Elektroninių paslaugų priartinimas prie žmogaus buvo, yra ir bus valstybės prioritetas. Tačiau nereikia suprasti šį procesą tiesmukai ir į dešras suvaryti visus arklius, kol dar ne visi artojai persėdo į traktorius.
Gal ne visai vykęs palyginimas, bet situacijai, į kurią socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pirštu dūrė Savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, jis tinka.
Aplinkos ministras užsimojo akimirksniu padaryti tai, ko per dešimtmečius nepavyko kompiuterinio raštingumo propaguotojams.
„Kaip šitaip nekęsti žmonių? Kuo regionų gyventojai taip nusikalto?
O kaltės kryžius uždedamas savivaldybėms?!
„Ačiū“ valdantiesiems už „dovaną“ Naujųjų metų proga!
Mieli žmonės, nemanau, kad buvote tinkamai informuoti, todėl labai prašau pasidalinti šia žinia – ypač su vyresnio amžiaus artimaisiais, kaimynais, tais, kurie nesinaudoja internetu. Tais, kurie gyvena ne mieste ir miesteliuose, bet kaimiškose vietovėse.
Nes būtent šie žmonės yra per jėgą brukami į biurokratinę mėsmalę, kuri dabar vadinasi ELEKTRONINĖMIS PASLAUGOMIS.
Taigi, kokia esmė?
Nuo sausio 1 d. Nacionalinės žemės tarnybos 50 skyrių regionuose NEBEPRIIMS GYVENTOJŲ.
JOKIŲ žemės reikalų atvykę nebesusitvarkysite. Nes kažkas (spėju – patogiai ir šiltai sėdintis prie kompiuterio) nusprendė, kad gyvas bendravimas ir pagalba žmogui atvykus į įstaigą „neleidžia užtikrinti vienodos asmenų aptarnavimo praktikos ir aukštos teikiamų paslaugų kokybės“.
Tam, kad Aplinkos ministerijai pavaldžios NŽT kokybė būtų užtikrinta, dalis funkcijų perduodama savivaldybėms.
Būtent savivalda perims daugelio sutarčių bei sutikimų išdavimą.
TAČIAU!!!
Sutikimus savivaldybės galės išduoti TIK DĖL ŽEMĖS SKLYPŲ, ESANČIŲ MIESTŲ IR MIESTELIŲ TERITORIJOSE. Dėl kaimiškų vietovių, kuriose ir yra daugiausiai senyvo amžiaus žmonių, sutikimų teks kreiptis į NŽT.
KAIP?“ – klausia Širvintų rajono merė ir čia pat aiškina:
„NŽT sausai informuoja „Siekiame aktyviai tobulinti asmenų aptarnavimą vieno langelio principu, todėl nuo 2024 m. sausio 1 d. besikreipiantiems asmenims bus sudarytos sąlygos patogiai, neišėjus iš namų, pateikti prašymus arba gauti reikiamą konsultaciją elektroninių ryšių priemonėmis. Nacionalinė žemės tarnyba ragina gyventojus aktyviai naudotis e. paslaugomis prisijungus per Elektroninius valdžios vartus (www.epaslaugos.lt), taip pat prašymus ir skundus pateikti el. paštu nzt@nzt.lt, pasirašytus kvalifikuotu el. parašu (.adoc, .pdf formatu) arba pateikiant pasirašyto prašymo skaitmeninę kopiją (.pdf formatu), paštu, Gedimino pr. 19, 01103 Vilnius.
Supratote? Labai gerai! Nes ši informacija ir yra skirta tai daliai žmonių, kuri naršo internete, turi išmanųjį telefoną, kompiuterį.
Jau nekalbu apie močiutę, gyvenančią vienkiemyje, kuri dar net banko kortelės neturi (o ką kalbėti apie kvalifikuotą el. parašą), nes ten, kur ji gyvena, nėra kur atsiskaityti.
Ar Aplinkos ministras žino Lietuvos demografinę padėtį? Kad 65+ žmonės sudaro per 20 proc. visų gyventojų? Ir tas skaičius kasmet didėja!
Ar turi teisę dabartinė šalies valdžia priimti tokius sprenimus ir palikti regionų žmones be svarbių paslaugų?
NŽT Širvintų skyrius yra įsikūręs Savivaldybės administracijos pastate, todėl puikiai matome, kiek ir kokių žmonių čia ateina. NŽT Širvintų skyriaus specialistai skėsčioja rankomis, nesuprasdami tokių centrinės valdžios sprendimų ir gailėdami žmonių, kurie paklius į šį chaosą“.
Merė teisi – visuomenės virtimą senjorų visuomene patvirtina Registrų centro pateikiami faktai, taip pat ir apie Širvintų rajono savivaldybę. Kaip rodo šio centro administruojamas REGIA žemėlapis, 2022 metais rajone gyveno 3504 žmonės, sulaukę 65 metų ir vyresni. Tai – 2,3 karto daugiau nei rajone yra mokyklinio amžiaus (7-17 m.) gyventojų. Tarp senjorų net 569 asmenys buvo sulaukę 85 metų ir vyresni. Kai į mūsų gyvenimą visa jėga įsiveržė kompiuterizacija ir elektroninės paslaugos, daugelis jų jau buvo pasitraukę iš aktyvaus gyvenimo, o išmaniųjų įrenginių, kurie būtini ar rekomenduojami naudojantis elektroninėmis paslaugomis, nėra įvaldę ar net lietę.
Matyt, nuteistos partijos į ministrus deleguotam Simonui Gentvilui atrodo kitaip. Jis pasirengęs vienu ypu visus padaryti priklausomus nuo interneto. Tarsi „pasodinti ant adatos“.
„Kas belieka?
Belieka atkreipti Jūsų dėmesį, kad:
Nuo sausio 1 d. žmonės ir juridiniai asmenys prašymus dėl valstybinės žemės nuomos sutarčių sudarymo bei keitimo, dėl žemės servitutų valstybinėje žemėje nustatymo sandorių sudarymo, dėl valstybinėje žemėje planuojamų atlikti žemės gelmių tyrimų vietos arba ploto suderinimo, dėl teisės suteikimo be aukciono arba aukciono būdu naudoti žvejybos plotus valstybiniuose žuvininkystės vandens telkiniuose ir pan. priims nebe NŽT, bet SAVIVALDYBĖS.
Taip pat savivaldybės išduos ir šiuos sutikimus, kurie iki šiol buvo NŽT atsakomybė, bet tik DĖL MIESTŲ IR MIESTELIŲ TERITORIJOSE esančių žemės sklypų:
• statyti ir naudoti valstybinės reikšmės paviršiniuose vandens telkiniuose laikinuosius nesudėtinguosius statinius;
• statyti nesudėtinguosius statinius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai;
• tiesti susisiekimo komunikacijas, inžinerinius tinklus bei statyti jiems funkcionuoti būtinus statinius valstybinėje žemėje, kurioje nesuformuoti žemės sklypai;
• laikinai naudotis valstybine žeme statybos metu;
• statyti statinius žemės sklypuose, besiribojančiuose su valstybinės žemės sklypais ar valstybine žeme, kurioje nesuformuoti žemės sklypai;
• statyti įvairius statinius valstybinėje žemėje (pvz., hidrotechnikos statinius, kitus inžinerinius statinius ir kt.),“ – rašo merė.
Baisu, kur žiūri centrine valdzia??????