Vienam vaikui – kotletukas, o kitam – tik pusė?

„Verdenes“ pagrindines mokyklos valgykla – maistas lekštese (varškes kukuliai), sultys pakeliuose – nemokami pietus pradinukams.

Spalio 31 dieną vykusiame Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas sprendimo projektas „Dėl Atlyginimo nustatymo už vaikų išlaikymą Širvintų rajono savivaldybės švietimo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Juo patvirtinta nauja tvarka ir įkainiai, kurie įsigalios nuo kitų metų sausio 1 dienos. Tvarkos aprašu pakeisti įkainiai už vaiko išlaikymą ikimokyklinio ugdymo įstaigose, kurie, pasak Savivaldybės atstovų, nesikeitė jau 10 metų. Sutikime, kad per tą laiką iš tiesų stipriai keitėsi mūsų šalies ekonomika, augo kainos, atlyginimai ir kt. Ko gero, tą pokytį puikiai iliustruoja ir tai, kad vaikų, kurie pagal Lietuvos Respublikos Socialinės paramos mokiniams įstatymą gauna nemokamą maitinimą, pietūs mūsų darželiuose iki šiol kainavo beveik dvigubai brangiau nei tų, už kuriuos moka tėvai.

Ar galima vienam vaikui įdėti pusę kotleto, o šalia sėdinčiam duoti visą? Žinoma, kad ne.

O kur dar kasmet akyse kylančios įvairių higienos, kanceliarijos priemonių kainos?

Rodytųsi, kad šalies valdžia, skirdama „vaiko pinigus“ ir šitaip pamalonindama jaunas šeimas, brangstantį vaikų išlaikymą supranta, tačiau tuojau pat gviešiasi įvairiais būdais tuos pinigus iš tėvų paimti: kuriami nauji sveiko maitinimo aprašai, įsakoma ugdymo procese naudoti tik naujoviškas, „saugias“ ugdymo priemones. Žodžiu, viena ranka brukdama centus į kišenes, kita jau nori paimti eurus. O visokius aukštesnės valdžios pramanus turi vykdyti kiekviena net mažiausia įstaigėlė. Centrinės valdžios nuleisti reikalavimai tampa iššūkiu ir Savivaldybių taryboms, kurios iš viršaus nuleistas naujoves turi įgyvendinti rajonuose. Dažniausiai tokiu atveju ir kritikos strėlės sminga į Tarybos narius, nors įstatymus kuria Seimas.

Savivaldybė skiria vis didesnį finansavimą ikimokyklinio ugdymo įstaigoms

Kaip teigia Širvintų r. savivaldybės administracija, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigoms kasmet finansavimas yra didinamas. 2017 m. jų veiklai buvo skirta 818,5 tūkst. Eur, 2018 m. – 863,3 tūkst. Eur, o 2019 m. – 959,8 tūkst. Eur. Tačiau reikalavimai įstaigoms ir kainos auga kur kas greičiau ir net beveik milijonas Savivaldybės skiriamų eurų mažųjų širvintiškių ugdymui ir maitinimui yra per menka suma.

Savivaldybės taryboje svarstyti atlyginimo už vaikų išlaikymą Širvintų rajono savivaldybės švietimo įstaigose, vykdančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, įkainius buvo nuspręsta gavus didžiausios rajone ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigos – Širvintų lopšelio-darželio „Boružėlė“ – direktoriaus pavaduotojos ugdymui Ritos Sinkevičienės raštą „Dėl Tvarkos aprašo pakeitimo“. Jame buvo prašoma keisti Užmokesčio nustatymo už vaikų, ugdomų pagal ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas Širvintų rajono savivaldybės švietimo įstaigose, tvarkos aprašą atsižvelgiant į šiandienos kainas, reikalavimus bei situaciją.

Sprendimas priimtas dėl svarių priežasčių

Derėtų pažymėti, kad sprendimą dėl Atlyginimo nustatymo už vaikų išlaikymą Širvintų rajono savivaldybės švietimo įstaigose išsamiai išanalizavo Kultūros, švietimo, jaunimo ir sporto komitetas, o vėliau – ir visų Tarybos komitetų nariai bendrame posėdyje.

