Stiprus ne tas, kuris muša, o tas, kuris atlaiko…

Nešama 50 m ilgio valstybės vėliava...

Nešama 50 m ilgio valstybės vėliava...

Lietuvos šimtmečio minėjimo renginiai mūsų rajone prasidėjo senosiose Musninkų kapinėse, kur po įžanginio žodžio prie Nepriklausomybės kovose žuvusiųjų kapų Švč. Trejybės bažnyčios link pajudėjo žmonių kolona, nešina 100 Lietuvos valstybinių vėliavų. Vėliavas nešė Musninkų Alfonso Petrulio gimnazijos gimnazistai, jų tėvai bei Musninkų miestelio ir aplinkinių kaimų žmonės. Daugumos rūbus puošė trispalvės juostelės, šalikai. 

Šventines Šv. Mišias aukojo parapijos svečias kunigas Mozė Mitkevičius, jose dalyvavo ir parapijos klebonas kunigas Virgilijus Balnys. Bažnyčioje buvo labai šalta, todėl, pamatęs susitraukusius vėliavnešius, kunigas Mozė pakvietė pakelti vėliavas ir jomis pamojuoti bei patrepsėti kojomis. Per bažnyčią nuvilnijo plevėsuojančių vėliavų banga. Mišių pabaigoje vieningai susikibus už rankų skambėjo Tautiška giesmė.

Po šv. Mišių musninkiečius ir jų svečius Lietuvos šimtmečio proga pasveikino Širvintų savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė. Iš bažnyčios visi su vėliavomis pasuko prie Nepriklausomybės akto signataro A.Petrulio kapo Musninkų bažnyčios šventoriuje. Čia buvo padėta gimnazijos mokinių atvežta Prezidentės puokštė, rajono merės ir seniūnės puokštės, uždegtos žvakės. Prie pernai bendruomenės „Spindulys“ iniciatyva pastatyto paminklo eisena sustojo pagerbti 1918-1920 m. Musninkų krašto savanorių. Čia buvo pakelta Valstybės vėliava.

***

Širvintų mieste Lietuvos valstybės šimtmečio minėjimas prasidėjo 12 valandą trispalvės vėliavos pakėlimo ceremonija. Per šimtmetį mūsų valstybė patyrė įvairiausių išbandymų, tačiau Trispalvė visada buvo ir bus kaip didžiausias stiprybės, vienybės simbolis. Geltona – tai saulė, šviesa ir gerovė, žalia – Lietuvos gamtos grožis, laisvė ir viltis, o raudona – žemė, drąsa ir už tėvynę pralietas kraujas.

Lietuvos Respublikos vėliavą iškėlė Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė ir tautodailininkas Kęstutis Norušis. Grojant Vilniaus Žirmūnų gimnazijos pučiamųjų orkestrui, gausiai susirinkę širvintiškiai ir jų svečiai sugiedojo Lietuvos himną. Iškilmėse dalyvavusi Didžiosios Kovos apygardos 8-osios rinktinės karių grupė trimis salvėmis pagerbė Lietuvos šimtmetį.

[nggallery id=442]

Šimtmečio proga ypatingą, net 50 metrų ilgio, tautinę vėliavą iki paminklo žuvusiems už Lietuvos Nepriklausomybę nešė 100 Širvintų sportininkų. Kartu žygiavo Širvintų šaulių 10-oji kuopa, iškėlusi Lietuvos valstybės istorinę, Širvintų rajono ir šaulių 10-osios kuopos vėliavas. Kartu ėjo tautine atributika pasipuošę miestelėnai, daugelio rankose plazdėjo vėliavėles.

12.30 valandą prie šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios kolona žmonių su trispalvėmis klausėsi 100 varpų dūžių. Tuo pačių metu visoje Lietuvoje vienu metu 100 kartų skambėjo bažnyčių varpai, primindami akimirką, kad prieš 100 metų pasirašytas Nepriklausomybės aktas. Ši valanda pasirinkta neatsitiktinai – lygiai prieš 100 metų, 12.30 valandą, dabartiniuose Signatarų namuose buvo pasirašytas Nepriklausomybės Aktas. Baigus skambėti varpams, visi drauge klausėsi šventųjų mišių.

