Pradėję rūšiuoti, čiobiškiečiai nebeturi ko dėti į buitinių atliekų konteinerius?

Pernai Šniponių aikštelėje buvo surinkta 15 t stambių didžiųjų atliekų, o Širvintų rajono savivaldybė per surengtą akciją surinko ir išvežė 100 t stambių didžiųjų atliekų.

Nors Lietuvoje beveik trečdalis gamybos ir komunalinių atliekų vis dar šalinama sąvartynuose, situacija kasmet keičiasi tik į gerąją pusę. Ypač sparčiai auga atliekų perdirbimo dalis: viešai skelbiama, kad, pavyzdžiui, 2016 metais mūsų šalyje buvo perdirbta beveik pusė (48,1 proc.) surenkamų atliekų, o ši dalis lenkė Europos Sąjungos vidurkį (45,6 proc.).

Pažymėtina, kad vos per dvylika metų perdirbamų atliekų dalis išaugo net 8 kartus.

Rajono gyventojai pernai išrūšiavo 818 t atliekų

Visuomenėje vis dar madinga viską, kas atlieka vartojant, vadinti šiukšlėmis. Tačiau skirtumas tarp šiukšlės ir atliekos yra esminis: šiukšle tampa numestas ant žemės ir aplinką teršiantis popierėlis ar banano žievė, tuo tarpu visa tai, išmesta į šiukšliadėžę ar rūšiavimo konteinerį, kompostavimo dėžę, jau yra atlieka, kurią vėliau galima panaudoti. Perdirbimo būdai priklauso nuo atliekos specifikos ir poreikio: galima perdirbti, galima sudeginti ir išgauti energiją, galima kompostuoti ir paversti puikia trąša.

Šiuo metu šalyje yra nusistovėjusi tokia atliekų surinkimo sistema: buitinės, tai yra komunalinės atliekos rūšiuojamos į individualius ar bendro naudojimo konteinerius, o paskui išvežamos į sąvartynus sutankinti. Už šių atliekų surinkimą moka teršėjas. Tiesa, net šios miršriosios atliekos, prieš patekdamos į sąvartynus, dar yra rūšiuojamos, atskiriamos perdirbimui, saugojimui ir tinkamos deginti atliekos. Perdirbamoms atliekoms, t. y. plastikui, metalui, popieriui, stiklui yra skirti atskiri konteineriai, už šių atliekų surinkimą mokėti nereikia.

Širvintų rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus duomenimis, metų pradžioje Širvintų rajone gyventojai turėjo jiems išdalytus 4 tūkst. komplektų individualaus naudojimo konteinerių, į kuriuos gyventojai gali dėti perdirbimui tinkamas atliekas, t. y. popierių, plastiką, metalą, stiklą. Be to, rajone pastatyta ir bendro naudojimo rūšiavimo konteinerių: 58 jų skirti stiklo atliekoms, 54 – popieriui, 63 – plastikui. Tai, kad gyventojai rūšiuoja, akivaizdžiai patvirtina šie skaičiai: 2018 metais Širvintų rajono gyventojai išrūšiavo 818 t perdirbimui tinkamų atliekų – po 50 kg kiekvienas, skaičiuojant ir kūdikius. Beveik pusę išrūšiuotų atliekų, 394 t, sudarė popieriaus ir plastiko atliekos. Stiklo ir stiklo pakuočių per metus surinkta 272 t, plastiko pakuočių – 83 t, popieriaus – 69 t.

Dar metų pradžioje kalbintas tuometinis Čiobiškio seniūnas Virginijus Niekis sakė, anksčiau seniūnijoje veikė penkios rūšiavimo aikštelės, įrengtos Čiobiškyje, Burniškėse, Lapelėse ir Juknonyse. Gyventojai galėjo čia atvežti ir į vadinamuosius „varpelius“ surūšiuoti stiklo, plastmasės, popieriaus atliekas. Žinoma, ne visiems tai buvo patogu, ne visi turėjo galimybių atvežti, pagaliau kai kuriems galbūt trūko sąmoningumo. Gyventojams išdalijus individualius rūšiavimo konteinerius, jau pastebėtas didžiulis pokytis į gerąją pusę. Čiobiškiečiai gyvena daug švariau.

Pasak pašnekovo, pernai daugiau nei du šimtai gyventojų gavo individualius rūšiavimo konteinerius. Juos žmonės ėmė palyginti noriai, juk už surūšiuotas atliekas mokėti nereikia. Matyti, kad žmonės šia galimybe sėkmingai naudojasi. Pradėję rūšiuoti, seniūnijos gyventojai labai sumažino savo buitinių atliekų kiekį. Yra tokių, kurie konteinerį su komunalinėmis atliekomis išstumia vos kartą per du-tris mėnesius, nes didesnė dalis atliekų dabar išrūšiuojama.