Pirmiausiai buvo detaliai išnagrinėtos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programos, jų keliami reikalavimai, privalomų priemonių sąrašas (kurį sudaro daugiau nei 5 puslapiai!), kad įstaigos užtikrintų tinkamą vaikų kompetencijų ugdymą. Šios priemonės: kanceliarinės, higienos bei buitinės prekės (flomasteriai, plastilinas, guašas, tualetinis popierius, popieriniai rankšluosčiai), reikalingos ugdymui, per pastarąjį dešimtmetį pabrango 10–15 proc. Diskutuota ir apie tai, kad darželis nėra auklėtojų asmeniniai namai, jos neprivalo rūpintis nosinėmis, popieriumi ir kitokiais kasdien būtinais dalykais, neprivalo ir kaulyti tėvų, kad parūpintų būtiniausių higienos priemonių. Jos dirba ne dėl savęs, o dėl vaikų. Tikėtina, kad 10 eurų ugdymo mokestis, kuris įsigaliojo nuo 2019 m. lapkričio 1 d., išspręs šią problemą, o tėvai, realiai įvertinę situaciją, tai supras. Jei lyginsime su kitomis Lietuvos savivaldybėmis, tai tarp jų yra mokančių ir daugiau: Klaipėdos rajono savivaldybėje – 15 eurų, Klaipėdos miesto savivaldybėje – iki 14,85, Panevėžyje – daugiau nei 11 eurų ir t. t. Tiesa, yra ir mažesnių, pavyzdžiui, Kretingoje – daugiau nei 7 eurai. Svarbu, kad Širvintų rajone nuo šio mokesčio atleidžiamos šeimos, gaunančios socialinę pašalpą; jeigu šeimos 3 vaikai lanko ikimokyklinę ugdymo įstaigą; jei šeimoje auga trys ir daugiau vaikų, kurie mokosi bendrojo ugdymo mokykloje, arba studijuoja dieniniame skyriuje; jei vaikas gauna neįgalumo pašalpą; jeigu švietimo įstaiga nedirba vasaros metu.

[yop_poll id="19"]

Svarstant maitinimo kainas, pirmiausia buvo atsižvelgta į Lietuvos Respublikos Socialinės paramos mokiniams įstatymą bei Sveikatos apsaugos ministro patvirtintą pusryčių, pietų ir pavakarių patiekalų gamybai reikalingų produktų rinkinių sąrašą pagal mokinių amžiaus grupes. Per tą dešimtmetį pasikeitė ir teisės aktai, Sveikatos apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija papildė ir pakeitė kai kurias maitinimo organizavimo normas. Žinoma, vaikų maitinimo kainas išbrangino ir pernai Sveikatos apsaugos ministro A. Verygos išreikštas noras „sveikai maitinti“ Lietuvos gyventojus. „Boružėlės“ lopšelio-darželio vadovės R. Sinkevičienės teigimu, pagal reikalavimus dabar įstaiga privalo pirkti viso grūdo duoną, manų, avižines košes keisti pilnavertėmis, viso grūdo košėmis, naudoti viso grūdo miltus, makaronus, kiaulieną keisti jautiena ir balta mėsa, tiekti daugiau vaisių bei daržovių. Visa tai yra gerokai brangiau už anksčiau vaikų maitinimui pirktus produktus. O ir apskritai, maisto prekių kainos didėjo kasmet: kaip rodo statistika, nuo 2015 m. iki 2018 m. – maždaug po 10–15 proc., o 2019 m. – dar daugiau.

Pagal naująjį tvarkos aprašą už vaiko maitinimą nemokės šeima, kurios vaikui (vaikams) Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu yra paskirtas privalomas ikimokyklinis ugdymas.

50 % maitinimo išlaidų mokės šeima, jeigu vaiką augina vienas iš tėvų (kai vaiko dokumentuose nenurodytas tėvas, arba pateikiama vieno iš tėvų mirties liudijimo kopija) arba jei vaikas gauna neįgalumo pašalpą.

Galima daryti išvadą, kad Sveikatos apsaugos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos valdininkai, kurdami ir kurpdami įvairius reikalavimus, tarsi „netyčia“ tuština ir jaunų tėvelių pinigines. Ministrui nurodžius maitinti(s) sveikiau, ir mokėti teks brangiau.

Iš kitos pusės, kad ir kaip bebūtų, reikia pripažinti, kad gyvenimas nestovi vietoje: vaikams reikia naujoviškų mokymo priemonių, kurių kainos tikrai didelės, reikia ir sveikesnės mitybos.

ŠK inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4 (3 įvert.)

1 Atsakymas į "Vienam vaikui – kotletukas, o kitam – tik pusė?"

  1. zofija parašė:

    Labai teisingas sprendimas.

Comments are closed.

scroll to top