Kai kviečia sodas, kaimas, jūra – tfu nuliniam PVM ir pensiniam amžiui!

Balsavęs kojomis, Saulius Skvernelis ir toliau skanaus spurgas su PVM… „Širvintų krašto“ fotomontažas

Joninių išvakarėse Molėtų-Širvintų rinkimų apygardoje į Seimą išrinktas Lietuvos regionų frakcijos pirmininkas Jonas Pinskus galėjo pasijusti varduvių proga apdovanotas kolegų parlamente. Birželio 23 dienos vakariniame posėdyje Seimas svarstė 5 įstatymų pakeitimų siūlymus ir vieną rezoliuciją, kurių autorius ar bendraautorius buvo šis parlamentaras.

Daugelis šių įstatymų pirmiausia pasitarnautų labiausiai vargstantiems Lietuvos žmonėms, tad buvo vilties, kad valdantieji į tai atsižvelgs. Sprendimai būtų tapę savotišku vainiku vienam jų iniciatorių varduvių proga. Tačiau taip nenutiko.

Jau įgijęs darbo opozicijoje patirties, suformavęs naują opozicinę frakciją ir tapęs opozicinės partijos lyderiu, Seimo narys dar išvakarėse buvo kiek skeptiškas dėl šių siūlymų ateities. Tai atsispindėjo ir įraše, kurį Jonas Pinskus paskelbė socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje:

„Kai kviečia sodas, kaimas, jūra, žmonių bėdos užmirštamos?
Jau šiandien tai pamatysime. Tačiau jau vien tai, kad mūsų su kolega A. Palioniu teikiami projektai į svarstymą įtraukti birželio 23 d. po pietų, pasako labai daug ką.
Rytoj – Joninės. Prasideda ilgasis savaitgalis. Seimo koridoriai tuštėja.
Ko gero, to ir siekiama?
Visgi aš labai tikiuosi, kad nepaisant draugų šurmulio, šašlyko aromato ar jūros bangų žavesio, tiek valdantieji, tiek opozicija vis dėlto pasirinks NE atsakomybės kratymąsi, o Lietuvos žmonių problemų sprendimą.“

Seimo nario nuojauta neapgavo. Joninių šašlykų aromatą užuodžiantys valdantieji kišenėse glostė storas pinigines ir nebuvo nusiteikę galvų apkrauti mintimis apie tai, kaip šias šventes sutiks ir po jų gyvens didesnė tautos dalis. Todėl jų pasakytas NE siūlomam 0 proc. PVM tarifo taikymui VISIEMS maisto produktams, lengvatiniam 5 proc. PVM tarifui energijai ir kurui, 0 tarifui reinvestuotam pelnui, 5 metais mažesniam pensiniam amžiui penkis ir daugiau vaikų išauginusioms motinoms (jų mirties taveju – ir tėvams) dar sykį parodė tikrąjį konservatorių, liberalų ir laisvapartiečių veidą.

J. Pinskaus ir A. Palionio projektų valdantieji kratosi lyg velnias kryžiaus.

Įvairiomis progomis savo pasirengimą atstovauti nuo karo kenčiančių Ukrainos žmonių interesui valdantieji nepalaikė ir siūlymo priimti rezoliuciją, kuria Seimas pasisakytų dėl plačios geležinkelio vėžės iš Ukrainos per Lenkiją įrengimo ir kreiptųsi į Europos Komisiją bei ES valstybes nares prašydamas dėti visas įmanomas pastangas šiai vėžei įrengti ES lėšomis. Kaip įtarė Jonas Pinskus, bus prisidengta ta pačia „maldele“, kurią premjerė I. Šimonytė ir kiti valdančiųjų lyderiai pila lyg žirnius apie tai, kad „tokiems sprendimams reikalingi milijonai“.

Jonas Pinskus sako argumentuotų paaiškinimų taip ir neišgirdęs. Jau žinodami, kaip balsuos, valdantieji kažką paniurnėjo ir suspaudė taip, kaip jų buvo sumodeliuota. Seimo narys įprato ir prie kartais pasigirstančių siūlymų „patobulinti“ projektą.

Apie tai, kiek šaliai kainuotų įgyvendinti pasiūlymai, Seimo narys turi nuomonę:

  • Akimirksniu buvo suradę daugiau kaip 900 milijonų, kada pakvipo modulinių namelių nelegaliems migrantams pirkimu. Kai dėl to sukėliau triukšmą, o žiniasklaida šią sensaciją pasigavo, valdantieji savo kėslų „pasišvaistyti“ atsisakė. Dabar, kai jie sako, jog biudžete tam nėra pinigų, o priimti sprendimai biudžetui bus per didelė našta, sakau: tai PVM mažinimui ir kitoms galimoms išlaidoms amortizuoti panaudokite tuos pinigus, kuriuos sakėt turite moduliniams nameliams. Apsimeta, kad negirdi. Tie patys milijonai švaistomi į kairę ir dešinę tikrai ne esminiams dalykams.