Žmonės noriai ėmė kompostavimo dėžes

Didelis žingsnis tvarkant atliekas buvo šalies savivaldybėse įrengtos didžiųjų atliekų surinkimo aikštelės, į kurias gyventojai nemokamai ar už atitinkamą mokestį gali patys pristatyti nurodytas didelių gabaritų ir kitas atliekas. Mūsų rajone, Šniponių kaime, irgi veikia dvi tokios aikštelės, viena jų skirta žaliosioms atliekoms. Kaip informavo Širvintų rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyrius, 2018 metais Šniponių aikštelėje buvo surinkta 8,6 t biologiškai suyrančių atliekų, taip pat 15 t stambių didžiųjų atliekų. Širvintų rajono savivaldybė per surengtą akciją surinko ir išvežė 100 t stambių didžiųjų atliekų.

Tačiau gyventojai žaliąsias atliekas gali kompostuoti ir patys, savo sklypuose – jiems buvo išdalyta 2 tūkst. tam skirtų kompostavimo dėžių (konteinerių). Iš šio kiekio per 200 kompostavimo dėžių buvo išdalyta ir mūsų minėtoje Čiobiškio seniūnijoje. Ko gero, šių kompostavimo dėžių naudą seniūnijos darbuotojai pajuto labiausiai, nes sumažėjo žaliųjų atliekų, kurias anksčiau žmonės atveždavo ir išmesdavo į bendruosius konteinerius, stovinčius prie kapinių. Jų seniūnijoje yra trejos: senosios ir naujosios kapinės Čiobiškyje ir kapinės Juknonyse. Kai buvo dalijamos kompostavimo dėžės, žmonės suprato jų naudą ir noriai ėmė. Gal net kai kuriems ir pritrūko.

Pasiūlė apsidairyti ir pastebėti dėžę šiukšlėms

Jei atliekų nerūšiuotume, dalis jų, mažiausiai keliasdešimt ar net keli šimtai tonų, būtų išbarstyta rajone, kaip šiukšlės terštų aplinką, kurioje gyvename, kartu su mišriosiomis atliekomis būtų išvežta į sąvartynus, kur augtų ateities kartoms XXI amžių priminsiantys „milžinkapiai“. Neverta kalbėti jau apie tai, kad šiomis atliekomis, t. y. – šiukšlėmis, būtų užterštas ne tik kraštovaizdis, bet ir gruntiniai vandenys, oras.

Rajono gyventojai jau supranta rūšiavimo naudą, kai moka teršėjas, tačiau dar pasitaiko aplaidžių žmonių. Ir toje pat Čiobiškio seniūnijoje. Gražiu kraštovaizdžiu, Neries ir Musės upėmis, piliakalniais ir kitomis lankytinomis vietomis turtinga seniūnija, deja, sulaukia ir netvarkingų lankytojų, kurie po savęs palieka šiukšlių. Daugiausia tokių „svečių“ pasitaiko tarp žvejų, teršiančių upių pakrantes. Anksčiau nemažai šiukšlių palikdavo laukiantieji persikelti per Nerį garsiuoju Čiobiškio-Padvarių keltu. Su aplinkos tarša buitinėmis šiukšlėmis sėkmingai kovojama lankytinose vietose pastačius šiukšlių dėžes. Šiuo metu seniūnijoje naudojama apie dešimt tokių šiukšlių dėžių, kurias seniūnijos darbuotojai prižiūri, o į jas išmestas atliekas išrūšiuoja.

Žmonės tampa kultūringesni, galbūt ir dėl to, kad yra galimybė kur palikti nereikalingas atliekas.

Apie tai, kad seniūnijos bendruomenė dalyvavo ir šįmet rengtoje tradicinėje akcijoje „Darom“ atskirai priminti nereikia. Panašių iniciatyvų rengia ir patys vietos gyventojai. Dažnai rengiama aplinkosauginių reidų, apsileidėliai yra įspėjami. Nemažai signalų sulaukiama ir iš pačių vietos gyventojų. Nors per praėjusius metus seniūnijos darbuotojams nepavyko pričiupti darančiųjų pažeidimus, taip nesielgti perspėta apie 10 įtariamų pažeidėjų.

Kaip yra kalbėjęs čiobiškietis, bent kartą per mėnesį seniūnija, vietos mokykla rengia tvarkymosi akcijas, per kurias surenkamos išmestos šiukšlės, išrūšiuojamos surinktos atliekos. Anksčiau seniūnijoje turėjome buvo du sąvartynai – Lapelėse ir Astruvkoje. Lapelėse jis jau yra panaikintas, užsodintas mišku, buvęs Astruvkos sąvartynas kol kas dar naudojamas kaip stambiųjų atliekų surinkimo aikštelė, ten sandėliuojame surinktas nenaudojamas padangas, surinktas šiferio atliekas. Tačiau ir jį planuojama panaikinti.

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+