Ar Geltonoji kiaulė paragaus geltono obuolio?

Laukinės obels vaisiai (Wikipedia)

Laukinės obels vaisiai (Wikipedia)

Pagal kinų kalendorių, 2019-ieji – Žemės Kiaulės metai. Patys kinai jų pradžią ims švęsti po gero mėnesio, vasario 4-ąją, o visiems likusiems Kiaulės metai simboliškai prasidės vos laikrodis paskelbs pirmąją 2019-ųjų dieną.

Pagal kinų praktiką, mums dažniau žinomą fengšui pavadinimu, bendra metų charakteristika susideda iš metų gyvūno charakteristikos ir stichijos spalvos. Kaip ir šie besibaigiantys, taip ir ateinantys metai yra Žemės stichijos metai, o jų spalva – geltona. Taigi galima sakyti, kad netrukus sutiksime Geltonosios Kiaulės metus.

Gyvenime geltonų kiaulių, suprantama, nebūna, nors Geltonosios kiaulės diena egzistuoja nuo 1960-ųjų. Ją sumanė du Princetono universiteto matematikos specialybės studentai, kurie ilgai analizavo skaičių 17, kuris jiems kažkodėl kėlė asociacijas su kiaule. Taip liepos 17-oji buvo paskelbta Geltonosios kiaulės diena ir švenčiama iki šiol, tądien giedamos giesmės, rengiami paradai ir valgomi pyragaičiai.

Paprašius paminėti kokį nors geltoną daiktą, ne kiaulę, tikėtina, dažniausiai būtų paminėtas obuolys. Ir nieko keisto: baltus, geltonus, raudonus, žalius ar įvairiaspalvius vaisius nokinančios obelys kildinamos iš laukinės obels, kurios prinokę obuoliukai yra geltoni. Laukinė obelis natūraliai paplitusi didžiojoje dalyje Europos (nuo Ispanijos, Graikijos iki Rusijos, Skandinavijos), sutinkama ir Lietuvoje, kur savaime auga mišriuose lapuočių miškuose, pamiškėse, šlaituose, nuo seno auginta kaimų soduose. Kaune, Kazliškiuose auganti Senoji Kauno obelis 1960 metais paskelbta saugoma kaip botaninis gamtos paveldo objektas.

Joana Zinkevičienė Maišiagaloje paskelbta laureate.

Joana Zinkevičienė Maišiagaloje paskelbta laureate.

„Širvintų kraštas“ pakalbino ūkininkę Joaną Zinkevičienę, kuri rajono gyventojams žinoma ir kaip agronomė, ir kaip tautodailininkė, tapanti paveikslus. Simboliška, juk Joana savo jausmus išlieja spalvomis, taip pat – ir geltona, kurios jos paveiksluose tikrai netrūksta. Lapkričio 7 dieną Širvintų rajono tautodailininkai ir liaudies menininkai dalyvavo Vilniaus regiono konkursinės liaudies meno parodos „Aukso vainikas 2018“ laureatų pagerbimo šventėje Maišiagalos tradicinių amatų centre. Laureatais buvo paskelbti Joana Zinkevičienė ir Kęstutis Norušis, kurių darbai atrinkti dalyvauti nacionaliniame „Aukso vainiko“ ture.

Kaip jau užsiminėme, artėjančių Geltonosios kiaulės metų proga su Joana Zinkevičiene daugiausia kalbėjomės apie obuolius. Juolab kad kai kas rajone Naujuosius galbūt simboliškai pasitiks ant stalo padėjęs keptą paršelį, kurio nasruose tradiciškai puikuojasi būtent obuolys.

„Obuolys į namus, daktaras iš namų“

Obelys – labiausiai paplitę vaismedžiai mūsų soduose. Gegužės mėnesio viduryje – pats obelų žydėjimas, tada vaismedžiai, apsipylę baltomis žiedų kekėmis – didelis džiaugsmas. Ne tik džiaugsmas akiai, tačiau ir sveikata visam organizmui. Obuoliai ne tik vieni skaniausių, bet ir sveikiausių vaisių pasaulyje. Mitybos specialistai pataria kasdien suvalgyti bent po vieną šį stebuklingą vaisių.

