Pricer.lt balandžio kainų tyrimas: mažėjanti infliacija su augančiomis kainomis toliau šokiruoja pirkėjus

Kol džiaugiamasi mažėjančia infliacija ir daugiau uždirbančių skaičiaus augimu, toliau dešimtimis tūkstančių auga paramos maistu gavėjų skaičius ir didėja produktų kainos. Maisto produktų parduodami kiekiai toliau krenta, tačiau verslas toliau keldamas kainas taip toliau augina pardavimus. Atskiri tinklai keičia savo kainodaras, tačiau vidutiniškai kainoms tai neatsiliepia…

2023 metų balandžio Pricer.LT fiksuojamo vidutinio pigiausių maisto produktų krepšelio kainų analizė rodo, kad pigiausių maisto produktų vidutinis krepšelis Lietuvos parduotuvėse palyginus su 2023 kovo mėnesiu brango + 1,24 Eur (1,6 proc.), ir buvo + 11,41 Eur (16,7 proc.) brangesnis, nei praeitų metų balandžio mėnesį.

2023 metų balandžio mėnesio Pricer.lt pigiausių maisto prekių krepšelio kainų reitingas

O čia jau yra įdomesnių pasistumdymų. Lidl mažina krepšelio kainą – 13,44 Eur ir kyla į pirmą vietą. Maxima didina krepšelio kainą + 6,28 Eur ir krenta į antrą vietą. e-Rimi mažina kainas – 3,53 Eur ir atsistoja į trečią vietą. Rimi mažina kainą – 3,45 Eur ir kyla į ketvirtą vietą. Norfa didina krepšelio kainą + 0,62 Eur ir krenta į penktą vietą. Barbora didina kainas + 10,03 Eur ir krenta į šeštą vietą. IKI didina krepšelio kainą + 2,84 Eur ir krenta į septintą vietą. Last Mile (IKI internetinė parduotuvė) didina kainas + 10,57 Eur ir lieka aštuntoje vietoje. Skirtumas tarp pigiausio (Lidl) ir brangiausio (IKI internetinė parduotuvė) krepšelio yra 29,87 Eur (45,9 procento).

Populiarių ir gerai žinomų Pricer.lt produktų vidutinio krepšelio kainų 2023 balandžio mėnesio analizė rodo, kad lyginant su 2023 kovo mėnesiu kainos kyla + 0,04 Eur (0,1 proc.), 2023 balandžio mėnesio žinomų produktų vidutinio krepšelio kaina buvo + 11,88 Eur (24,1 proc.) didesnė už 2022 balandžio mėnesio krepšelį.

2023 metų balandžio mėnesio Pricer.lt žinomų prekių ženklų krepšelio kainų reitingas Barbora mažina kainas – 5,50 Eur ir kyla į pirmą vietą. E-Rimi mažina krepšelio kainą -1,76 Eur ir kyla į antrą vietą. Norfa didina kainas + 0,48 Eur ir krenta į trečią vietą. Rimi mažina kainą – 2,02 Eur ir kyla į ketvirtą vietą. IKI mažina kainą -0,33 Eur ir krenta į penktą vietą. Maxima kainą didina + 1,50 Eur ir krenta į šeštą vietą. Last Mile (IKI elektroninė parduotuvė) didina kainą + 7,88 Eur ir krenta į septintą vietą. Skirtumas tarp pigiausio (Barbora) ir brangiausio (Last Mile) krepšelių – 12,54 Eur (22,3 procento).

Prekių krepšeliuose keli įdomūs įvykiai

Lidl po pusmečio pertraukos išlipo į pirmą pigiausių krepšelių vietą. Greičiausiai komunikacinę kainų mažinimo kampaniją reikėjo ir fiziškai parodyti lentynoje. Bus įdomu pasižiūrėti ar tai užtruks ilgą laiką.

Rimi po nelabai gerų pirmo ketvirčio rezultatų << ICA GRUPPEN 2023 First quarter >> , nusprendė irgi pademonstruoti kaininį agresyvumą, tiek fizinėje, tiek internetinėje prekyboje.

