Nuo praėjusio pirmadienio galima eksploatuoti automobilius tik su žieminėmis padangomis. Dar tinkamos eksploatuoti vasarinės padangos vėl „peržiemos“ garažuose ar rūsiuose, o štai paskutinį sezoną ištarnavusios vasarinės padangos, tikėtina, jau buvo ar dar bus išmestos. Nors…
Nors galioja taisyklė, kad vairuotojai, įsigiję naujas padangas, senąsias gali palikti jas parduodančioje įmonėje, o ši privalo priimti tiek senų padangų, kiek klientas įsigijo naujų, tai patogu ne visiems. Esmė ta, kad pastaruoju metu vis daugiau padangų vairuotojai pigiau įsigyja internetu. Pirkinius jiems pristato siuntų tarnybos, kurios, suprantama, jokių įstatymų nėra įpareigotos senas padangas nemokamai nuvežti ir perduoti pardavėjams.
Tiesa, keičiant padangas servise, senosios turi būti priimamos nemokamai, tačiau remontininkai apie tokią galimybę dažniausiai nutyli ar miglotai aiškina, jog tokiu atveju naujos padangos turi būti perkamos pas juos. Galima suprasti: sandėliuojamos senos padangos užima vietą, jų išvežimas utilizuoti – kainuoja.
Kaip ir kasmet, taip ir šį lapkritį rajoną vėl „papuošė“ išmestos padangos. Ne vienas keiksnoja, kad senos padangos išmetamos gyvenvietėse prie konteinerių. Tačiau egzistuoja požiūris, kad taip pasielgę vairuotojai iš tiesų nenusikalsta. Štai Širvintų rajono savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo taisyklių 53 punkte numatyta, jog padangų, akumuliatorių, dujošvyčių lempų ir galvaninių elementų, turinčių gyvsidabrio, vidaus degimo variklių tepalų, oro filtrų, hidraulinių amortizatorių atliekas gyventojai gali nemokamai pristatyti į atliekų priėmimo aikšteles arba perduoti Savivaldybės operatoriui, kuris reguliariai vykdo šių atliekų surinkimą apvažiavimo būdu sutartyje su Savivaldybės administracija nustatytomis sąlygomis ir informuoja gyventojus apie surinkimo laiką ir kitas sąlygas. Kadangi apie rajone skelbiamą padangų surinkimą neteko girdėti, o tam tikslui atliekų priėmimo aikštelės kaip nors specialiai neišskirtos, tomis taisyklėmis besivadovaujantys gyventojai ramia sąžine senas padangas tempia prie konteinerių.
Tačiau nemažėja tokių, kurie senomis padangomis vis dar atsikrato prie garažų masyvų, poilsio aikštelėse prie kelių, autobusų stotelėse, grioviuose… Prie tokio vaizdo taip įpratome, kad beveik nepastebėjome, jog kažkurio vairuotojo išmestos nebereikalingos padangos kelias dienas voliojosi net priešais „Maxima“ parduotuvę – šalia Širvintų turgaus. Tradiciškai jų vėl išmesta neseniai įpaminklintoje kunigo K. Lajausko žūties vietoje Lipuvkos miške.
VĮ Vilniaus regiono keliai Ukmergės kelių tarnybos Širvintų meistrijos vadovas Lionginas Vaizgenis sako, kad šios laukymės, kuri nėra poilsio aikštelė šalia kelio, tvarkymas – ne kelininkų reikalas. Anot jo, turi būti įvardytas šios vietos šeimininkas, kuris ir privalėtų pasirūpinti išmestų atliekų surinkimu.
– Kelininkų darbas – prižiūrėti kelius, o ne rinkti šiukšles. Tai turėtų daryti komunalininkai, – sakė meistrijos vadovas.
Anot Liongino Vaizgenio, galima spėti, kad tokiose vietose atliekas palieka ne vietos gyventojai, o sodybas ar sodo namelius nusipirkę vilniečiai. Praktika rodo, kad vilniečiui pakanka įsigyti sodybą, ir labai greitai netoliese šalia kelio atsiranda išmestų šiukšlių. Vadovas paminėjo ne vieną vietą šalia regiono ir krašto kelių, kuriose tradiciškai atsikratoma buitinių atliekų ir senų padangų.
Iš Širvintų rajono mero ataskaitos galima sužinoti, kad 2012 metais rajone buvo surinkta ir perduota perdirbti 12,84 t padangų. Turint omenyje, kad viena padanga vidutiniškai sveria apie 7-10 kg, tai – apie 1500 padangų. Tačiau į šį skaičių nepatenka pakelėse ir poilsio aikštelėse prie kelių išmestos padangos, kadangi šias kelininkai surenka ir sandėliuoja patys.
– Prieš kelerius metus mums pasisekė, kadangi surinktas padangas, o jų buvo gal 4 sunkvežimiai, išvežėmė į Trakų rajoną ir atidavėme, sakyčiau, ralio trasos rengėjams. Jie nemokamai iš mūsų paėmė šį šlamštą, – sakė Lionginas Vaizgenis.
Meistrijos vadovas sakė, kad atskirai neskaičiuojama, kiek per metus kelininkai surenka senų padangų, tačiau susidaro ne viena tona. Jos sandėliuojamos meistrijos gamybos bazėje. Kur bus dedamos paskui – dar neaišku. Lionginas Vaizgenis prisipažino girdėjęs, kad kai kuriose savivaldybėse kelininkai surinktas senas padangas atveža į komunalinių atliekų surinkimo aikšteles ir ten palieka, jų tolesniu perdirbimu pasirūpina atliekų surinkimo operatorius. Pas mus taip nėra.
– Savivaldybė pavasarį mums žadėjo pasakyti, kur tokias padangas dėti, tačiau nurodymo taip ir nesulaukėme. Gal limitus rajonas išnaudojo, gal pamiršo? – svarstė Lionginas Vaizgenis ir pajuokavo, kad surinktas padangas derėtų atvežti ir sukrauti prie Savivaldybės pastato, problema greitai būtų išspręsta.
Beje, nuo šių metų gegužės mėnesio, sugriežtinus baudas už nevietoje išmestas padangas, bauda už 4 padangų komplektą siekia 500 litų. Tačiau neteko girdėti ir to, ar nors vienas rajone už tai būtų buvęs nubaustas.
„Širvintų krašto“ informacija
tai yra baisu
Pavojinga ten juos statyti, nes padegs su visom zvakem.
Nuolat kalbame apie šiukšlių rūšiavimą. O juk ir prie kapinių reikėtų „teletabių“ stiklui ir plastikui. Visos žvakės keliauja į buitinių atliekų konteinerius. Ir stiklas , ir plastikas – į sąvartynus. Kas tuo turėtų pasirūpinti?.
vel priterse?