Bepigu apie tai kalbėti rudenį, kada sodai pilni obuolių. Rudenį visi obuoliai nereikalauja ypatingų laikymo sąlygų, jie dažniausiai iš sodų tiesiai keliauja į parduotuves ir ant turgaus prekystalių. Žiemą eilinis, neturintis savo sodo pilietis, rizikuoja suvalgyti ir chemikalais „patobulintą“ obuolį. Pasak sveikatos specialistų nepatartina žiemą susivilioti dideliais ir super atrodančiais obuoliais. Pamėginkite savo sode nuskintą obuolį išlaikyti nepakitusios formos ir skonio kokius tris keturis mėnesius. Jis tikrai nepagražės, o greičiausiai susiraukšlės, apipus.

Kyla klausimas, kur saugiausia nusipirkti obuolių? Atsakymas paprastas, – pas pažįstamą sodininką, kuris prekiauja savais obuoliais, kuris tau gali smulkiai apie juos papasakoti. Apie savo auginamų obelų veisles, apie obuolių laikymo sąlygas, nusakyti jų skonį. Juk „Maximoje“ nelėksi kasininkės klausti, ar šis obuolys saldus, o gal rūgštus… Ji šito ir nežinos.

Širvintų turguje tik savo ekologiškame ūkyje užaugintais produktais, tame tarpe ir obuoliais, prekiauja ponia Joana. Obuolių veislių pasirinkimas nemažas, tačiau svarbiausia, jog kaina nedidelė – 50 centų ir ji visų veislių obuoliams vienoda, todėl atėjus galima paprasčiausiai paprašyti: „Įdėkite man po kelis visų veislių obuolius“. Nereikia gaišti laiko svėrinėjant kiekvieną veislę atskirai. Ponios Joanos obuolių asortimentas: „Auksis“ – obuoliai rūgščiasaldžio vyno skonio, labai sultingi; „Delikates“ – labai skanūs, todėl neveltui ir toks pavadinimas duotas; „Rubinola“ – obuoliai saldžiarūgščiai, puikaus skonio, minkšti; „Gloster“ – rūgštesni ir kietesni; „Portland“ – skonis į rūgštumą.

Ponia Joana turi hektaro dydžio sodą, obuolius laiko saugykloje, kurioje nuolatinė, ne aukštesnė kaip 4 Celsijaus laipsniai temperatūra. Užėjus nusipirkti obuolių, pirmiausia akį patraukia, o perskaičius produktų pavadinimus atsiranda ir noras jų paragauti. Ant prekystalio išrikiuoti vilioja aviečių saldainiai, moliūgų sūriai, svarainių sūriai, obuolių traškučiai, cukatai, juodųjų serbentų saldainiai, džiovinti rabarbarai (saldūs), džiovinti obuoliai ir t.t.

Produktai nepigūs, nes reikalauja įdėti daug darbo. Pirmiausia juos reikia ekologiškai užauginti, tada sudžiovinti, apvirti, supjausčius išmirkyti sirupe. Kada prisigeria sirupo, tada džiovinami 40 laipsnių temperatūros džiovykloje. Kiekvienam produktui paruošti reikalinga vis kita technologija, o visus receptus ponia Joana sugalvoja pati.

Ant sodininkės kioskelio lango puikuojasi užrašas: „Obuolys į namus, daktaras iš namų“. Šią anglų patarlę pacitavo viena ponios Joanos klientė. Kad ši patarlė nėra iš piršto laužta, patvirtina daugelis gydytojų ir mitybos specialistų, kurie vienbalsiai kalba, jog obuolių nauda sveikatai didžiulė dėl juose esančių pektinų ir antioksidantų ir priešingai nei kituose vaisiuose, nors obuoliuose yra labai mažai kalorijų, juose gausu vitaminų ir mineralų. Ir, kas svarbu norintiems numesti svorį, dėl tų pačių kalorijų juos valgyti galima savęs nevaržant.

Joanos paveiksluose daug geltonos spalvos.

Joanos paveiksluose daug geltonos spalvos.

Joanos paveiksluose daug geltonos spalvos.

Joanos paveiksluose daug geltonos spalvos.

