Policija pastebi besiformuojančios jaunųjų nusikaltėlių gaujos užuomazgų

Dar prieš trejus metus šalies žiniasklaida atkreipė dėmesį į uostamiestį krečiančią problemą – Klaipėdoje pradėjo siautėti nepilnamečių gauja, vadovaujama septyniolikamečio. Pasipylė šios gaujos įvykdytų vagysčių, apiplėšimų, kitų nusikaltimų. Užfiksuota atvejų, kai nuo kišenvagysčių pradėjęs septyniolikametis vadeiva gaujos aukoms grasindavo peiliu, o stambiausias jo nusikaltimas buvo vagystė nedidelėje parduotuvėje, kai pagrobė pustrečio tūkstančio litų. Bėgant laikui, paauglys vis labiau įžūlėjo, nes ne kartą nutvertas taip ir nebuvo griežtai nubaustas.

Nuo šių įvykių prabėgo treji metai, bet nepilnamečių „žygiai“ ir toliau šiurpina uostamiestį. Paaugliai nebesibaimina atvirai plėšti greta spaudos kioskų stovinčių rakinamų spintų su gėrimais. Štai rugsėjį Klaipėdoje buvo sulaikyta 11 asmenų grupuotė, kurią sudarė 9-18 metų vaikai ir paaugliai. Grupei priklausė dvi 13-14 metų mergaitės.

Anot oficialios statistikos, nepilnamečių nusikalstama veika sudaro beveik 10 proc. visų šalyje padaromų nusikaltimų, o apie pusę šių nusikaltimų nepilnamečiai padaro grupėmis, kurių didesnė dalis – organizuotos. Tai aiškinama paprastai – nepilnamečiai vieni paprastai nedrįsta daryti nusikaltimų.

Dažniausiai nepilnamečiai vagia iš gyvenamųjų patalpų, prekybos centrų, transporto priemonių, tačiau didesnė jų „žygių“ dalis tenka viešosios tvarkos pažeidimams, plėšimams, nusikaltimams, susijusiems su narkotinėmis arba psichotropinėmis medžiagomis.

Suprantama, kad nepilnamečių nusikalstamumas egzistuoja ir Širvintose. Per vienuolika šių metų mėnesių rajone ištirtos 25 nusikalstamos veikos, kurias įvykdė nepilnamečiai (pernai – 24). Net 16 nusikalstamų veikų šiais metais nepilnamečiai įvykdė grupėse (iš jų 1 – organizuotoje), o štai pernai tarp ištirtų buvo tik 9 grupiniai atvejai.

Aiškinantis grupių sudėtis, į akis krinta tai, kad pusę ištirtų atvejų (8) sudarė nepilnamečių ir mažamečių (iki 14 metų) grupės. Pernai tokių grupių nebuvo išaiškinta.

Šįmet 3 išaiškintas grupes rajone sudarė tik nepilnamečiai, o 5 – nepilnamečiai su suaugusiaisiais. 3 nusikalstamos veikos buvo įvykdytos neblaivių, 4 – anksčiau jau nusikaltusių nepilnamečių. Tarp įtariamų 19 nepilnamečių – dvi mergaitės. Apskritai net 8 išaiškinti nepilnamečiai dar buvo nesulaukę 16 metų, turintys tik pradinį išsilavinimą. Anksčiau 3 nepilnamečiams asmenims buvo taikytos baudos.

Nors negalima teigti, kad dėl nepilnamečių nusikalstamumo situacija Širvintose prilygsta Klaipėdai, tendencijų pastebima. Viešojoje erdvėje pasitaiko nusiskundimų dėl chuliganiško nepilnamečių elgesio, paprastai pasireiškiančio patyčiomis bendraamžių ar net suaugusiųjų atžvilgiu, turto gadinimu.

Policija sutinka, kad šiuo metu Širvintose daugiausia problemų kelia 15-17 metų sulaukę nepilnamečiai.

Prieš gerą mėnesį mieste po nakties buvo aptikta nemažai apgadintų automobilių, nuo kurių pavogtos dekoratyvinės detalės. Paprastai tokie sugadinimai būdavo menki, taigi automobilių savininkai pakeiksnodavo chuliganus ir į policiją nesikreipė. Surinkus operatyvinės informacijos, Širvintų rajono policijos komisariato Prevencijos poskyrio pareigūnai atskleidė, kad šie įvykiai susiję su keliomis dešimtimis miesto nepilnamečių, daugiausia besimokančių „Atžalyno“ progimnazijoje. Dalis jų gyvena Kalnalaukio gatvėje, dalis – Upelio ir Jaunimo gatvių rajone. Įtariama, kad juos jau sieja gaują primenantys santykiai. Tirti šiuos įvykius policijai trukdo tai, kad nėra gauta nė vieno nukentėjusio asmens pareiškimo, jog būtų galima atlikti procesinius veiksmus. Nepilnamečių nusikalstamumo prevencijai ir užkardymui keliami ypatingi reikalavimai.

– Matyt, žmonėms atrodo, kad neverta gaišti laiko dėl smulkmenų. Tačiau nuo smulkmenų viskas ir prasideda. Jei neužkirsime kelio šiandien, rytoj tokią gaują gali būti sunku suvaldyti, – sakė Prevencijos poskyrio viršininkas Mindaugas Mickonis ir pridūrė labiausiai bijąs to, kad besigindami suaugusieji mažuosius užpuolikus gali rimtai sužeisti: tada bus kaltas visas pasaulis, bet ne ranką pakėlęs varvanosis.

