Sunku rasti žmogų, kuris nežinotų, kad pasaulyje egzistuoja rytietiškas metų skaičiavimas. Pagal kinus, egzistuoja 12 metų tarpsnis, o konkretūs metai pavadinami kurio nors realiai egzistuojančio ar mitinio gyvūno vardu. Be to, yra penki daliniai ciklai, kuriam įvardyti iš eilės priskiriamas vienas iš šių elementų – medis, ugnis, žemė, metalas ar vanduo. Kiekvienas elementas turi jam artimą spalvą. Taip gaunamas pilnas 60 metų ciklas, po kurio viskas kartojasi iš naujo.
Žemė – geltona, medis – žalias, ugnis – raudona
Šie metai kinų astrologijoje – Žaliojo medinio Drakono metai, ir pagal Mėnulio kalendorių prasideda jie rytoj, vasario 10 dieną.
Kinams Naujieji yra labai didelė šventė, nes jie sutampa su švenčių maratonu: 23-iąją 12-ojo mėnesio pagal Mėnulio kalendorių dieną prasideda Pavasario festivalis, kuris trunka apie 23 dienas, o baigiasi 15-tą pirmojo mėnesio pagal Mėnulio kalendorių dieną.
Žaliojo drakono metai truks iki 2025 metų sausio 28 dienos.
Drakonas – vienintelis padaras, kuris realiai neegzistuoja pasaulyje, kaip, sakykime, šalia žmogaus gyvena kiti rytietiško kalendoriaus simboliai – žiurkė, jautis, tigras, kiškis, gyvatė, arklys, ožka, beždžionė, gaidys, šuo ar kiaulė. Kai kurių gyvūnų pavadinimai gali skirtis, pavyzdžiui, kiškis kai kurių astrologų kartais pavadinamas katinu, o kiaulė – šernu.
Pagal Rytų kalendorių Drakonas laikomas stipriausiu Kinų horoskopo ženklu, simbolizuojančiu galią, jėgą ir energiją.
Kalbant apie konkretų artėjančių Žaliojo medinio Drakono metų simbolį, medis yra elementas, simbolizuojantis augimą ir vystymąsi, o jam priskiriama žalia spalva. Ji siejama su pozityvumu, gamtos žydėjimu ir nauja gyvybe. Taigi, šia filosofija gyvenantiems rytiečiams ir kitiems pasaulio gyventojams artėjantys Žaliojo medinio Drakono metai bus pozityvūs, žadantys pokyčių ir atsigavimo.
Ugnies elementui priskiriama raudona spalva, žemės elementui – geltona, metalo elementui – balta, o vandens elementui – juoda ir mėlyna. Tokia spalva ir „dažomas“ gyvūnas, kuriam išpuola konkretūs 60-mečio ciklo metai.
2024 metų skaičius yra 8, o aštuonetui labai svarbus praktiškumas ir materialinė gerovė.
Kelintus metus skaičiuoja kinai?
Yra daugybė niuansų, kalbant apie kinų kultūroje egzistuojantį metų skaičiavimą. Mums, gyvenantiems pagal Grigaliaus kalendorių, svarbiausia tai, kokiu būdu kinai susigaudo, kaip seniai nutiko vienas ar kitas įvykis. Juk Žaliojo medinio Drakono metai pasitaiko kas 60 metų, tad nėra aišku, kaip seniai, sakykime, buvo vienas ar kitas istorinis įvykis.
Tam kinai skaičiuoja ciklus, tik jų skaičius skiriasi ir aiškumo neįneša. Bent jau mums, vakariečiams. Pavyzdžiui, pagal „Šiuolaikinį skaičiavimo būdą“ Kinijoje prasideda 23-iojo ciklo 41-ieji metai. Bet egzistuojantis „Tradicinis skaičiavimo būdas“ nurodo net 74-ąjį ciklą, „Visai senoviškas būdas“ – 79-ąjį ciklą, o „Dar vienas būdas“ – 78-ąjį…
Naujametinę naktį patekės Supermėnulis
Skaičiuojama, kad pasaulyje yra 13 valstybių, kuriose oficialiai sutinkami naujieji metai pagal Mėnulio kalendorių. Tai Brunėjus, Kambodža, Kinija, Indonezija, Japonija, Malaizija, Mongolija, Šiaurės Korėja, Pietų Korėja, Filipinai, Singapūras, Tailandas ir Vietnamas. Visos šios šalys yra tame pat regione, kai kurios yra artimai susijusios istoriškai ir kultūriškai, o jose gyvena didelės kinų diasporos.
Ketinantys Širvintose švęsti prasidedančius Žaliojo medinio Drakono metus, šampano butelius ir fejerverkus turėtų pasiruošti vasario 10 dieną, 00.59 val., kai patekės jaunas mėnulis. Be to, šis reiškinys bus išskirtinis dar ir todėl, nes tai bus Supermėnulis – reiškinys, kai Mėnulis yra arčiausiai Žemės.
Skirtingai nei nuo Kristaus gimimo skaičiuojami metai, kurie sutinkami pagal laiko juostas ir paeiliui jų pradžia švenčiama vis kitose šalyse, Mėnulio metai visoje žemėje prasideda tą pačią akimirką. Kai Širvintose šausime šampaną, sveikindami vieni kitus su prasidedančiais Žaliojo medinio Drakono metais, tai Žemėje bus daroma ir kitur. Arčiausiai gyvuojančio įpratimo tai daryti vidurnaktį bus gyvenantys į vakarus nuo mūsų. Pavyzdžiui, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje tuo metu tiksės paskutinės vasario 9-osios akimirkos, o laikrodžiai rodys 23.59 val. O štai Kinijoje (visa didžiulė Kinija gyvena vienoje laiko juostoje) sutinkant Naujuosius metus bus vasario 10-osios 06.59 val. Taigi, kinams teks atsikelti iš lovų, kad pasveikinti vieniems kitus su prasidedančiais Žaliojo medinio Drakono metais.
Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite vasario 9 d. laikraščio numeryje.
Tai gal jau kinijoj gyvenam???????