Sutarčių užkulisiuose – įvairių „Rusijų“ šešėliai

Po viešnagės Ščiolkove 2017 metais socialinio tinklo „Facebook“ Širvintų miesto bendruomenės paskyroje buvo parodyta, kaip Alytė Skeberienė „myli Ščiolkovą“.

Pirmąją pavasario dieną buvo sušauktas Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame vienašališkai nutraukta 2007 metų spalio 27 dieną pasirašyta bendradarbiavimo ir partnerystės sutartis su Rusijos administraciniu subjektu – Postavų rajonu.

Tiems, kas prunkštelėjot, o gal net susiėmėt už galvos perskaitę, jog netoli sienos su Lietuva esantį Vitebsko srities Postavų rajoną „teleportavome“ į Rusiją, galite sau juoktis. Po kaimyninės šalies diktatoriaus surengto rinkimų farso 2020 metais (tiesą sakant, ir iki tol) blaiviai mastantiems žmonėms nebekilo abejonių, kad 15-tus metus draugavome su faktiškai Rusijos kontroliuojama savivaldybe. O ir tos taip vadinamos respublikos pavadinimas daugiau nei iškalbingas, pasauliui žinomas tik nuo 1919 metų, kai jį į šiuolaikinių laikų istoriją paleido Leninas.

Bet galima kalbėti ir apie kiek kitokius dalykus.

Pasitaisykime, kad kalbame apie savivaldybę baltaRusijoje. Tai centrinis ir šiaurinis regionas gudų žemėse, daugiausia dabartinės Vitebsko apskrities teritorijoje, kuriai priklauso Polocko žemės, taip pat ir su Širvintų rajonu tariamai bendradarbiavę Postavai.

BaltaRusijos kaimynystėje, piečiau, nuo seno driekiasi Juodosios Rusijos žemės. Tai Nemuno aukštupys – Naugarduko, Gardino, Slucko žemės, tokiu pavadinimu metraštininkų ir istorikų minimos dar nuo ankstyvųjų viduramžių. Skelbiama, kad Juodoji Rusija, kitaip dar – Juodoji Rusia – buvo pirmoji teritorija, prijungta prie Lietuvos. Šiose žemėse esantis Naugardukas kai kurių slavų istorikų net laikomas tikėtina Mindaugo Lietuvos Karalystės sostine, kas šiandien baltaRusijos diktatoriui Lukašenkai „suteikia teisę“ savintis Lietuvos didžiosios kunigaikštystės istoriją.

Apie Juodąją Rusiją šiandien jis neužsimena. Jei ir kalbėtų, greičiau kaip juodąRusiją, prijungtą prie jo valdomos baltaRusijos, kuri faktiškai yra Rusijos valdoma teritorija.

Prasidėjus Rusijos karui su Ukraina, Rusijos statytiniu baltaRusijoje faktiškai tapęs Lukašenka prabilo apie kai kurias šiaurines ir šiaurės vakaruose esančias Ukrainos žemes, kurias baltaRusija galėtų „susigrąžinti“. Nesistebėkite: diktatorius vadovaujasi dar Rusijos imperijoje suformuotu požiūriu, kad beveik visa Ukraina – tai dar dvi Rusijos: pietuose palei Juodąją jūrą plytinti Naujoji Rusija (Novaja Rosija) ir kiek šiauriau esanti Mažoji Rusija (Malaja Rosija). Taigi interventai ir jų parankiniai šiandieniniuose žemėlapiuose norėtų matyti ir naujaRusiją, ir mažaRusiją, su kurioje esančio Charkovo rajono savivaldybe dar 2005 metais Širvintų rajonas yra užmezgęs bendradarbiavimo sutartį. Su pačiu Charkovo miestu nuo 2001 metų bendradarbiauja mūsų Kaunas.

Jei manote, kad kalbėdami apie mažaRusiją ir naujaRusiją naudojame Rusijos retoriką, pažvelkite į Lietuvių kalbos žodyną. Internete prieinamas lietuvių kalbos žodynas aiškina, kad žodis „mažarusiai“ reiškia ukrainiečių tautą. Jei šis žodis kažką žeidžia, kalbininkams vertėtų pasirūpinti ir jo apibūdinimu.

Po tokio ekskurso į „istorinę politiką“ grįžkime prie antradienį vykusio Širvintų rajono tarybos posėdžio. Atsižvelgus į Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos vykdomus karo veiksmus, šiurkščiai pažeidžiančius tarptautinės teisės normas bei tarptautines sutartis, prieš nepriklausomą Ukrainos Respubliką, Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdyje dalyvavusių rajono tarybos narių vienbalsiai buvo nutraukta minėta sutartis su Postavais. Jos istorija, tiesą sakant, siekia senesnius laikus nei 2007-ieji, kadangi dar sovietmečiu Širvintų rajonas draugavo su Postavais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, tie saitai natūraliai nutrūko, o paskui buvo atnaujinti, tačiau taip ir liko formalūs.

Beje, kaip skelbia Lietuvos savivaldybių asociacijos interneto svetainė, nuo tų pačių 2007 metų su Postavų regionu (kažkodėl vadinama regionu) bendradarbiauja ir Kupiškio rajono savivaldybė.

