Musninkai

Trys viename – ir bitininkas, ir sodininkas, ir menininkas…

Sodo teritorijoje Juozas Binkis augina kopūstus, morkas ir kitas daržoves.

Musninkiečiui Juozui Binkiui jau ne už kalnų 90 metų. Senais laikais jis dirbo Gelvonų kolūkio vyriausiuoju agronomu, buvo net keleto kolūkių, tame tarpe ir Musninkų, pirmininku. Gimęs Lietuvos šiaurėje, Biržų rajone, šiandien Juozas save laiko Širvintų krašto žmogumi. Būtent čia jis tapo žinomas kaip bitininkas, sodininkas, menininkas. Juozas Binkis sutiko pasidalinti mintimis apie savo pomėgius su „Širvintų krašto“ skaitytojais.

Skaityti daugiau »

Malonūs Musninkų dienos centro „Aitvarai“ vasaros prisiminimai.

Stovykla Vindeikiuose

Stovykla Vindeikiuose

Ši vasara buvo labai palanki poilsiui ir pramogoms gryname ore, todėl Musninkų vaikų dienos centras „Aitvarai” vasaros atostogas praleido aktyviai. Šiais metais buvo organizuotos dvi išvažiuojamosios penkių dienų stovyklos ir viena iškyla su nakvyne į Kernavę. Norime pasidalinti dalyvavusių vaikų ir vadovų prisiminimais.

Vindeikių stovykla „Lobių slėnis“. Birželis.

Jau tradicinė ir visų labai pamėgta stovykla Vindeikiuose netoli Širvintos upės vyko nuo birželio 25 d. iki birželio 30 d. Šiemet jos tema buvo „Lobių slėnis“. Skaityti daugiau »

Musninkuose – karštos diskusijos su gyventojais

Musninkuose – karštos diskusijos su gyventojais
Balandžio 4 dieną Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, Administracijos direktorė Ingrida Balušytė-Četrauskienė, Tarybos narė Daiva Puzinienė, mero padėjėja Janina Greiciūnaitė susitiko su Musninkų miestelio gyventojais.
Pagrindinis susitikimo metu aptartas daug diskusijų sulaukęs klausimas – artėjantis vandentvarkos projekto įgyvendinimas. Projekto, kurio metu visiems Musninkų gyventojams bus pastatyti vandens gerinimo įrenginiai, o dalyje miestelio bus patiesti nauji vandentiekio bei nuotekų tinklai, projektavimo darbus numatoma pradėti jau šiais metais, todėl gyventojams svarbu pasiruošti ir žinoti reikalingą informaciją, kurią išsamiai pristatė Administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė ir UAB „Širvintų vandenys“ direktorius Kęstutis Vaškevičius. Dauguma musninkiečių džiaugėsi dėl būsimo projekto ir dėkojo, kad pagaliau miestelyje bus tiekiamas geros kokybės vanduo. Tačiau kai kurių gyventojų nuomonės išsiskyrė, jų pasisakymuose vis kartojosi asmeninių interesų motyvai: „Reikia tik vandentiekio, o nuotekų tinklų nereikia…“, „Arba visi tinklai visoje gyvenvietėje – arba nereikia nieko…“ ir pan.
Gyventojams buvo paaiškinta, kad projektas parengtas apgalvotai, vandentiekio ir nuotekų tinklai bus renovuoti tankiausiai apgyvendintoje gyvenvietės dalyje. Pasak merės Ž. Pinskuvienės, gyventojai neturėtų vadovautis tik asmeniniais motyvais, todėl tokių utopinių sprendimų, kokie buvo priimti buvusios valdžios įgyvendinant panašų projektą Motiejūnų kaime, kai vandentiekis atnaujintas, o nuotekos pamirštos, tikrai nebus.
Vienas iš gyventojų pasipiktino, kad sprendimas dėl vandens ir nuotekų tinklų įrengimo dalyje miestelio atbaido nuo kaimo jaunas šeimas. Tačiau visai kitoks pavyzdys liudija kitaip – visai netoli Musninkų esančiame Krunų kaime kuriasi jaunos šeimos, stato namus, augina vaikus. Šio kaimo gyventojų problema dėl neišvažiuojamo kelio spręsti bus pradėta visai netrukus.  Paskutiniame Tarybos posėdyje priimtas sprendimas skirti lėšų žvyro dangos įrengimui. Pateikus šį pavyzdį, rodos, pamiršę apie ką tik keltą jaunų šeimų pritraukimo į kaimą problemą, keletas musninkiečių, iš kurių vienas – valstybės tarnautojas, vėl parodė didžiulį nepasitenkinimą. Esą kam tas kelias į Krunus reikalingas, be reikalo švaistomos lėšos ir pan. Merė Živilė Pinskuvienė nusistebėjo tokiu aklu prieštaravimu ir tik savų interesų gynimu. Pasak jos, svarbu matyti visumą ir siekti, kad projektai bei atliekami darbai pasiektų kuo didesnę gyventojų dalį. Atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į tai, kad gyvenant bendruomeniškai galima išspręsti daugelį problemų.
Susitikimo metu gyventojai uždavė ir kitus rūpimus klausimus dėl eismo problemų, dėl saugumo kalnelių įrengimo, viešųjų erdvių sutvarkymo.
Diskusijos užtruko, tačiau susitikimui besibaigiant buvo pasiektas sutarimas, gyventojai skirstėsi pakilios nuotaikos, dėkojo merei ir linkėjo stiprybės siekiant tikslų viso rajono žmonių gerovei, vykdant didžiuosius darbus.
Su Musninkų gyventojais aptartas daug diskusijų sulaukęs klausimas – artėjantis vandentvarkos projekto įgyvendinimas.
Gyventojai turėjo nemažai  klausimų ir Administracijos direktorei Ingridai Baltušytei-Četrauskienei.

