Policininkai trukdė aplenkti jų automobilį, o paskui dar ir nubaudė už tariamą Kelių eismo taisyklių pažeidimą

Per Širvintų rajono policijos komisariato veiklos 2018 metais ataskaitą buvo pažymėta, kad pernai, palyginti su ankstesniais metais, padaugėjo pavojingų Kelių eismo taisyklių pažeidimų. Pavyzdžiui, vien tik viršijusių saugų greitį per trejus metus padaugėjo pusantro karto: 2016 metais buvo išaiškinti 486 tokie pažeidėjai, 2017 metais – 725, o štai pernai – jau 763.

Nors tokiam pažeidėjų skaičiui įtakos turėjo įvairūs faktoriai, jį nulėmė ir pačių policijos pareigūnų prevencinė veikla. 2018 metais Širvintų rajono policijos komisariato pareigūnai, siekdami užkardyti Kelių eismo taisyklių pažeidimus, nežymėtu automobiliu vykdė 144 priemones. Taip pat įvykdyta 11 priemonių „Koridorius“ (kai pasirinktu laiku pasirinktoje vietoje stabdomos pravažiuojančios transporto priemonės), taip pat 23 prevencinės priemonės dėl neblaivių vairuotojų ir nesaugaus vairavimo, 17 prevencinių priemonių – dėl pėsčiųjų daromų pažeidimų.

Vis dėlto policijos veiksmai nežymėtu automobiliu ne visada buvo vainikuojami išaiškintais pažeidimais. Kaip aiškėja, būta ir aplaidumo iš pačių policininkų pusės. Apie tai – kelios istorijos, kurios baigėsi nubaustųjų pergale teismuose.

Pateikė vaizdo įrašą, kuriame paties pažeidimo nematyti

Vilniaus regiono apylinkės teismo Širvintų rūmai 2018 metų lapkričio 13 dieną panaikino Policijos komisariato nutarimą ir administracinio nusižengimo teiseną V.S. atžvilgiu. Policija šį teismo nutarimą apskundė Vilniaus apygardos teismui, bet jis policijos atstovų skundo netenkino ir paliko galioti vairuotojo nekaltumą nustačiusį pirmosios instancijos teismo nutarimą.

Policija buvo V.S. skyrusi 200 eurų baudą ir 4 mėnesiams atėmusi teisę vairuoti transporto priemones už tai, kad šis vairuotojas 2018 metų liepos 31 dieną Juodelių kaime, važiuodamas automobiliu „Volvo 850“ pagrindiniu keliu, sankryžoje su šalutiniu keliu išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir lenkė kitą automobilį.

Teismas priėmė nutarimą nutraukti administracinio nusižengimo bylą V.S. motyvuodamas tuo, kad skundžiamame nutarime neteisingai buvo įvertintos faktinės aplinkybės ir nepagrįstai V. S. patrauktas administracinėn atsakomybėn pagal ANK 420 straipsnio 1 dalį. Joje nustatyta, kad transporto priemonių vairavimas vienu metu ar paeiliui padarant kelis grėsmę eismo saugumui keliančius eismo taisyklių pažeidimus, lenkimas vietose, kuriose pagal Kelių eismo taisykles draudžiama lenkti, vairavimas neteisėtai organizuotose transporto priemonių lenktynėse, pavojingą situaciją sukėlęs (t. y. privertęs kitus eismo dalyvius staigiai keisti judėjimo greitį, kryptį arba imtis kitokių veiksmų savo ar kitų žmonių saugumui užtikrinti) Kelių eismo taisyklių pažeidimas, tokią pat pavojingą situaciją sukėlęs įvažiavimas į priešpriešinio eismo juostą pažeidžiant Kelių eismo taisyklių reikalavimus užtraukia baudą vairuotojams nuo 170 iki 230 eurų ir neturintiems teisės vairuoti transporto priemones asmenims – nuo 300 iki 600 eurų.