Sprendžiant sutarties nutraukimą su Postavais, nedalyvavo keli tarybos nariai. Du valdančiosios koalicijos nariai negalėjo dalyvauti dėl ligos, o štai su opozicijoje dirbančiais opozicionieriais įdomiau. Kodėl savo pozicijos nenorėjo pareikšti Alfredas Astikas ar Alytė Skeberienė, posėdžiui vadovavusi merė Živilė Pinskuvienė pasakyti negalėjo. Tik pridūrė, kad „valstiečių sąraše“ į rajono tarybą patekusi Alytė Skeberiene nedalyvauja „dėl asmeninių priežasčių“.

Negi opozicionieriams buvo sunku atrasti 5 minutes (tiek truko nuotolinis posėdis), kad, nepriklausomai nuo požiūrio į rajono vadovų iniciatyvas, pademonstruoti savo solidarumą su karo talžomos Ukrainos žmonėmis?

O gal opozicionierė, internete perskaičiusi mūsų žinutę, kad ruošiamasi nutraukti sutartį su „Rusijos savivaldybe“, susipainiojo, nes pasinėrė į jausmus, kuriuos patyrė 2015 metais rajone apsilankius Rusijos delegacijai iš Maskvos srities Ščiolkovo rajono savivaldybės? Nors tada prie rajono vairo stojo ką tik išrinkta naujoji valdžia, tokio politinio sukrėtimo neįžvelgę senieji vadovai su Vincu Jasiukevičiumi priešakyje priėmė ir po rajoną vežiojo, kaip galima buvo suprasti, pusiau oficialią delegaciją. Nors nuskambėjo, kad rusai atvyko nekviesti (na, kaip dabar į Ukrainą), juos svetingai sutiko ir dabartiniai rajono tarybos nariai – Vidmantas Mateika bei Alytė Skeberiene. Buvo bandoma sukurti įspūdį, kad ši yra visų Širvintų rajono bendruomenių vadovė. Ponia Alytė svečiams mielai suteikė gidės paslaugas.

Po dvejų metų, 2017-aisiais, Skeberienė su dar keliais Širvintų miesto bendruomenės, kuriai vadovauja, nariais … lankėsi oficialioje Ščiolkovo šventėje ir socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje dalijosi tos viešnagės akimirkomis.

Po viešnagės Ščiolkove 2017 metais socialinio tinklo „Facebook“ Širvintų miesto bendruomenės paskyroje buvo parodyta, kaip Alytė Skeberienė žaismingai pozuoja su seksualinių mažumų vėliavos spalvas primenančiu skėčiu.

Įdomiausia, kad bendradarbiavimo sutartį senoji rajono valdžia su šiuo Rusijos subjektu pasirašė 2012 metų rugpjūčio mėnesį. Ji buvo 3 metų trukmės. Prie vairo stoję naujieji 2015 metais tos sutarties nepratęsė, tad ji automatiškai nutrūko. Bet tai nebuvo kliūtis Alytei Skeberienei su draugeliais 2017 metų rugpjūtį nuvykti į Pamaskvę, kai mūsų rajonas su šia savivaldybe jau dvejus metus oficialiai nepalaikė jokių santykių. Pasirodo, mūsų visų vardu juos palaikė Skeberienės vadovaujama bendruomenė.

Dalydamasi įspūdžiais iš kelionės į Ščiolkovą, Alytės Skeberienės vadovaujama bendruomenė džiaugėsi, kad „užmezgė daug pažinčių bei aptarė bendradarbiavimo galimybes su kitomis, šventėje dalyvavusiomis delegacijomis“, tarp kurių įvardijo ir atstovaujančias Baltarusijai ar net tuo metu Rusijos aneksuotam Krymui.

Tad jei tarybos narė iki šiol nežinojo, jog bendradarbiavimo sutartis su Ščiolkovu „nebeaktyvi“ (iš merės paaiškinimo galima suprasti, kad kai kam taryboje tai nebuvo žinoma) ir iš mūsų dviprasmiškos žinutės pamanė, kad ją ruošiamasi dabar nutraukti, tada galima suprasti, kokios tai buvo „asmeninės priežastys“.

Nutraukiant sutartį su Postavų savivaldybe Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė akcentavo, kad sutarties su baltaRusijos subjektu nutraukimas yra simbolinis žingsnis išreiškiant mūsų solidarumą bei paramą Ukrainos žmonėms. Savo ruožtu Savivaldybė teikia informaciją Vidaus reikalų ministerijai apie galimybes priimti apgyvendinti Ukrainos karo pabėgėlius, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai – apie galimybes priimti į mokyklas ukrainiečių vaikus.

Merė dėkinga rajono nevyriausybinėms organizacijoms, prisidedančioms prie iniciatyvos „Stiprūs kartu“, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, „Maisto banko“, Lietuvos Caritas, Maltiečių ir Gelbėkit vaikus organizuojamos pagalbos.

Ir nepamirškime, kad formaliai vis dar draugaujame su Charkovo rajonu, kurį bene labiausiai dabar talžo Rusijos raketos ir bombos. Nesinorėtų, kad po kažkiek laiko nutrauktume sutartį ir su šia savivaldybe, jei Putino Rusijos planai atkurti mažaRusiją pakryptų pasauliui ne į gerąją pusę.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (2 įvert.)

3 Atsakymai į “Sutarčių užkulisiuose – įvairių „Rusijų“ šešėliai”

  1. an parašė:

    taip skaniai prisikvatojau 🙂

  2. an parašė:

    taip skaniai prisikvatojau 🙂

  3. birute parašė:

    Aciu uz gerą straipsnį.

Comments are closed.

scroll to top