Tarybos nario mandato kaina smarkiai krito

Sausio 4 dienos 12 val. Rinkėjų puslapio internete duomenimis, Širvintų rajono savivaldybėje buvo užregistruota 116 kandidatų. Palyginti su ankstesniais rinkimais, jų smarkiai sumažėjo: dalyvauti 2019 metais vykusiuose rinkimuose mūsų rajone buvo užregistruoti 206 kandidatai, vidutiniškai po 10 į vieną vietą rajono Taryboje. Jei skaičiai nesikeis, šįmet į tarybos nario mandatą Širvintų rajono savivaldybėje pretenduos 5-6 rajono gyventojai, atstovaujantys 5 partijoms. Krito ne tik mandato kaina, tačiau sumažėjo ir partijų, kurios rajone turi pakankamai populiarumo, jog siektų valdžios.

Balsuoti ir tapti rajono tarybos nariais gali tik nuolatiniai savivaldybės gyventojai. Vadovaujantis Rinkimų kodeksu, nuolatiniu savivaldybės gyventoju laikomas Lietuvos Respublikos pilietis arba teisę gyventi Lietuvoje turintis kitos valstybės pilietis, kuris likus iki rinkimų dienos ne mažiau kaip 60 dienų konkrečios savivaldybės teritorijoje yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą.

Tačiau pasitaiko, kad kyla abejonių, ar visi kandidatai gali būti laikomi nuolatiniais gyventojais. Esame įpratę, kad tradiciškai taip vadinami iš čia kilę ar ilgamečiai savivaldybės gyventojai, savo gyvenimą jau seniai susieję su savivaldybe. Taip pat tie, kas rajone turi savo būstą ar čia dirba.

Bet šis šabloniškas mąstymas buvo sugriautas dar per 2015 metų birželį surengtus pakartotinus Širvintų rajono savivaldybės mero-tarybos nario rinkimus. Tada netikėtai rajono gyventojais buvo įgarsinti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos, Politinės partijos Rusų aljansas kandidatė Rita Tamašunienė ir Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas Audrius Skaistys, Seimo narės konservatorės Gintarės Skaistės sutuoktinis.

Tada kalbėdami apie buvusį Vyriausybės atstovą Vilniaus apskrityje, žmonės stebėdamiesi svarstė ir juokavo: gal iš namų išvarytas žmonos, jis neva gyvenamą vietą deklaravo pas buvusį merą Vincą Jasiukevičių. Taip kalbėjo ir juokavo neatsitiktinai, nes VRK pateikiamoje anketoje jo nuolatinės gyvenamosios vietos adresu buvo nurodytas Kabaldos kaimas, kuriame buvęs rajono meras kaip tik ir gyveno.

Kas jį priėmė gyventi, ar ėmė nuompinigius, ar už tą nuomą sumokėjo mokesčius – ne esminis dalykas. Dauguma tuomet ta tema samprotavusiųjų buvo įsitikinę: „deklaravo šlepetes“, kad formaliai galėtų kandidatuoti kaip „Širvintų rajono gyventojas“.

Nė vienam tų kandidatų su mūsų rajonu susietas adresas naudos nedavė. Abu jie surinko vos po kelis šimtus balsų. Neprireikė net antro turo, nes už Živilę Pinskuvienę balsavo du iš trijų į rinkimus atėjusių žmonių ir ji buvo išrinkta jau pirmame ture.

Tačiau patirties sezoniškai keisti kailiuką grūdas buvo pasėtas. Ir sudygo. Artėjant šiųmečiams rinkimams, mūsų žiniomis, ar tik ne šeši kandidatai iš vienos rajone opozicinęs partijos (parodę pirštu rizikuojame būti pripažintais užsiimantys rinkimų agitacija) sąrašo tapo mūsų rajono gyventojais. Gal neradusi tarp savų, kas norėtų kandidatuoti, ta viena partija pasinaudojo Skaisčio patirtimi. Gal tik įrašėlius padarė, o gal net sukalė kelis trijų aukštų gultus, kad prie jų padėtų nenunešiotas šlepetes ar tik ne šešiems importuotiems kandidatams.

Piktina tokie dalykai? Piktintų, jei pasitvirtintų įvairūs iš to išplaukiantys niuansai. Sakykime, gal nuo šiol visiems priklauso kuro kompensacijos, gal jie gali gauti ir kitas socialines išmokas, kurias skirsto ir administruoja vietos savivaldybė. O jei šie dar yra bedarbiai, tai „apsigyvendami“ ne tik blogina užimtumo darbo rinkoje situaciją, bet ir gali taikytis į paramą čia gimusiems, augusiems ir užaugusiems.

Bet vertinant iš kitos pusės, yra ir teigiamų dalykų – daugėja savivaldybėje gyventojų, jų mokami gyventojų pajamų, jei tokių turi, mokesčiai plaukia į rajono biudžetą.

Nors persiplėšk besvarstydamas, kaip geriau. Aišku tik tai, kad geriau būtų apsieiti be tokių cirkų, kuriuos, sakykime, krečia partijos, žadančios dirbti be cirkų.

Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 6 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)

3 Atsakymai į “Tarybos nario mandato kaina smarkiai krito”

 1. PENSININKAS parašė:

  Kuriais metais buvo nutrauktas mokėjimas iš savivaldybės biudžeto kompensaciją už kurą, skirtą važinėti į Vilnių. KK2 medžiaga.
  Jeigu laikraštyje parašytas straipsnis kokia nors tema, tai jau žinok, kad šita situacija yra mūsų rajono valdžioje.
  Kuriais metais savivaldybės pastate pirmame aukšte buvo suruošti šokiai su SIRENADOMIS (KK2)? Kodėl dabar neruošiama? Būtų nors skaniai iš ko pasijuokti.

 2. Anonimas parašė:

  tai ponuli ir kurk, nereikia laukti, o tai ponulio jokiuose sarasuose namatome. ko taip?

 3. PENSININKAS parašė:

  Širvintos be cirko negyvena. Šiais laikais norisi perskaityti straipsnį rimto turinio. Kaip sekasi išlaikyti Širvintų sporto centrą, kiek įsiskolinę žmonės už komunalines paslaugas, kaip sekasi pastatų renovacija, su kokiais sunkumais susiduria gyventojai šitoje srityje ir daug yra kitų problemų.
  O kas ir kur pastatė savo šlepetes, tegul pasiima, nes visi gerai žino.
  O aš būčiau ir laiminga, kad būtų įkurta kiškių partija, nors linksmai žmonės pasijuoktų. Kiškiai protingi, darbštūs gyvūnėliai.

Comments are closed.

scroll to top