Teismas taip pat nurodė, kad byloje esant nepašalintoms abejonėms, visos abejonės sprendžiamos traukiamo atsakomybėn asmens naudai.

Skųsdama Širvintų teismo nutarimą Vilniaus apygardos teismui, policija aiškino, kad V. S. prieš pradėdamas lenkimo manevrą privalėjo matyti įspėjamąjį ženklą Nr. 110 „Šalutinis kelias iš kairės“, kuris ne gyvenvietėje statomas 150-300 metrų atstumu nuo sankryžos. Atseit V. S., važiuodamas pagrindiniu keliu, pravažiavęs minėtą kelio ženklą, apvažiavo transporto priemonę, įvažiavo į priešpriešinę eismo juostą ir sankryžoje atliko lenkimo manevrą, kurį baigė būtent sankryžoje.

Vairuotojas su tuo nesutiko ir aiškino manevrą baigęs dar iki sankryžos, t.y. iki ištisinės kelio ženklinimo linijos.

Policija teismui pateikė vaizdo įrašą, turintį patvirtinti kaltinimus vairuotojui, bet jis nekokybiškas, stringa būtent toje vietoje, kur turėtų būti užfiksuotas važiavimo sankryžoje momentas. Be to, įrašas padarytas iš toli, kas dar labiau apsunkina situacijos vertinimą. Teismas vaizdo įrašą nagrinėjo kadrais ir pagal papildomus požymius nustatė, kad V.S. vairuojamas automobilis lenkimo manevrą baigė dar iki sankryžos. Taigi Apygardos teismas policijos skundą atmetė ir paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą nutraukti administracinę bylą.

Aplenkė pažeidimus fiksuojantį policijos automobilį

Tame pat kelyje, tik Puorių kaime, policija išaiškino ir V.R. neva padarytą analogišką Kelių eismo taisyklių pažeidimą. Vairuotojui buvo skirta 170 eurų bauda ir 3 mėnesiams atimta teisė vairuoti transporto priemones.

Nubaustas pažeidėjas kreipėsi į Vilniaus regiono apylinkės teismą, o šis policijos nutarimą panaikino. Policija teismo verdiktą apskundė Vilniaus apygardos teismui, tačiau šis priėmė tokią pat nutartį kaip ir ankstesnėje minėtoje istorijoje – paliko galioti pirmosios instancijos teismo nutarimą.

Tariamas Kelių eismo taisyklių pažeidimas buvo užfiksuotas 2018 metų rugpjūčio 23-iosios vakarą, kai V.R. vairuojamas automobilis „Volkswagen“, važiuodamas pagrindiniu keliu išvažiavo į priešingos krypties eismo juostą ir lenkė kitą automobilį sankryžoje, pažymėtoje tokiu pat kelio ženklu Nr. 110 „Šalutinis kelias iš kairės“.

Beje, tas kitas – tai tarnybinis nežymėtas policijos automobilis, kurio padarytas vaizdo įrašas kaip įrodymas buvo pateiktas teismui.

Teismas po vaizdo peržiūros nusprendė, kad V.R. lenkimo veiksmą baigė iki sankryžos su įvažiavimu į sodų bendriją „Šilelis“. Iš vaizdo įrašo matyti, kad V.R. sankryžoje lenkimo manevro neatliko ir buvo grįžęs į savo juostą dar iki sankryžos pradžios.

Kaip aiškino vairuotojo gynyba, šiuo atveju policija nepagrįstai plečiamai aiškina sankryžos sampratą teigdama, kad sankryža prasideda iškart už įspėjamojo kelio ženklo „Šalutinis kelias iš kairės“. Priešingai, šis ženklas turi įspėjamąją funkciją, kad netoliese prasidės sankryža, bet ne kad sankryža prasideda nuo šio ženklo. Teisės normos, draudžiančios lenkimą nuo kelio ženklo „šalutinis kelias iš kairės“, nėra. V.R. lenkimą pradėjo dar prieš įspėjamąjį ženklą, kirsdamas trumpo punktyro juostos kelio ženklinimą ir grįžo į savo juostą per ilgesnio punktyro juostos kelio ženklinimą.