Seimas net nesvarstė siūlymo dėl pensinio amžiaus sumažinimo daug vaikų išauginusiems tėvams ar įtėviams. Teisės ir teisėtvarkos komitetas pateikė išvadą, kad toks reguliavimas atseit prieštarauja Konstitucijai. Supraskite, mamoms, kurios išaugino 5 ir daugiau vaikų, toks pensinio amžiaus sumažinimas būtų didelė privilegija, o gal net įžeistų.

O gal valdantieji išsigando to fakto, kad sunkiomis ir kenksmingomis sąlygomis dirbę žmonės, taip pat švietimo, sveikatos apsaugos, teatrų darbuotojai, kariškiai, daugiavaikės motinos ir kt. anksčiau į pensiją galėdavo išeiti sovietmečiu? Neduokdie su „privilegija“ dar sugrįš „sovietinis rojus“!

Vienintelė paguoda, kad iš pradžių nesurinkę reikiamo balsų skaičiaus atmesti siūlymui, jog savivaldybės patikėjimo teise nebevaldytų tvenkinių žemės užtvankų, po pakartotinio balsavimo konservatoriai pritrūko vieno balso ir šis siūlymas bus svarstomas Seimo rudens sesijoje.

„Bus įdomu stebėti kolegų Seimo narių veiksmus – ar lozungai, skambantys antraštėse, socialiniuose tinkluose, išliks tokie patys svarbūs ir balsuojant,“ – „Facebook“ paskyroje prieš balsavimą rašė Jonas Pinskus.

Vargu ar buvo naujų atradimų. Visi balsavimai parodė, kad absoliuti dauguma balsų prieš buvo iš konservatorių stovyklos. Kai kurie „seni konservatorių vilkai“ ar jų koalicijos partneriai buvo gudresni – kur nesinorėjo prieš rinkėjus pasirodyti negražiai, tiesiog susilaikė ar balsavime nedalyvavo. T. y. neatliko darbo, kurį dirbti buvo išrinkti. Tarp tokių atsidūrė ir būrelis kolegų iš opozicijos – penkios be piemens likusios avelės iš darbo partijos, socialdemokratai Algirdas Sysas, Gintautas Paluckas ir Linas Jonauskas, taip pat Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai Algirdas Stončaitis, Kęstutis Mažeika ir Saulius Skvernelis.

Na, pastarojo poziciją išlaukti krūmuose galima savaip paaiškinti: turbūt žmogus, būdamas maisto produktų vartotojas, nutarė tiesiog nedalyvauti balsavime dėl galimo viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo konflikto. Juk tektų balsuoti, ar mėgiamoms spurgytėms taikyti PVM, ar ne! Kad ko nors paskui nenutiktų, ponas Saulius su bendražygiais paprasčiausiai pasišalino iš posėdžių salės. Gal į spurginę?

Negi derėtų įstatymu įpareigoti Seimo narius balsuoti, užuot šie per posėdį skanautų kavutę ar svajotų ant klozeto? Pasaulyje yra per dvidešimt valstybių, kuriose baudžiami net rinkėjai, nedalyvavę rinkimuose. Jiems gresia piniginės baudos, o tiems, kas nemoka baudų, – net ir kalėjimas. Didesnė šių valstybių dalis yra Pietų Amerikoje, bet privalomą balsavimą yra įsivedusios ypač demokratiškomis laikomos valstybės – Australija, Belgija, Graikija, Liuksemburgas. Būtume pirmieji pasaulyje, įpareigoję balsuoti Seimo narius.

Tai, kad siūlymai buvo atmesti, Seimo narys Jonas Pinskus aiškina susiformavusia ydinga praktika, kai slopinamos visos, o pirmiausia – labai reikšmingos opozicijos iniciatyvos. Po kiek laiko, pakeitus autorystę, tie patys siūlymai prastumiami kaip savi, rinkėjams formuojant nuomonę, jog už gerus įstatymus jie turi būti dėkingi valdantiesiems. Jonas Pinskus sakė nenustebsiąs, jei jau rudenį siūlymai dėl reinvestuoto pelno neapmokestinimo atsiras Laisvės partijos ruošiamuose Investicijų įstatymo pakeitimuose.

  • Akivaizdu, kad valdantieji jokiu būdu nenori prileisti opozicijos prie finansų, – reziumavo Molėtų ir Širvintų rajonų rinkėjams tiesiogiai atstovaujantis Seimo narys.
Sending
Skaitytojų įvertinimas
3 (2 įvert.)

1 Atsakymas į "Kai kviečia sodas, kaimas, jūra – tfu nuliniam PVM ir pensiniam amžiui!"

  1. kazimiera parašė:

    Ačiū už puikų straipsnį.

Comments are closed.

scroll to top