Spalio 4-oji – Pranciškaus vardadienis

Pranciškus mums ypatingas tuo, kad šį vardą pasirinko dabartinis Romos katalikų bažnyčios popiežius – Chorchė Marijus Bergoljas. Nors per visą istoriją tarp 266 Dievo vietininkų žemėje popiežiais buvo tapę 17 pranciškonų, nė vienas jų taip ir nepasirinko Pranciškaus vardo. Na, o šis, popiežius Pranciškus, priklauso jėzuitams ir yra tik pirmasis jų atstovas Vatikano soste. Daugiausiai kartų – 23 – popiežiai rinkosi Jono vardą.

Pranciškaus vardadienį žmonės švenčia net 7 kartus per metus, iš jų dukart spalio mėnesį – 4-ąją ir 10-ąją dieną.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos duomenimis, pastarąjį kartą Pranciškaus vardas Širvintų rajone buvo suteiktas 1954 metais. Tačiau daug populiaresnė yra lietuviškoji šio vardo atmaina – Pranas. Jei Pranciškaus vardas per 120 metų buvo suteiktas 16 mūsų rajono teritorijoje gimusių berniukų, tai Prano vardas duotas 72 kartus, pastarąjį kartą – 1992-aisiais.

1929 ir 1945 metais rajone gimė du Francai, 1948-aisiais – vienas Franc.

Širvintų rajone, Gelvonų seniūnijoje, yra toks kaimas Praniukai. Vienas iš nedaugelio, jei ne vienintelis kaimas šalyje, šiuo metu padalintas dviems savivaldybėms ir turintis tą patį pavadinimą – dalis jo yra Širvintų, o dalis – Ukmergės rajone.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 30 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top