Kaip pažymėjo Vilniaus apygardos teismas, Kelių eismo taisyklių 140.1 punktas nustato, kad lenkti draudžiama sankryžose šalutiniame kelyje ir pagrindiniame kelyje, pažymėtame kelio ženklais „Sankryža su šalutiniu keliu“, „Šalutinis kelias iš dešinės“, „Šalutinis kelias iš kairės“ arba „Pagrindinis kelias“, reguliuojamose ir lygiareikšmių kelių sankryžose. Šios normos prasmė yra draudimas lenkti sankryžose, todėl svarbiausias yra sankryžos aiškinimas, ką teisingai ir padarė Apylinkės teismas. Apie šalutinį kelią iš kairės įspėjantis kelio ženklas nežymi sankryžos pradžios ribų, jo paskirtis visai kita. Laikyti, jog kelio ženklas „Šalutinis kelias iš kairės“ žymi sankryžos pradžią ir dėl to lenkimo veiksmas už jo draudžiamas, negalima. Lenkimo manevras draudžiamas pačioje sankryžoje ir ja laikomoje teritorijos dalyje. Iš pateikto vaizdo įrašo akivaizdu, kad V.R. į savo važiavimo krypties eismo juostą grįžo prieš pat įvažiuojant į sankryžą, tačiau važiuodamas priešingoje eismo juostoje jos nekirto, todėl jis neatliko lenkimo manevro sankryžoje.

Maža to, iš pateikto įrašo teismas atkreipė policijos vadovų dėmesį apie netinkamą pačių policijos pareigūnų elgesį, kuris turėjo įtakos susiklosčiusiai situacijai. Įraše matyti, jog tuo metu, kai V.R. lenkė nežymėtą pareigūnų automobilį, pareigūnai važiuodami tarnybiniu automobiliu didino greitį nuo 80 iki 90 km/h. Tokie veiksmai yra draudžiami Kelių eismo taisyklių 138 punkte, kuriame nurodyta, kad lenkiamos transporto priemonės vairuotojui draudžiama trukdyti aplenkti didinant važiavimo greitį arba kitais veiksmais. Pareigūnai turėjo matyti, jog jų automobilis yra lenkiamas, bet užuot sumažinę greitį ir leidę V. R. saugiai juos aplenkti, jį palaipsniui didino, taip apsunkindami V. R. galimybes greitai ir tinkamai užbaigti lenkimo manevrą ir iš dalies provokuodami jį nusižengti Kelių eismo taisyklėms, o paskui surašė jam protokolą ir skunde motyvuoja jo pažeidimą nesaugiu vairavimu. Tokie pareigūnų veiksmai visiškai nesiderina su policijos vadovų deklaruojamais policijos veiklos tikslais ir būdais, Lietuvos Respublikos policijos įstatyme nustatytais policijos uždaviniais ir funkcijomis. Pagal Lietuvos Respublikos policijos įstatymą, policijos uždaviniai yra žmogaus teisių ir laisvių apsauga; asmens, visuomenės saugumo ir viešosios tvarkos užtikrinimas; eismo automobilių keliais priežiūra.

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “Policininkai trukdė aplenkti jų automobilį, o paskui dar ir nubaudė už tariamą Kelių eismo taisyklių pažeidimą”

  1. Tomas parašė:

    Jau nuo policijos tokio važiavimo ne vienas nukentėjo. Nes ir į darbą žmonės vėluoja ir šeip. Nakti irgi flakonas turi būti įjungtas bet dažniausiai jis išjungtas. Ir šeip patys labai daug pažeidimų daro tik jie yra neliečiami

  2. Nieko gero parašė:

    jei tai daro, tai negražu

  3. skaitytojas parašė:

    O pareigūnas Z.Š nebus nubaustas už tyčinę situacijų sudarymą??

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+