Aurimo Inčiūros sukurta inovacija naudojasi ūkininkai bei didelės bendrovės ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje

Ūkininkas Aurimas Inčiūra (kairėje) su verslo partneriu Marijumi Šauliu sukūrė inovaciją, kuri leidžia išsaugoti keliolika kartų didesnės vertės grūdų derlių.

Aurimas Inčiūra – jaunas ir stiprus Širvintų krašto ūkininkas, inovatyvių technologijų žemės ūkyje puoselėtojas, UAB „Eltrum Systems“ generalinis direktorius. Moderniai tvarkomą ūkį valdantis jaunas vyras yra įsitikinęs, kad ateityje žmonės vis mažiau norės sunkiai fiziškai dirbti, tad drąsiai įsileidžia pažangias technologijas. Aurimas, susidūręs su geros kokybės grūdų išsaugojimo problema ir rinkoje neradęs tinkamo sprendimo, su bendraminčiais sukūrė savo inovaciją, kuri leidžia išsaugoti keliolika kartų didesnės vertės grūdų derlių.

Apie inovatyvius sprendimus ir kitus įdomius dalykus Aurimas Inčiūra maloniai sutiko pasidalyti mintimis su „Širvintų krašto“ skaitytojais.

-Pamenu tuos metus, kai Aurimas Inčiūra dirbo informatikos mokytoju vienoje iš rajono mokyklų. Kaip atsitiko, kad teko atsisakyti pedagogo duonos ir imtis žemės ūkio?

-Tai buvo labai seniai. Kai studijavau Pedagoginiame universitete, dirbantiems mokytojams įskaitydavo praktiką, kitu atveju išsiųsdavo į universiteto parinktą mokyklą. Kas tik turėdavo galimybę, įsidarbindavo netoli namų. Tuo metu, kaip ir dabar, mokytojų trūko, todėl direktorių prašymu dirbau iškart dviejose mokyklose. Buvo gana keista patirtis, nes, būdamas 19 metų, mokydavau beveik bendraamžius. 2008 metais su drauge, dabar jau žmona Laima, galvojome, kur pasukti: ar likti mieste, ar kurtis kaime. Po diskusijų nusprendėme kurtis kaime ir tęsti tėvų darbus ūkyje. Tiek brolis Justinas, tiek aš pasinaudojome ES programomis jaunųjų ūkininkų įsikūrimui ir prisijungėme prie bendro šeimos ūkio, kuriame ir užaugome.

-Žinau, kad ne tik valdote, bet ir įdirbate kelis šimtus hektarų žemės. Juk žemės ūkio darbai nelaukia, tenka taikytis prie oro sąlygų, ieškotis pagalbininkų. Kaip pavyksta surikiuoti visus darbus, kas padeda, kaip visur suspėjate?

-Ūkyje sezono metu dirbame visi trys broliai (Aurimas, Karolis, Justinas), tėtis Vytautas ir keletas darbuotojų. Kai ūkyje darbai aprimsta, kiekvienas daugiau dėmesio skiriame savo kitoms veikloms.

-Kuo užsiima Jūsų įkurta įmonė „Eltrum Systems“, kurios vadovas esate?

-Įmonė projektuoja, gamina ir diegia daiktų interneto technologija paremtus aplinkos pokyčio (temperatūros, drėgmes, CO2, NH3 ir kitus) stebėjimo sprendimus. Produktų saugojimo patalpose šie stebėjimai padeda išsaugoti kokybišką produkciją. Taip pat siūlo pokyčių kontrolės sprendimus, pavyzdžiui, ventiliacijos valdymą.

Įmonė ir atsirado dėl patogaus grūdų temperatūros matuoklio poreikio savame grūdų sandėlyje. Anksčiau temperatūra būdavo matuojama į grūdus įsmeigto strypo pagalba, kurį reikėdavo patikrinti kiekvieną rytą. Užmiršus tai padaryti keletą dienų, per tą laiką smarkiai įkaitusių grūdų jau negalima išsaugoti. Su draugo, dabar jau verslo partnerio, pagalba sukūrėme produktą savam sandėliui, kuris puikiai veikė, tačiau buvo pagamintas gana paprastai, neturėjo prekinės išvaizdos (tuo metu dar nebuvo minčių apie prekybą, pasigaminome sau). Tačiau jau tuo metu grūdų temperatūrą galėjau nuolat stebėti savo telefone. Toliau tobulindami matuoklį supratome, kad jį galime pasiūlyti ir kitiems ūkiams. Šiandien jau turime trečią matuoklio versiją, kurios panaudojimas išsiplėtė ir į kitas sritis (biokuras, kompostas, šienas). Jeigu trumpai ir paprastai, tai įkišto į grūdus bevielio grūdų temperatūros matuoklio pagalba savo telefone galima matyti grūdų temperatūrą skirtinguose sluoksniuose, taip pat gauti pranešimus apie pradedančius kaisti grūdus. Taip užkertamas kelias jų sugedimui. Po to ėjo sprendimas grūdų bokštams, kuriems taip pat matuoklius suprojektavome, suprogramavome ir gaminame patys. Kaip sistemos dalis, atsirado ir ventiliatorių valdymas telefonu, lauko temperatūros/drėgmės matuoklis, kad grūdai nebūtų vėdinami drėgnu oru. Šiandien mūsų sprendimais jau naudojasi daug ūkininkų bei didelių bendrovių tiek Lietuvoje, tiek užsienyje.

Įkišto į grūdus bevielio grūdų temperatūros matuoklio pagalba telefone galima matyti grūdų temperatūrą skirtinguose sluoksniuose, taip pat gauti pranešimus apie pradedančius kaisti grūdus.

-Viename Jūsų interviu skaičiau, kad ūkyje naudojate tiksliosios žemdirbystės technologijas, įdiegėte automatinį vairavimą, navigacines sistemas. Papasakokite, kas tai yra. Ar po Jūsų dirbamus laukus važinėja kompiuteriu valdomi traktoriai, ar yra kažkaip kitaip?

-Panašiai ir yra: ūkio traktoriai, naudodami navigacines sistemas, vairuoja patys, taip užtikrinamas tikslesnis žemės įdirbimas, palengvinamas darbas operatoriui. Taip pat tręšimui ir purškimui naudojame techniką, kuri GPS pagalba leidžia labai tiksliai išberti/išpurkšti augalų apsaugos produktus tik ten, kur jų reikia.

-Ačiū už pokalbį.

Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys
Nuotraukos iš A. Inčiūros asmeninio archyvo

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 31 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
4.43 (7 įvert.)
scroll to top