Su Musninkų gyventojais aptartas daug diskusijų sulaukęs klausimas - artėjantis vandentvarkos projekto įgyvendinimas.

Su Musninkų gyventojais aptartas daug diskusijų sulaukęs klausimas - artėjantis vandentvarkos projekto įgyvendinimas.

Balandžio 4 dieną Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė, Administracijos direktorė Ingrida Balušytė-Četrauskienė, Tarybos narė Daiva Puzinienė, mero padėjėja Janina Greiciūnaitė susitiko su Musninkų miestelio gyventojais. Skaityti daugiau »

Viešėjo kūrėjai

Abu kūrėjai, turintys brandų kūrybinį kraitį, nuoširdžiai bendravo su susirinkusiais, skaitė savo kūrybą, atsakė į klausimus.

Abu kūrėjai, turintys brandų kūrybinį kraitį, nuoširdžiai bendravo su susirinkusiais, skaitė savo kūrybą, atsakė į klausimus.

Musninkuose pirmas balandžio savaitgalis prasidėjo maloniu kultūriniu renginiu – popiete su kūrėjais. Į susitikimą atvyko kraštietis rašytojas, publicistas, vertėjas Teodoras Četrauskas ir kino režisierius, scenaristas, prodiuseris Audrius Juzėnas. Kalbėjome apie žmones ir laiką. Laiką – buvusį, esamą, būsimą. Norisi pacituoti rašytojo T. Četrausko žodžius “…o užgaidus likime, ką tu darai žmonėms, kuo juos verti, kokią sėklą tarp jų sėji ir kas iš jos suvešės?“ Tai apie mūsų krašto žmones, kurie iškentė nelengvą pokario laiką. Romane „Tarsi gyventa“ aprašyti Čiobiškio, Musninkų apylinkių žmonių likimai. Kūrinyje susipina tikrovės ir pasakiški motyvai, tačiau jie labai aktualūs ir šiandien, nes žmonių likimai kalba apie tautos išgyvenimą sunkmečiu, pasipriešinimą išdavystei ir blogiui. Režisierius Audrius Juzėnas kalbėjo apie šiandienos dramaturgiją, kiną kaip vieną iš meno sričių. Jis yra keliolikos dokumentinių ir vaidybinių filmų autorius, o darbai pelnę garbingus kino meno apdovanojimus „Rojuje irgi sninga“, „Fronto linija“, „Getas“, „Ekskursantė“ ir kt. Bendrakultūrinė situacija kūrėjui ne visada palanki, nes norint sukurti kokybišką kino produktą, reikia nemažų investicijų. Skaityti daugiau »

