prasmingus darbus, ugdymą organizuojame „paslėpto“ mokymosi principu, kai vaikai nėra sodinami prie pamokėlių. Darželyje nenaudojamos technologijos, norima, kad vaikus suptų „tikras“ pasaulis.

„Paskelbtas karantinas ir visa pasaulinė situacija mus sukrėtė ne mažiau nei visas kitas šalies ugdymo įstaigas. Bet norėjome likti ištikimi savo darželio principams. Nenorėjome pulti į nuotolinį darželinukų ugdymą, nes tuo netikime. Girdėdami kitų ikimokyklinio ugdymo įstaigų patirtis, matome, jog nuotolinis tokių mažylių ugdymas labiau yra „reikalingas“ švietimo institucijoms ir „tarnauja“ laikinai be darbo bijantiems likti pedagogams nei tenkina tikruosius ikimokyklinio amžiaus vaikų poreikius. Atrodė, svarbu išlikti sąžiningais prieš save ir bendruomenės tėvelius“, – savo mintimis apie sprendimą neorganizuoti virtualaus ikimokyklinio ugdymo dalinasi Indrė Stakėnienė. Mokykloje, priešingai, nuotolinis ugdymas prasidėjo savaitę anksčiau nei valstybinėse ugdymo įstaigose. – „Nors technologijas mokykloje naudojame saikingai, jautėm, jog visa mūsų pedagogų komanda yra pasirengusi startuoti anksčiau. Mūsų mokiniai nuotoliniu būdu mokosi jau trečią savaitę, ir kiekviena diena atneša vis daugiau džiaugsmo nauja patirtimi tiek mokiniams, tiek mokytojams, tiek tėveliams“, – pasakoja mokyklos ugdymo vadovė.

Bagaslaviškio miestelyje įsikūrusios Širvintų „Tėkmės“ mokyklos pradžia – 2014 m. asociacijos „Šeimų bendrystė“ tėvelių įkurta ikimokyklinio amžiaus vaikų priežiūros grupė, kurią lankyti pradėjo tik septyni vaikai. Augant poreikiui, vaikų grupėje daugėjo, grupė virto darželiu, o užaugus vyriausiems darželio vaikams, 2017 m. duris atvėrė ir pradinė mokykla. Šiuo metu mokykloje veikia dvi darželio, viena priešmokyklinė grupė, jungtinė pradinukų klasė, o nuo 2020 m. tėkmiečiai ketina startuoti su penktokų – šeštokų klase. Į mokyklos bendruomenę kviečiamos jungtis naujos šeimos. Daugiau apie mus – www.tekmesmokykla.

Parengė Širvintų „Tėkmės“ mokykla

Daugiau apie tai skaitykite balandžio 21 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top