Nuo paminklo žuvusiems už Lietuvos Nepriklausomybę į savivaldybės aikštę buvo atnešta tą dieną pašventinta 50 metrų Trispalvė, kurią čia atnešė Širvintų krašto gyventojai ir svečiai. Istorinę reikšmę įprasmino 100 vėliavų, atkeliavusių iš Musninkų, signatarą Alfonsą Petrulį amžiams priglaudusio krašto. Širvintiškiai galėjo scenoje stebėti įspūdingą reginį, kokio Širvintose dar neteko matyti. Lietuvos Respublikos himną giedojo 100 dainininkų, jiems padėjo darnus ir vieningas 100 styginių instrumentų orkestras, kuriam dirigavo Širvintų meno mokyklos mokytojas Valdas Povilaitis. Renginys buvo labai simboliškas ir dėl to, kad „Tautišką giesmę“ sukūrė Vincas Kudirka, kuris pats griežė smuiku ir violončele. Šį unikalų orkestrą sudarė Širvintų meno mokyklos violončelininkų ansamblis, į svečius atvyko ir Vilniaus violončelės mokyklos jaunieji violončelininkai, gražią idėją palaikė ir prisijungė mūsų bičiuliai – Vilniaus „Suzuki“ metodo centro smuikininkai, iš Kauno atvyko Sakralinės muzikos mokyklos „Suzuki“ klasės smuikininkai. Himną giedoti mums padėjo didžiulis jungtinis choras, kurį sudarė Kultūros centro mišrus choras „Navis“, Tremtinių ir politinių kalinių mišrus choras, Meno mokyklos jaunučių choras „Garsiukai“, Kultūros centro folkloro ansamblis „Gojus“ ir Širvintų neįgaliųjų draugijos ansamblis „Viltis“.

Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė šventės proga pasveikino visus susirinkusius: „Ši vasario 16-oji kitokia, kupina stiprių emocijų, tyriausių jausmų, asmeninių pasiryžimų ir potyrių. Šiandien susipina praeitis, dabartis ir ateitis. Atmintis galingais varpų dūžiais gražino į praeitį, į signatarų aplinką ir toliau ragina eiti valstybės Didžiavyrių nutiestu keliu. Galimybė prisiliesti prie Trispalvės, nešti ją, stebėti vėjo kedenamų įspūdingų tautinių vėliavų spalvų žaismą, darnioje eisenoje jausti kaimyno, bendradarbio, bičiulio petį, rankos paspaudimą. Visa tai šiandien sujungia mus visus neapsakomu bendrystės jausmu ir tarsi veržli galinga pavasario upės versmė suskambėjusi tautiška giesmė, virpinama šilto violončelės ir smuiko garsų, šimto darnių balsų, išsiliejusi ir iš mūsų visų širdžių tapo lyg priesakas dabarčiai ir ateičiai kaip nepaprasta dovana atkurtai nepriklausomai, laisvai Lietuvai, kurioje gyvename, augame, dirbame ir kuriame. Norėčiau pacituoti prezidento Valdo Adamkaus žodžius, pasakytus vasario 16-osios šventiniame minėjime Seime: „Žvelgdamas į visą praėjusį Lietuvos šimtmetį prisimenu ir tokį posakį: stiprus ne tas, kuris muša, o tas, kuris atlaiko.“ Posakis kalba apie žmones, bet puikiai apibūdina ir valstybių santykius. Mūsų tauta ir valstybė buvo mušama, bet atlaikė todėl, kad visą laiką tautoje ruseno laisvės dvasia, todėl, kad mes savo kovose buvome kartu su istorijos didvyriais ir laisvės kūrėjais, buvome išvien, vienas su kitu, vienas už kitą, vienas dėl kito. Linkiu širdimi išjausti ir išlaisvinti savo vasario 16-ąją, linkiu patirti ir išgyventi šiandieną kaip vienintelę ir nepakartojamą. Likimas mums suteikė ypatingą teisę ir įsipareigojimą saugoti ir tęsti tai, dėl ko paaukoti mūsų savanorių, partizanų gyvenimai ir kurti ateities Lietuvą tokią, kurią mylėtų ir brangintų mūsų vaikai. Linkiu visiems prasmingos ir linksmos šventės, ačiū visiems už kiekvieną žodį, už kiekvieną iškeltą vėliavą, už šypseną, už tai, kad atėjote ir esame drauge. Tebūnie tai diena su Lietuva širdyje.“

[nggallery id=443]

Valstybės atkūrimo dienos proga pagerbiami iškilūs mūsų krašto žmones, kurių veikla palieka gilų pėdsaką mūsų krašto istorijoje. Jau tapo gražia tradicija vasario 16-ąją įteikti garbingą Igno Šeiniaus premiją. Per 14 metų susidarė gausus būrys šios premijos laureatų. Visus juos vienija tikslas, anot Igno Šeiniaus, palikti atmintį, palikti savo darbus. Tylos minute buvo pagerbti visi Širvintų krašto šviesuoliai, išėję į Amžinybę.