IKI nuspendė ryškiai kilstelėti kainas internetinėje prekyboje. Žinant bendras maisto e-prekybos tendencijas, generuojama apyvarta ir jos dinamika neleidžia pasiekti pelno, todėl tinklas matomai nusprendė sužaisti „grubiai“, visiškai atskirti kainodarą nuo IKI fizinių parduotuvių ir pridėti prie kainų „tiek procentų, kiek trūksta iki pelningumo“. Tik klausimas, kaip toks viražas bus įvertintas pirkėjų, kai internetinis IKI pigiausių prekių krepšelis nuo fizinės IKI skiriasi 10 procentų, o nuo pigiausio rinkoje beveik 46 procentus. Čia atskiro panagrinėjimo verta tema.

Kiti tinklai nedarė staigių judesių, bet kitą mėnesį jie turės reaguoti į pasikeitusią situaciją.

Prekės

Iš Pricer.LT stebimų 52 prekių kainų brango 48 prekės, pigo 3, vienos prekės kaina buvo praeitų metų lygyje.

Iš viso reikšmingai (10 procentų ir daugiau) brangsta 48 prekės iš 52 stebimų. Labiausiai brangusios prekės – arbata, batonas, cukrus, juoda duona, kiaušiniai, pomidorų sultys.

Kiauliena

Kiaulienos kaina auga 23,7 proc. lyginant su praeitais metais. Panašu, kad kainos priklausys nuo to kaip seksis grilio sezonas, jei vartojimas bus mažėjantis, tai kainos gali koreguotis, jei vartotojai iš paskutiniųjų bandys atšvęsti šią vasarą prieš krizę, tai kainos ir liks tokiame pat aukštame lygyje.

Vištiena

Vištienos kainos didesnės nei praeitais metais + 3,5 procentais. Kainos stipriai nekyla, artėja prie praeitų metų lygio. Lietuvos gamintojai nusiteikę didinti kainą, bet kainų spaudimas iš Lenkijos neleis tai daryti.

Pienas ir pieno produktai

Lietuvos pieno ūkiai jau vėl gauna žemiau nei ES vidurkis. Bendrai Europoje žaliavinio pieno kainos dar nenusileido iki praeitų metų lygio. Tačiau pagrindinė produkcija – sviestas, sūriai didmeninėmis kainomis jau yra pigiau arba praeitų metų lygyje, nes gamintojus spaudžia atsargos ir mažėjantis vartojimas. Kodėl to nematome Lietuvos parduotuvių lentynose? Čia jau tarpininkai – perdirbėjai ir prekybininkai nenori mažinti kainų dėl turimų brangesnių atsargų ir dėl to, kad bazinių prekių kainų sumažinimas ne visada padidina piniginę apyvartą.

Kas bus artimiausiu metu?

Kol kas krentantys pardavimai labiausiai kenkia gamintojams. O mažmeninė prekyba toliau auga pinigine išraiška (kovo mėnesį augo 13 procentų), tačiau ne visiems prekybininkams sekasi vienodai – todėl vieni inicijuoja kainų mažėjimą dėl prastų rezultatų, vieni su idėja dar daugiau atimti iš konkurentų, o treti vis dar bando kelti kainas, kad pasididintų pelningumus. Visgi šių metų pavasario antros pusės ir vasaros apyvartos nebus tokios, kaip praeitais metais, kai per pandemiją sukauptos santaupos, kylančios kainos, nerimas dėl prekių trūkumo skatino pirkimą ir atsargų kaupimą. Nuo šio momento tinklams pagrindinis klausimas bus apyvartos išlaikymas, kas didins konkurenciją ir skatins mažinti kainas, tačiau vartotojas tikrai nepuls atverti piniginės.

Portalas www.pricer.lt kainas užfiksavo balandžio 25 dieną Lietuvos prekybos centruose „Maxima“, „Iki“, „Norfa“, „Rimi“, „Lidl“, Lietuvos internetinėse parduotuvėse „Barbora“ ir “Rimi.lt”. Daugiau informacijos apie Pricer pigiausių prekių krepšelį ir Pricer žinomų prekinių ženklų krepšelį rasite www.pricer.lt

Papildoma informacija:

Išsami informacija apie visą atliktą kainų tyrimą ir kainų tyrimo metodologiją pateikiama ČIA

Pricer.lt inf.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top