Pinskus išgydė Gentvilą: „turto mokesčio“ dar nebus

Simonas Gentvilas pasveiko. Asociatyvi atviraklaipeda.lt nuotr.

Kaip savaitės pradžioje aiktelėjo naujienų portalas DELFI, aplinkos ministras Simonas Gentvilas išsižada planų įvesti automobilių taršos mokestį!

Ilgą laiką atrodė, kad tai pagrindinis ministro kadencijos uždavinys. Įsivaizduodamas, kad nuo 2023-iųjų planuojamas įvesti mokestis privers provincijos driskius bėgti į autosalonus ir muštis dėl ten išstatytų hibridų ir elektromobilių, Simonas Gentvilas nenorėjo klausyti jokių pastabų, kad šios valdžios skurdinami žmonės tuoj neturės iš ko susimokėti už šilumą, tad ką čia kalbėti apie prabangos pirkinius.

Lietuvos regionų frakcijoje dirbanti Seimo narė Agnė Širinskienė šį „gentviliuko“ mokestį taikliai pavadino turto mokesčiu už tai, kad žmogus turi automobilį.

„Nepriklausomai nuo to, ar jis važiuoja Lietuvos keliais tais metais, ar nevažiuoja, kiek jis važiuoja – tiesiog priklausys nuo automobilio techninės charakteristikos ir nuo to, ar yra automobilis pas žmogų, ar ne“, – per svarstymą 2021-ųjų rudenį sakė Seimo narė.

Turėdamas seną automobilį ir juo kartą per mėnesį atvykdamas į rajono centrą, žmogus privalėtų „už paskleistą taršą“ kasmet sumokėti kelis šimtus eurų. Tuo tarpu šimteriopai daugiau nuvažiavęs ir dešimteriopai daugiau taršos paskleidęs automobiliu, kurio techninės charakteristikos įsipaišo į ministro filosofiją, už paskleistą taršą nemokėtų nieko.

O filosofija čia paprasta: reikia proteguoti prekiautojus naujais automobiliais. Jei taršos mokesčius mokėtume pagal tai, kiek sudeginome kuro, o ne kokį automobilį turime, ar tai būtų paskata keisti jį į naujesnį?

Štai taip ir gimė neišnešiotas Simono Gentvilo kūdikis, kurio jis dabar kratosi ir, kaip rašo DELFI, aiškina, jog kartą Seimo jau nepalaikytas mokestis nuo šiol yra susisiekimo ministro galvos skausmas, ne jo. Pabandė, neišėjo – tegul bando kiti.

Bet galima suprasti ir taip: ministras pasveiko, nuo šiol serga susisiekimo ministras.

Pasigyręs, kad jam nebeskauda, Simonas Gentvilas tuo pačiu pareiškė, kad taršių transporto priemonių laukia griežtesnė kontrolė. Atseit, taršos problema bus sprendžiama kitomis priemonėmis, t. y. jau šį rudenį bus pradėta gatvėse ir keliuose tikrinti dėl dūmingumo.

Dūmingumo patikra – ne naujiena, nebent labai kompetentingas ministras to nežinojo. Automobiliai tikrinami seniai, ne vieną dešimtmetį. Bet iš to, kaip apie tai pasisakė ministras, galima suprasti, jog senų automobilių savininkams bus paskelbtas kone „karas keliuose“.

Iš vienos pusės, jei transporto priemonė turi galiojančią techninę apžiūrą, ji yra techniškai tvarkinga – kodėl tada ją tikrinti? Juk netikrinama gatvėse, ar nesudilęs vairo traukės antgalis, ar nenusidėvėjusios stabdžių kaladėlės, ar nesurūdijęs duslintuvas, ar tepalai nevarva iš amortizatorių. Kodėl tada reikia tikrinti dūmingumą? Tam yra „Tuvlita“.

Kai mokesčio įvedimas buvo svarstomas Seime, liberalo Simono Gentvilo įstatymo projektui pritarė tik 42 Seimo nariai – 32 konservatoriai, 7 liberalai ir 2 Laisvės frakcijos nariai. Prieš planus įvesti tokį mokestį balsavo 35 parlamentarai, dar 15 jų susilaikė, o bene aktyviausiai prieš tokią Gentvilo durnystę pasisakė Lietuvos regionų frakcija, kurios pirmininkas yra Jonas Pinskus, į Seimą išrinktas Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje. Mūsų Seimo narys labai aštriai kritikavo planuojamą įvesti mokestį, ta tema surengė spaudos konferenciją, komentavo, platino pranešimus apie savo poziciją. Jonas Pinskus, Agnė Širinskienė, Andrius Palionis dėl planuoto taršos mokesčio pasisakė išties nemažai. Ko gero, smarkiai nesuklystume pasakę, kad būtent jiems Lietuvos gyventojai dabar turėtų labiausiai dėkoti dėl Gentvilo pagijimo.

Čia taško dėti dar nereikėtų. Prisimenant, su kokiu nuoseklumu Jonas Pinskus ir Andrius Palionis Lietuvos regionų frakcijos vardu siūlė valdžiai mažinti, o paskui taikyti nulinį PVM tarifą maisto produktams, taip pat lengvatinį 5 proc. PVM malkoms, elektros energijai ir gamtinėms dujoms buitiniams vartotojams ir kaip visa tai valdančiųjų buvo atmesta, galima tikėtis, jog jau Seimo rudens sesijoje pagydytų valdančiųjų bus daugiau.

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite rugsėjo 2 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top