Joanos paveiksluose daug geltonos spalvos.

Joanos paveiksluose daug geltonos spalvos.

Kokia obuolių nauda sveikatai? Obuoliai turi labai daug sveikatą gerinančių veiksnių. Šiame straipsnyje išvardinsime aštuonis pagrindinius: saugo nuo vėžinių susirgimų, reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, saugo nuo astmos, mažina trombų susidarymo tikimybę, saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, lėtina senėjimo procesus, gerina virškinimą. Smulkiau apie tai galima sužinoti visagaliame internete.

Pasak sodininkų nedidelį kiekį obuolių žiemą išlaikyti galima įvairiais būdais. Vienas iš įdomesnių – užbėrimas smėliu: „Ant dėžės dugno paberkite 3 cm sluoksnį smėlio su trupučiu pelenų. Ant smėlio sudėkite obuolius, kad jie vienas su kitu nesiliestų, tada užberkite smėliu su pelenais. Ant viršaus tokiu būdu uždėkite dar 2 – 3 obuolių sluoksnius. Sluoksniuoti galima ne tik smėliu, bet ir bet kokiomis sausomis, biriomis medžiagomis – grikių lukštais, svogūnų lukštais, durpėmis, pjuvenomis, samanomis, medžių lapais. Vienas su kitu nesiliečiantys obuoliai puikiai peržiemoja, net pavasarį išbūna. Saugojimo ilgumą lemia rūšies ypatumai.“

Rekomenduojama per dieną suvalgyti 2-3 obuolius arba išgerti pusę litro kokybiškų sulčių. Vakare suvalgytas obuolys nuramina, o ryte – sužadina apetitą. Obuoliai ne tik vieni skaniausių, bet ir sveikiausių vaisių pasaulyje. Mitybos specialistai pataria kasdien suvalgyti bent po vieną šį stebuklingą vaisių.

ŠK

     

Kiti straipsniai:

Širvintų įkrovimo stotelė nematoma elektromobilių vartotojams

Informacija skaitytojams!

KONKURSAS!

Partijų marginalams skaudžiai smogė ne tik visuomeninio rinkimų komiteto konkurencija, bet ir smarkiai sumažėjęs jų pačių palaikymas

Istorinė pergalė: į rinkimus atėję 60,5 proc. rinkėjų ant rankų į valdžią atnešė Živilę Pinskuvienę ir jos komandą

Keisti Upelio gatvės griuvėsių sutapimai

Baseino atidarymas jau visai čia pat!

Karšta informacija. Ištrauka iš to, ką skaitysite antradienį laikraštyje

Karšta naujiena: Prie vairo – teisės vairuoti neturintis dukart teistas Darbo partijos kandidatas

Rinkėjų aktyvumas Savivaldybių tarybų rinkimuose (I t.)

Savivaldybių tarybų rinkimų rezultatai (I t.).

Karšta naujiena: Savivaldybė skųs Aplinkos apsaugos agentūros sprendimą

Į rajoną koją kelią traktorių „Belarus“ gamybos gigantas

„Konservatoriųi“ į komisiją pasiūlytas Sigitas Kirtiklis sulaužė rašytinį pasižadėjimą

Širvintų rajono savivaldybė tarp tų, kurios viešinimui skiria mažiau lėšų

Jei rinkėjas pats negali atlikti balsavimo veiksmų, jam gali padėti pasirinktas asmuo

Turtingiausių pretendentų vėl valdyti visus trejetuke – du „zuokininkai“ ir „darbietis“

Šalies žiniasklaidoje mirga Širvintų rajono „rekordas“

Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos minėjimas

Rinkėjas ne savo savivaldybėje gali balsuoti tik balsuodamas iš anksto

Informacija iš naujausio numerio: Pagal teistų asmenų skaičių perspjovėme net Vilnių

Patriarchų ruduo

Širvintose vienu „vaiduokliu“ bus mažiau

Pranešama apie pasirodžiusius sukčius

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Jei turėtumėt rinktis, jūs...

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama

Farming simulator 19 mods
Apskaitos paslaugos

  • Kasyba.com
  • VSA

Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas

  
Statistika
Dabar svetainėje: 11 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.