Ar tiksli Libos Mednikienės mirties data?

Prie Vyčio kryžiaus ordino kavalierės Libos Mednikienės bareljefo Širvintų rajono vicemerė Janina Pažusienė ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Gegužės 19 dieną Širvintų Nepriklausomybės aikštėje buvo atidengtas Vyčio kryžiaus ordino kavalierės Libos Mednikienės bareljefas, kurį pagal skulptoriaus Romualdo Kvinto projektą sukūrė menininkas Mindaugas Šnipas. Jau sekančią dieną į redakciją paskambino knygų apie holokaustą Žemaitijoje bei apie Vilkijos getą autorius Chaimas Bargmanas ir pranešė, jog bareljefe iškalta klaidinga Libos Mednikienės mirties data.

Pasak Chaimo, žydus Lietuvoje žudė 1941-ais metais, o ne 1942-ais… ir patarė kreiptis į VGTU docentą Valdą Valiūną, kuris neva turi mirties datą patvirtinančius dokumentus. „O datą reikia būtinai perkalti, nes bareljefas stovės ne vieną amžių ir tai yra mūsų istorija, kuri negali klaidinti mūsų palikuonių“, – teigė Chaimas Bargmanas.

Visi pėdsakai vedė pas visuomenės veikėją, žurnalistą, net šešių dalių knygų „Lietuvos karžygiai. Vyties Kryžiaus kavalieriai (1918-1940)“ autorių Vilių Kavaliauską. Pasak žurnalisto, savo knygoje jis nėra teigęs apie tikslią Libos Mednikienės nužudymo datą, nes informacija buvo gauta iš dviejų Širvintų istorijos žinovų, kurių nuomonės dėl jos žūties laiko išsiskiria. Amžiną atilsį istorijos mokytojo Stanislovo Dačkos teigimu, Liba Mednikienė buvo sušaudyta Pivonijos šile netoli Ukmergės kartu su kitais miesto žydų tautybės gyventojais karo pradžioje, 1941-ųjų ankstyvą rudenį.

Kita Širvintų istorijos tyrinėtoja bibliotekininkė Emilija Dalinkevičiūtė, prisiminusi buvusią kaimynę, teigė, kad Liba buvo savotiška miestelio įžymybė, tačiau sakė, kad jos šeima buvo išvežta į Pivonijos šilą jau likviduojant paskutinius Širvintų žydus – ligi tol sušaudžius visą geto jaunimą. Prieš tai juos varė dirbti Šešuolėlių dvare, į Rukšos malūną ir lentpjūvę. Tai galėjo būti apie 1942 metų antrąją pusę.

Remigijus Bonikatas

Tai sutrumpinta pažintinė publikacijos versija. Visą straipsnį skaitykite gegužės 26 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (1 įvert.)

1 Atsakymas į "Ar tiksli Libos Mednikienės mirties data?"

  1. Loreta parašė:

    Tikiuosi apie tai moko istorijos pamokose. Visų pirma, turime suprasti kas vyko panosėje. Tik tada išmoksime istorijos pamokas..

Comments are closed.

scroll to top