Grybavimas – malonumas ir šeimininkei, ir jos augintinei

Grybautoją Valdą Gujytę nudžiugino surastas po lazdynu augęs baravykas.

Prieš savaitę Lietuvą nuplovęs lietus gerokai pagirdė girias, todėl grybavimo malonumų ištroškę Širvintų krašto gyventojai patraukė į miškus. Dažnas grybauti mėgsta vienas, kiti traukia poromis, treti – su augintiniais.

Kaip ten bebūtų, bet laimikis dažniausiai keliauja į vieną puodą, o paskui čirškinamas vienoje keptuvėje. Aktyvesni kraštiečiai, nuo seno žinantys grybingas vietas, tiesiog „sprogdina“ socialinius tinklalapius su rastų grybų nuotraukomis. Netgi respublikiniai portalai skelbia, kad Žemaitijoje šiemet grybų randama daugiausia. Kiek ten tos tiesos, turbūt tik patys žemaičiai žino.

Grybavimas – tai malonumas ne tik šeimininkui, bet ir jo augintiniui. Vien nuo minties apie gaivų orą, šnarančius lapus ir neaprėpiamus plotus išsidūkti miške dažnas augintinis nenustygsta vietoje. Su augintine šunyte Puma grybauti mėgsta ir Alionių I kaimo gyventoja Valda Gujytė. Nuolatinė „Širvintų krašto“ skaitytoja Valda į redakciją atsiuntė keletą nuotraukų, kuriose užfiksuotos grybavimo akimirkos. „Su Puma abi labai mėgstame grybauti Alionių miške. Labai žavi miško vaizdai, džiugina grynas oras, labai nustebino surastas po lazdynu augęs baravykas. Tikra pagalbininkė grybaujant yra Puma“, – rašoma Valdos atsiųstame laiške.

Šunytė Puma talkina grybautojai Valdai renkant grybus Alionių miške.

Pusdienis, praleistas drauge miške, neabejotinai yra naudingas tiek šeimininkui, tiek jo augintiniui. Visgi veterinarijos specialistai įspėja, kad grybavimas gali būti pavojingas šuns gyvybei. Pasirodo, kad augintinio susidūrimas su vienintele nuodinga gyvate – paprastąja angimi – gali baigtis mirtimi. Įdomiausia tai, jog daugelis gyvūnų rūšių yra visiškai atsparios gyvačių nuodams, tačiau, deja, ne šunys. „Šunims neretai tokie susitikimai baigiasi mirtimi dėl didelio nuodų kiekio tokiam svoriui“, – apie pavojų perspėja veterinarai. „Guminiai „Rukka“ šunų batukai-kojinės padės šių pavojų išvengti“, – patarimus dalija gyvūnams skirtų prekių parduotuvių konsultantai.

Aišku, grybavimas grybautojui visada kelia didžiulį malonumą. Deja, yra tokių, kurie grybų nepažįsta ir renka viską, kas jiems atrodo gražiai ir patraukliai. Deja, privalgius nuodingų grybų, pasekmės gali būti graudžios.

Pasirodo, kad išmaniosios technologijos yra visagalės. Išmanusis telefonas gali padėti grybaujant! „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertai pataria su savimi į mišką pasiimti ne tik pintinę, bet ir išmanųjį telefoną. Tiek pradedantiems, tiek patyrusiems grybautojams skirta programėlė „Mushroom Identificator“ atpažįsta apie 900 skirtingų grybų rūšių – tereikia įkelti savo radinio nuotrauką. Tiesa, šioje programėlėje informacija grybautojams yra pateikiama anglų kalba, tačiau rasto grybo tinkamumą valgyti galima patikrinti ir lietuviškame internetiniame kataloge www.grybai.net.

„Širvintų krašto“ informacija
Valdos Gujytės nuotraukos

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)
scroll to top
+