Širvintų rajone apsigyvenę žmonės – kitų savivaldybių gyventojų sąrašuose

Kartotis perpasakojant Lietuvą nustebinusią Laplierių kaimo (Gelvonų seniūnija) istoriją, kai, įtariama, motina sužalojo pusantrų metukų dar neturinčią dukrelę, nėra prasmės – ir taip žiniasklaida ūžia kaip bičių avilys skaičiuodama mažametės patirtas traumas ir stebėdamasi, kad ilgą laiką apie probleminę šeimą nieko nežinojo nei vaiko priežiūros tarnybos, nei policija. 

Tačiau vieną dalyką visi nutyli ar nesureikšmina. Pasirodo, aštuonis mėnesius Laplierių kaime gyvenanti šeima atitinkamoms tarnyboms ir negalėjo būti žinoma, kadangi savo gyvenamosios vietos šiame kaimelyje, kuris labiau primena viensėdį, nėra deklaravusi. Neoficialiais duomenimis, dėl mažametės sužalojimo įtariama jos motina gyvenamąją vietą yra nurodžiusi Joniškio, o šeimos galva – Ukmergės rajone.

Tačiau negali būti, kad nuo rudens apsigyvenusi šeima gyveno lyg kurmiai urvelyje. Žmogus – visuomeniška būtybė, o Gelvonų seniūnija – ne Sibiro taiga, kur gali gyventi atsiskyręs nuo visų ir dešimtmečius niekam nepakliūti į akis. Norint išgyventi Lietuvoje, dažniau ar rečiau, bet reikia lankytis parduotuvėse.

– Suprantama, žmonės juos matydavo, pavyzdžiui, – apsiperkant parduotuvėje, – „Širvintų kraštui“ sakė gyvenamosios vietos deklaravimo reikalus tvarkanti Gelvonų seniūnijos specialistė Nijolė Dapkevičienė. – Tačiau niekam nekilo mintis, kad jie kokie svetimi ar įtartini, juk vyras su šeima Laplierių kaime lankydavosi ir anksčiau, o prieš kelerius metus kurį laiką jau gyveno tame name, kuris priklauso jo motinai. Motina išvykusi iš mūsų rajono ir gyvena Jonavoje. Matyt, ir šįkart taip buvo: tai jie gyvena Laplieriuose, tai negyvena, tai atvažiuoja, tai išvažiuoja, todėl niekam ir nepasirodė keista.

O kodėl turėtų atkreipti dėmesį, jei net artimiausi kaimynai, kuriuos cituoja šalies žiniasklaida, atvykėlių veiksmuose neįžvelgė nieko keisto: „Na taip, išgeria, tik kas šiais laikais to nedaro?“ Va, jei būtų pradėję kaimo parduotuvėje pirkti pieną, tada ne vienas būtų pasidomėjęs, iš kur tokie keistuoliai atvyko ir ką čia veikia.

Pasak Nijolės Dapkevičienės, dabar kalbama, kad vyras bandė čia ieškotis darbo, tačiau dirbti nelabai norėjo, o gal – nemokėjo. Galbūt daug kas būtų paaiškėję, jei bent vienas šeimos vaikas būtų ėjęs į vietos mokyklą. Dabar tik yra žinių, kad vyriausioji dukra gyvena pas vieną iš močiučių ir mokyklą lanko kitame rajone, o Laplieriuose su tėvais gyveno tik mažamečiai, už kuriuos skiriamas socialines išmokas, tikėtina, į banko sąskaitą pervesdavo atitinkama Joniškio rajono tarnyba. Pasak Nijolės Dapkevičienės, seniūnija neturi žinių, kad Laplierių kaime apsistojusi šeima kokios nors paramos būtų prašiusi čia, Širvintų rajone.

Širvintų rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Mindaugas Mickonis sako, kad dar gegužės mėnesį lankėsi keliose seniūnijose, tarp jų – ir Gelvonų, domėjosi galimai problemiškomis šeimomis, tačiau iš pašnekovų, tarp jų – ir paties Gelvonų seniūno Liongino Juzėno, neišgirdo, kad seniūnijoje būtų apsigyvenusi šeima, kurioje galimai smurtaujama. Ji buvo nežinoma ir seniūniją aptarnaujančiam Prevencijos poskyrio tyrėjui.

Pasiteiravus, ar policija nesidomi naujai apsistojusiais asmenimis, Mindaugas Mickonis sakė, kad tokie dalykai vertinami pagal situaciją. Pareigūnai atskirai pasidomi tais, dėl kurių yra gauta skundų, ar kurie atitinka tam tikrus kriterijus, pavyzdžiui, apsistoja pas anksčiau teistus asmenis.