Gyvenimas su daile

Dailininkė iš Musninkų savo gyvenimo be piešimo nebeįsivaizduoja.

Dailininkė iš Musninkų savo gyvenimo be piešimo nebeįsivaizduoja.

Kotryna Opanovičiūtė – Musninkų Alfonso Mykolo Petrulio gimnazijos auklėtinė, visą savo gyvenimą siejanti su menu. Daugybės konkursų laimėtoja neslepia, kad visus konkursus net ir atsiminti sunku. Panašu, kad ir ateityje jų bus ne ką mažiau.

– Kada pradėjai domėtis menu?

– Kai tik pasiėmiau pieštuką į rankas, taip jo daugiau ir nepaleidau. Galima sakyti, kad su menu „draugauju“ nuo pat mažens.

– Mokeisi Dailės mokykloje ar būrelyje?

– Gaila, bet Dailės mokykloje nesimokiau. Kai sugalvojau ten mokytis, tiesiog buvo per vėlu. Vis dėlto, nuo penktos iki dešimtos klasės mokykloje lankiau dailės būrelius.

– Neseniai laimėjai Respublikinį vaikų ir jaunimo piešinių konkursą, skirtą Europos kalbų dienai paminėti. Kokių dar laimėjimų esi pasiekusi?

– Meno srityje esu pelniusi daug rajoninių laimėjimų, mano dailės istorijoje yra ir respublikinių laimėjimų. Trejus metus iš eilės laimėjau dailės olimpiadose rajoniniame etape 1-ąsias vietas. Taip pat 2009 metais laimėjau pasaulinį dailės konkursą „Peace and the united nations“. Skaityti daugiau »

Musninkų štetlas. Zilberių šeimos ir jų palikuonių istorija

Šiai dienai paminėti musninkiečiai ir svečiai rinkosi į Dovo Sidelskio knygos „Musninkų štetlas. Zilberių šeimos ir jų palikuonių istorija“ pristatymą, kurį organizavo Viešosios bibliotekos Musninkų filialas.

Šiai dienai paminėti musninkiečiai ir svečiai rinkosi į Dovo Sidelskio knygos „Musninkų štetlas. Zilberių šeimos ir jų palikuonių istorija“ pristatymą, kurį organizavo Viešosios bibliotekos Musninkų filialas.

Rugsėjo 23-iąją Lietuvoje paminėta Žydų genocido diena. Šiai dienai paminėti musninkiečiai ir svečiai rinkosi į Dovo Sidelskio knygos „Musninkų štetlas. Zilberių šeimos ir jų palikuonių istorija“ pristatymą, kurį organizavo Viešosios bibliotekos Musninkų filialas. Knygos apie Musninkus autorius yra šiame miestelyje gyvenusios Zilberių šeimos palikuonis.

