Ekspertės išvada: kodėl alėjoje nyksta liepos?

Širvintų rajono savivaldybės administracija, siekdama išsiaiškinti Igno Šeiniaus alėjoje augančių jaunų liepų nykimo priežastis, birželio pradžioje pakvietė VDU Miškų ir ekologijos fakulteto docentę, ekspertę dr. Liną Straigytę. Birželio 14 dieną buvo atlikta visų 60 vnt. alėjoje augančių liepaičių ekspertizė.

Vakar gautos dr. Linos Straigytės liepų būklės ekspertizės išvados liūdina: beveik pusė medelių yra pažeisti. Viena iš pagrindinių lapų praradimo priežasčių – išdžiūvimas dėl vandens trūkumo. Tačiau tai nėra tik sauso ir karšto pavasario kaltė. Ekspertė, ištyrusi ir gruntą, kuriame auga medeliai, konstatuoja:

„Medelių dirvožemio mitybinis plotas paliktas per mažas po bulvaro įrengimo darbų – visa supanti medelių dirvožemį aplinka pakeista žvyru, kuris labai laidus drėgmei. Tokioje aplinkoje auginami medeliai užprogramuoti nuolatiniam džiūvimui ir skurdimui dėl maisto medžiagų stokos. Lietaus vanduo nepajėgus pakankamai palaistyti, nes paliktas nedidelis atviro dirvožemio tarpas, o toliau visur užklotos plytelės su nuolydžiu į šaligatvio šonus. Dėl to vanduo nesurenkamas augalams.“

Liepaičių išsidėstymo schema pagal jų būklę.

Taigi, 2009 m. vykdant I. Šeiniaus gatvės rekonstrukciją, apie sodinamus medžius pagalvota nebuvo. Juk net ir ne ekspertams aišku, kad žvyre joks medis ilgai neaugs. Be to, ekspertės išvados teigia, kad prie prastos liepų būklės prisidėjo ir tai, kad praėjusių metų ūgliai pažeisti grybinės ligos – liepų tirostromozės. Šis grybas pažeidė pasilpusias liepaites, tačiau ši liga augalo nepražudo.

„Galima pasiguosti tik tuo, kad medžiai dar ne galutinai žuvę. UAB „Širvintų šilumai“, prižiūrinčiai miestą, perduotos ekspertės išvados ir visas sąrašas priemonių, reikalingų medelių būklei pagerinti. Bandysime gelbėti alėjos liepaites, kurias kažkas sugebėjo pasodinti tiesiog į žvyrą,“ – sakė Širvintų rajono savivaldybės merė Živilė Pinskuvienė.

Užs. Nr. 85.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Ekspertės išvada: kodėl alėjoje nyksta liepos?”

 1. olimpija parašė:

  Galvoju, kad merė dės visas pastangas, kad liepos būtų atgaivintos.

 2. birute parašė:

  tai ne mere sako,kad blogai liepos pasodintos,o eksperte o del kvapo tai turbut komentatores darbas norint pakenkt merei

 3. paskutinei parašė:

  Džiūsta ne tik liepos, džiūsta medžiai dažnoje sodyboje. Dar niekas su Dievuliu sutarties dėl lietaus trūkumo nepasirašė, todėl nereikia durnų komentarų rašinėti.

 4. Rita parašė:

  Visu pirma liepu šaknys nėra paviršinės. Jai jos būtų blogai susodintos kaip ponia merė teigia tai jos sunyktu per penkelius metus. Cia jau nėr prie ko prikibti, turbūt galimai ir ana valdžia 2009 prišiko pleže ir užkase tai dėl to dabar smirda smėlis.

Comments are closed.

scroll to top
+