Pareigūnas sakė, kad policija turi surinkusi informacijos, jog, be automobilių gadinimo, įtariamieji dažniausiai elgiasi chuliganiškai, užkabinėja praeivius, į juos svaido sniego gniūžtes. Vieni taip elgiasi iš kvailumo, kiti – norėdami įgyti tariamo pranašumo bendraamžių akyse. Beveik visi įtariamieji policijai žinomi iš anksčiau, kai kurie jų yra įtraukti į policiją dominančių nepilnamečių įskaitą, dėl kai kurių elgesio jau buvo skirtos administracinės nuobaudos.

Apskritai policiją dominančių vaikų įskaitoje šiuo metu yra 20 vaikų, iš jų 4 – mergaitės.

Apie įtariamųjų elgesį buvo informuoti nepilnamečių tėvai, tačiau kaip dažnai būna, policijos pareigūnai susidūrė su priešinga tėvų reakcija.

– Dažnam tėvui atrodo, kad jų vaikas yra „šilkinis“, sveikai leidžia laisvalaikį, sportuoja, nieko blogo nedaro, padeda namuose ir be reikalo yra juodinamas ar net šmeižiamas, – sakė Mindaugas Mickonis.

Pareigūnas paprašė, kad žmonės nesitaikstytų su nepilnamečių netinkamu elgesiu viešose vietose, kreiptųsi į policiją, jei tapo nepilnamečių patyčių auka ar tokio elgesio liudininkais. Ilgametė patirtis rodo, kad nebaudžiamumas – didelė paskata chuliganiškam ir nusikalstamam nepilnamečių elgesiui.

Anot policijos pareigūno, Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio specialistė Ginta Čepienė prevencijos tikslais nuolat lankosi rajono mokyklose. Jose skaitomos prevencinio pobūdžio paskaitos, aiškinama atsakomybė, tačiau nemažai vaikų vis tiek lengvabūdiškai daro teisės pažeidimus. Per šiuos metus jau surašyta 18 administracinės teisės pažeidimų protokolų dėl tėvų valdžios nepanaudojimo arba panaudojimo priešingai vaiko interesams. Pakartotinai dėl to surašyti net 5 protokolai.

Dėl 14-16 metų nepilnamečių padaryto chuliganizmo jų tėvams ar globėjams surašyta 10 protokolų. Ypač opi problema – nepilnamečių girtavimas: 5 protokolai tėvams ar globėjams surašyti dėl nepilnamečių iki 16 metų girtų pasirodymo viešoje vietoje, o 6 – už vartojimą. Be to, už pasirodymą apsvaigus nuo alkoholio 5 protokolai surašyti ir patiems 16-18 metų sulaukusiems nepilnamečiams, dar vienam – pakartotinai, o dar 5 – už alkoholio vartojimą ar turėjimą. Maža to, policija du protokolus surašė tėvams už tai, kad 14-16 metų nepilnamečiai be gydytojo paskyrimo neteisėtai vartojo narkotines ar psichotropines medžiagas.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

15 Atsakymų į “Policija pastebi besiformuojančios jaunųjų nusikaltėlių gaujos užuomazgų”

 1. nu nu zydrai parašė:

  tai tu apsiimk jiems vadovauti

 2. zydra parašė:

  gauja???oko nihuja sibe matai …sirvintuose gauja yra nezinojau:) gauja perlinkusiu suskiu….

 3. ;] parašė:

  Sekmes, mazameciai jus, del to, kad skundziates del visko ;))

 4. :) parašė:

  Kas jus gaudys,patys ateisit 😀

 5. tomas parašė:

  nepagausit. Po viena nevaikshtom :))

 6. :) parašė:

  manau jau greitai bus rezultatai,dar truputi laiko…tada jie verks kruvinom asarom…cia ne gauja,cia tik debilu grupele,ju bijoti nereikia,juos reik profilaktiskai aukleti 🙂

 7. Anonimas parašė:

  aia cia ne tik jai reikia susirupinti

 8. as parašė:

  parasykit prasau kokiai JURATEI susirupint nors pirma raide

 9. Milda parašė:

  Didelė kaltė tenka tėvams, kad vakarais išleidžia paauglius bastytis gatvėse. Argi vaikai-paaugliai negali ateiti vieni pas kitus į namus, domėtis drauge kažkokia turininga veikla – tėvai matytų ką jaunimas veikia ir nebūtų pagundos nusikalstamai chuliganiškai veiklai.

 10. darka parašė:

  issodinti visus tuos geriancius vaikezus tada bus ramu miesteli,koks jaunimas auga baisu ziureti.degradaves jaunimas sirvintuose.maza to jie narkomanai rukantis zole ir netik.ziaurus jie matai ajna jau perlinke tuoj slankios kaip kad tie viresni skudurai alkaholkikai

 11. salomeja parašė:

  jie yra tiktai niekingi sudziai rukantis zole ir vartojantis alkoholi,o apie cigaretes jau tuo 10-12 metu pesia.i kolonija tiktais tokius kad aplinkiniai vaikai uzauktu zmonemis,tokiu jau nepakeisi augam bus tik didesnes padugnes

 12. taip taip parašė:

  jurate, susirupink gi ir tu savo sunumi

 13. q parašė:

  tokiem maziam snargliam banditeliam reikia duot i skūra.

 14. Kita širvintiškė parašė:

  Aš ir dėkoju, kad apie tai parašėt. Nes ir pastebiu šių paauglių darbus, mano namas ir buvo apmėtytas kiaušiniais.Tik aišku nepamačiau kas,tai padarė,bet numanau.Bet dabar stebėsiu ir,kai pastebėsiu kas,tai būtinai perduosiu policijai.Nes nuo tokiu smulkiu nusižengimu gali įvykti dideli,kai jau bus vėlai.Tėvai susirūpinkite kas turite paauglius.

 15. Širvintiškė parašė:

  Ačiū, kad pagaliau apie tai viešai parašėte.

Comments are closed.

scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+