Igno Šeiniaus premijos laureatui įteikiamas laureato ženklas – stiklo skulptūra, simbolizuojanti rašytojo Igno Šeiniaus gyvenimo ir veiklos prasmę – atversta knyga su rašytojo Igno Šeiniaus parašu ir šį parašą išraižiusi melchioro plunksna. Ženklo autorius – menininkas Remigijus Kriukas. Įteikiamas diplomas, Tarybos sprendimas ir piniginė premija.

Širvintų rajono savivaldybės tarybos sprendimu Igno Šeiniaus premiją už Širvintų krašto kultūros reprezentavimą respublikoje ir už jos ribų, Širvintų krašto kultūros puoselėjimą, armonikos, kaip tradicinio instrumento populiarinimą, ir aktyvią ilgametę koncertinę veiklą buvo skirta armonikininkui, Kultūros centro liaudiškos muzikos kolektyvo „Noragas“ dalyviui Jonui Romaškai.

Taip pat Širvintų rajono savivaldybės tarybos sprendimu nuspręsta, kad Igno Šeiniaus premija už išskirtinę pagarbą ir atsidavimą kultūrinei veiklai, įkvepiantį darbštumą ir išmonę, ilgametį profesionalų, nepriekaištingą ir pasiaukojantį kūrybinį darbą būtų skirta Širvintų rajono savivaldybės kultūros centro įrenginių inžinieriui Algirdui Jakimavičiui.

Lietuvos šimtmečio proga Širvintų krašto tautodailininkai ir liaudies menininkai Kultūros centro parodų salėje surengė įspūdingą liaudies meno parodą, kuri džiugins žmones iki vasario 26 dienos. Administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė visiems parodos autoriams įteikė atminimo dovanėles. Visi sužvarbę ir praalkę savivaldybės pirmo aukšto foje galėjo atsigerti Širvintų miesto mokyklų paruošta arbata, o Musninkų bendruomenė kvietė paragauti karštos sriubos.

Šventiniame koncerte dalyvavo įvairūs rajono kolektyvai, atlikėjai, savo dainas Lietuvai ir Širvintoms skyrė renginio viešnia – dainininkė Vaida Genytė, paskutinę dainą „Lietuva“ atlikusi kartu su choru „Navis“.

Skambant fanfaroms širvintiškiams buvo įteikta dovana – 100 kilogramų sveriantis trispalvis tortas.

Remigijus Bonikatas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

13 Atsakymų į “Stiprus ne tas, kuris muša, o tas, kuris atlaiko…”

  1. paskutiniam parašė:

    Mišiose klausomasi Dievo žodžio. Todėl ir Mišių galima klausytis. Didelėse šventėse maldingumo nelieka, tiesiog rimtai klausomasi. Todėl su pamokymais skubėti nereikia. Matosi, kad esate ne katalikas(-ė), priešingu atveju tokiu komentaru nesimėgautumėte.

  2. ? parašė:

    visada Šv. Mišiose visi melsdavomės, o dabar tik „visi drauge klausėsi šventųjų mišių“.

  3. rinkejas parašė:

    Esu Taškutis.gyvenau kadaise savo namuose. Vieną dieną šeimininkai įsodino mane į mašiną ir.tapau Beglobiu.Bet katinėlių Dievulis buvo gailestingas Dabar esu geros globėjos namuose.

  4. Graži šventė parašė:

    Šaunuoliai kurie suorganizavo, gal atsiras tradicija kelti vėliavas ir švest, o ne minėti.

  5. to 1982 parašė:

    Demesio pritruko??
    ?

  6. 1982 -am parašė:

    tamsta apgailėtinas ir tiek, daugiau skirt laiko nevertas dėmesio…

  7. to 1982 parašė:

    Ar tamsta nuo jaunystes durn/as ar kursus lankei? Aciu uz atsakyma.

  8. 1982 parašė:

    Славься, Отечество наше свободное,
    Дружбы народов надёжный оплот!
    Партия – сила народная
    Нас к торжеству ведёт!

  9. ... parašė:

    prašom birute, prašom.. Visada malonu skaičiuoti pinigėlius, (ne) savus… o gal savus? Oi, tos šventės… Teik šlamančių… Kur reiks dėt…? gal sienas klyjuot…? geras uždarbis išeina, tikrai neblogas… Taigi, gerų švenčių.

  10. birute parašė:

    Jau savaite praejo po sventes, o silti ispudziai isliko iki dabar. Labai graziai organziuota viskas, kad labai grazu buvo. Aciu visiems rengejams ir tiems, kas sugalvojo daryti lauke, aciu rengejams.

  11. to parašė:

    tai turbut zurnaliste?

  12. ? parašė:

    Kas ten per Morė pirma iš dešinės?

  13. ksiuša parašė:

    Nuostabi šventė.

Comments are closed.

scroll to top