Pareigūnas sutiko, kad teoriškai įmanoma, jog rajone ilgai galėtų išgyventi neišaiškintas net policijos ieškomas nusikaltėlis, jei jis apsistotų pas teigiamai charakterizuojamus gyventojus, sugebėtų niekam nekristi į akis, nesiveltų į konfliktus, su įvairiais prašymais nesikreiptų į vietos valdžios institucijas.

Pasak Mindaugo Mickonio, ši istorija nutiko ir dėl to, kad Lietuvoje nebėra tokios gyventojų judėjimo kontrolės, kaip būta sovietmečiu.

– Anksčiau kur nors galėjai apsigyventi tik ten įsiregistravęs. Dabar viso to nėra, gali gyvenamąją vietą deklaruoti vienur, o gyventi kitur, gali niekur nedirbti, ir niekas nepasidomės, kodėl. Anksčiau darbo laiku sutiktas bedykinėjantis žmogus tuojau pat sukeldavo įtarimą, ar nėra veltėdis. Kada blogiau, tada ar dabar, galima tik diskutuoti, – sakė policijos pareigūnas.

Nejučiomis kyla įtarimas, kad šiuo atveju didžiausia kaltė, matyt, tenka Joniškio rajono vaiko teisių apsaugos tarnybai, kuri per aštuonis mėnesius nepadarė nieko, jog būtų nustatyta problemiškos šeimos dabartinė gyvenamoji vieta. Negi tenykštės tarnybos darbuotojai tokiose šeimose net nesilanko, kad nepastebėjo, jog kažkur pradingo jų prižiūrima šeima su trimis mažamečiais vaikais? Tada nėra ko stebėtis istorijomis apie vagiliauti į užsienį išvežamus mažamečius, parduodamus naujagimius, neaišku, kam ir dėl ko mokamomis pašalpomis…

Gintaras Bielskis

     

Kiti straipsniai:

Nusikalstamų veikų mažiau, bet vagysčių daugėja

Kovo 7-14 d. policijos užregistruotų įvykių suvestinė: Įtaria padegimus

Mėgėjai lėkti į Vilnių su vėjeliu atleis greičio pedalą dar šiais metais

Policininkai trukdė aplenkti jų automobilį, o paskui dar ir nubaudė už tariamą Kelių eismo taisyklių pažeidimą

Keisti Upelio gatvės griuvėsių sutapimai

Karšta naujiena: Prie vairo – teisės vairuoti neturintis dukart teistas Darbo partijos kandidatas

Policijos vadovams pareigūnų išvarymas į gatves atrodo laimėjimas, prokurorai tuo abejoja

Širvintiškis – į Elektrėnus, šalčininkietis – į Širvintas

Šįkart neaiškino, kad cigaretes ir dyzeliną laikė norėdamas išdalyti kaimo žmonėms

Švenčioniškiai vagišių tampydavo už ausų, o štai širvintiškiai – „paglostė“

Girto vairuotojo nesuvaldytas vogtas automobilis supleškėjo atsitrenkęs į medį

Pranešama apie pasirodžiusius sukčius

Informacija iš naujausio numerio: Nusikaltimo dėmė biografijoje – ne kliūtis kai kurių veikėjų ambicijoms?

Pernai – du gerieji rekordai, vienas pakartotas

Skriaudikas aiškus. Bet ar jis vienas kaltas dėl to, kas nutiko?

Už sulaužytus dantų protezus atsilygino spyriu į tarpukojį

„Kol kas aš vienintelė moteris Širvintų komisariate, turinti tokį laipsnį…“

Pritrūko vos dvejų metų iki nepriekaištingo vairavimo „auksinio jubiliejaus“

Kaip išvilioti prisijungimo kodus? Užsidėk žinomo politiko kaukę ir pasiūlyk vietą prie lovio

Didysis brolis stebi tave

Savivaldos rinkimus šturmuoja teisti kandidatai?

Informacija iš naujausio numerio: Dėl didelio narkotinių medžiagų kiekio nuteistas buvęs Vyto Šimonėlio bendražygis nesulaukė Aukščiausiojo Teismo malonės

Kandidatu į merus prisistatantis A. Astikas antrą kartą į teisiamųjų suolą už šmeižtą?

Savivaldybė siekia, kad „Lelijos“ nenaudojamas sklypas būtų skirtas visuomenės poreikiams

Palaičio nepavyko apdergti. Kaip bus su Pinskuviene?