Kaip teigia šaltiniai, 1833 metais miestelyje iš viso buvo 202 gyventojai, medinė bažnyčia, 31 medinis namas, dvi smuklės. 1873 metais valsčiuje buvo 5317 gyventojų, bet žydai neminimi. Tačiau šie duomenys abejotini, galbūt pateikti be žydų, kurie apie 1886 metus pasistatė sinagogą. 1897 metais surašyti 449 gyventojai, miestelyje buvo dveji žydų maldos namai, sinagoga ir breit midrašas (studijų centras), susikūrė draugija, kurios nariai studijavo Torą. 1923 metais iš 556 gyventojų Musninkuose, 380 buvo žydai, todėl veikė žydų mokykla. Žydų gyvenimo centras buvo sinagoga. Ji vykdė 3 funkcijas: tai buvo maldos namai, studijų centras ir susitikimų centras, kur buvo aptariami įvairūs, taip pat ir verslo reikalai. Žydai vertėsi prekyba, išnešiojimu, taip pat buvo amatininkai (siuvėjai, kalviai, skardininkai, stikliai ir kt). Dalis žydų į Vilnių, Ukmergę pardavimui vežiodavo daržoves ir kitas maisto atsargas. Dalis šeimų vertėsi daržininkyste, augino vištas. Skaityti daugiau »

Musninkuose nebeliks ambulatorijos!?..

Apie miestelio problemas kalbasi (iš kairės į dešinę) bendruomenės pirmininkė Jadvyga Kielienė, bendruomenės slaugytoja Asta Autukevičienė, Kultūros centro Musninkų filialo vedėja Dalia Kiaulevičiūtė ir seniūnė Birutė Jankauskienė.

Apie miestelio problemas kalbasi (iš kairės į dešinę) bendruomenės pirmininkė Jadvyga Kielienė, bendruomenės slaugytoja Asta Autukevičienė, Kultūros centro Musninkų filialo vedėja Dalia Kiaulevičiūtė ir seniūnė Birutė Jankauskienė.

Rugsėjo 13 dieną, penktadienį, Musninkų kultūros namuose vyko visuotinis gyventojų susirinkimas, kuriame dalyvavo dešimt(!) musninkiečių. Svarstomas klausimas buvo labai svarbus: „Dėl Musninkų ambulatorijos reorganizacijos į Musninkų medicinos punktą“. Su visomis iš to išplaukiančiomis sąlygomis. Vadinasi, Musninkuose nebeliks šeimos gydytojo. Medicinos punkte 0,5 etato dirbs tik slaugytoja. Pasak VšĮ Širvintų pirminės sveikatos priežiūros centro vyr. gydytojos Nijolės Dimšienės, du kartus per mėnesį pagal iš anksto sudarytą grafiką į Musninkų medicinos punktą atvyks ir šeimos gydytoja.

Lietuvoje sveikatos priežiūra finansuojama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Todėl ir sveikatos priežiūros paslaugomis turi teisę naudotis tik apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu. Žmogui, mokančiam privalomojo sveikatos draudimo įmokas, suteikiamas tam tikras saugumas. Atsitikus nelaimei, jis turi galimybę pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis nemokamai. Kas tie laimingieji? Tai tokie piliečiai, kurie kas mėnesį moka privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Kodėl yra reikalinga reorganizacija Musninkuose? Vyr. gydytojos pagrindinis argumentas – pinigų trūkumas. O dėl ko trūksta pinigų? Paaiškinimas labai paprastas. Musninkų seniūnijoje yra 1603 gyventojai. Iš jų 980 sveikatos priežiūros paslaugomis naudojasi Širvintų poliklinikoje ir 623 – Musninkų ambulatorijoje. Iš pastarųjų skaičiaus apsidraudusiųjų – tik 570 žmonių. Ir tik šie gyventojai į gydymo įstaigą ateina su vadinamuoju ligonio „krepšeliu“. Šio „krepšelio“ pinigų neužtenka, kad musninkiečiams ambulatorijoje būtų suteikiamos visos reikalingos sveikatos priežiūros paslaugos. Skaityti daugiau »

„Prisimenu, vadinasi, esu…“

Publiką sujaudino folklorinio ansamblio „Vingiorykštė“ (vadovė Audronė Burakovienė) atlikta tremtinių daina „Nešauk manęs, Tėvyne“.

