Širvintų penktokai girtauja 10 kartų rečiau nei jų bendraamžiai Biržuose?

Apklausa parodė, kad Širvintų rajono mokiniai mažai vartoja eneergetinių gėrimų, bet piktnaudžiauja gazuotais. Asociatyvi theguardian.com nuotr.

Kaip informuoja Higienos institutas, 2020 m. visose šalies savivaldybėse buvo atliktas reprezentatyvus penktų, septintų ir devintų (pirmų gimnazijos) klasių mokinių gyvensenos tyrimas. Jo metu naudojant standartizuotą klausimyną apklausti atsitiktiniu būdu atrinkti 35,5 tūkst. minėtų klasių mokiniai.

Tyrimo metu Širvintų rajono savivaldybėje buvo apklausti 327 mokiniai: 100 penktokų, 124 septintokai ir 102 devintokai.

Tarp apklaustų Širvintų rajono mokinių 83,3 proc. savo sveikatą vertino kaip gerą ar labai gerą (šalyje – 79,8 proc.), o 44,2 proc. buvo patenkinti savo išvaizda (šalyje – 40,8 proc.). Labiausiai savo išvaizda nepatenkinti Palangos mokiniai, daugiau nepatenkintųjų nustatyta didžiuosiuose šalies miestuose. Galima įtarti, kad būtent didmiesčiuose ir kurortuose vadinamajam „kūno grožio kultui“ skiriama daugiau dėmesio kaip turinčiam svarbios įtakos gyvenime.

Net 21,7 proc. prisipažino kasdien šlamščiantys saldumynus, kai šalyje kasdien tai daro 17,4 proc. apklaustų mokinių. Širvintiškiai pateko tarp didžiausių šalies smaližių, o šioje kategorijoje pirmauja pasvaliečiai (23,2 proc.) ir ukmergiškiai (22 proc.).

Į klausimą, ar bent kartą per dieną geria gazuotus gėrimus, atsakė kas šeštas Širvintų rajono mokinys (15,3 proc.). Tai vienas didesnių rodiklių Lietuvoje, jis beveik 5 proc. viršija šalies vidurkį (10,6 proc.). Tačiau, apklausos duomenimis, širvintiškiai beveik 3 kartus mažiau vartoja energetinių gėrimų (1,3 proc.), o pagal šį rodiklį mūsiškiai eina iškart po sveikatingiausiai gyvenančių Neringos savivaldybės mokinių, kur nė vienas iš apklaustų 34 penktokų, septintokų ir devintokų teigė bent kartą per savaitę nevartojantis šių gėrimų.

Kalbant apie žalingus gyvenimo įpročius, maždaug dešimtadalis (10,6 proc.) apklaustų šalies mokinių bent kartą per savaitę prisipažino vartoję alkoholinių gėrimų, o tarp šalies devintokų tokių buvo net kas penktas (20,4 proc.). Mūsų rajone, apklausos rezultatais, situacija geresnė – alkoholį vartoję prisipažino 6,1 proc. mokinių, iš jų 1,1 proc. – penktokų. Galima pastebėti, kad tai 10 kartų mažiau nei Biržų rajone, kur teigiamai į tokį klausimą atsakė net 11,7 proc. 5 klasių mokinių.

1,9 proc. apklaustų rajono mokinių prisipažino bent kartą gyvenime vartojo kanapes („žolę“, marihuaną, hašišą). Tai 1,3 proc. mažiau nei vidutiniškai šalyje, bet yra kitų apklausos rezultatų, kurie verčia įsitempti. Tarp rajono penktokų tokių pabandžiusių „apsinešti“ nebuvo, o štai tarp devintokų bandę tai daryti bent kartą prisipažino vienas iš 20 apklaustųjų. Palyginti nemaža rajono mokinių dalis (1,3 proc., kai šalyje – 1,8 proc.) prisipažino bent kartą bandę kitokių narkotikų. Stulbina tai, kad Širvintų rajone tarp penktokų tokių buvo kone dukart daugiau nei vidutiniškai šalyje.

Parengė Gintaras Bielskis

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite sausio 22 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+