Publiką sujaudino folklorinio ansamblio „Vingiorykštė“ (vadovė Audronė Burakovienė) atlikta tremtinių daina „Nešauk manęs, Tėvyne“.

Vasario 15 dieną (penktadienį) rajono kultūros dienų maratonas persikėlė į Musninkus. Renginys buvo skirtas Vasario 16-jai ir vadinosi „Prisimenu, vadinasi, esu“. Tą dieną scenoje galima buvo pamatyti Širvintų viešosios bibliotekos Musninkų filialo (vyr. bibliotekininkė Janė Rolienė) organizuotą knygų parodą, skirtą Vasario16-ajai. Pasak renginio režisierės Dalios Kiaulevičiūtės, kultūros diena sutapo su rimta data – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėmis, todėl ir koncertas turėtų būti rimtas.

Pirmiausia prieš žiūrovų akis pasirodė tautiniais drabužiais apsirėdęs jaunimo būrys, nešinas gražia puokšte, kuri, kaip padėka žuvusiems už tėvynės laisvę, buvo iškilmingai padėta scenoje. Skambant smuiko garsams du vyrai įnešė „Lietuvos kelią“. Ritinys renginio metu buvo palaipsniui išvyniojamas. Žiūrovai jame galėjo išvysti sakičius: 1918, 1940, 1941, 1940-1953, 1988, 1989… Renginio vedėja Audronė Janušauskienė priminė žiūrovams tų metų įvykius Lietuvos istorijoje.

Koncertas prasidėjo labai rimta instrumentinio dueto muzika, kurią smuiku atliko Aušra Mačiulytė, fortepijonu – Norbertas Badalovas. Apie savo jaunystės svajas vakarais bei susapnuotą meilę padainavo Musninkų liaudiškos muzikos ansamblis (vadovė Dalia Kiaulevičiūtė). Skaityti daugiau »

Musninkiečiai kuria savarankiško gyvenimo namus

Projektą pristatė iš kairės į dešinę Virginija Dambrauskienė, Jadvyga Kielienė ir projekto vadovė Rita Kacevičienė.

Projektą pristatė iš kairės į dešinę Virginija Dambrauskienė, Jadvyga Kielienė ir projekto vadovė Rita Kacevičienė.

Pagal 2012 metų birželio 4 dienos Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymą dėl finansavimo skyrimo projektams, finansuojamiems pagal „2007-2013 metų žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programos 1 prioriteto „Kokybiškas užimtumas ir socialinė aprėptis“ priemonę „Socialinės rizikos ir socialinę atskirtį patiriančių asmenų integracija į darbo rinką“ įsakymą šešiolikai projektų vykdytojų iš visos Lietuvos buvo skirta 17 114 876,80 Lt parama. Viena iš projektų vykdytojų – visuomeninė organizacija Musninkų kaimo bendruomenė, kuriai buvo skirtas 718 174 litų finansavimas. Visi pinigai gauti iš ES paramos fondo.

Sausio 18 dieną Musninkų seniūnijos patalpose vyko kaimo bendruomenės viešinimo renginys, kuriame ir buvo pristatytas projektas. Projektu susidomėjo nemažai musninkiečių. Nors projekte galės dalyvauti tik keturiasdešimt žmonių, tačiau į jo pristatymą atėjo gerokai daugiau. Šiais laikais gauti gerai apmokamą darbą neturint specialybės beveik neįmanoma. Norint įsigyti specialybę, reikia investuoti nemažai pinigų ir laiko. O iš kur jų paimti? Kaime yra žmonių, patekusių į užburtą ratą: „Nėra pinigų – nėra darbo. Nėra darbo – nėra pinigų…“ Nuo šiol Musninkuose galima bus veltui įsigyti patrauklią specialybę. Daugeliui kaime gyvenančių žmonių bėgimas užburtu ratu pasibaigs. Skaityti daugiau »

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos