Per maistą ir vandenį plintančios ligos Širvintų rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Širvintų skyrius informuoja, kad Širvintų rajone per penkis šių metų mėnesius užregistruoti 45 žarnyno infekcijų atvejai, iš jų – 31 vaikas (68,9 proc.). Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 20 tūkst. ūmių žarnyno užkrečiamųjų ligų, vidutiniškai jos sudaro apie 3 proc. visų užkrečiamųjų ligų. 

Ligoms būdingas sezoniškumas

Maistu plintančios infekcijos – tai grupė ligų, kuriomis žmogus suserga valgydamas jau užkrėstą maistą ir gerdamas gėrimus. Virusinių žarnyno infekcijų daugiausiai užregistruojama žiemą ir ankstyvą pavasarį, bakterinės kilmės žarnyno užkrečiamosiomis ligomis dažniau sergama šiltuoju metų laiku, t.y. vasarą – rudenį.

Kas sukelia ūmias žarnyno užkrečiamąsias ligas?

Per maistą ir vandenį plinta tokios bakterijos, kaip salmonelės, patogeniniai stafilokokai, patogeninės žarnyno lazdelės, kampilobakterijos, jersinijos ir kt. bei rotavirusai ir Noro virusai. Maiste esančios bakterijos ir virusai ilgai išlieka gyvybingi išorinėje aplinkoje ir esant palankioms sąlygoms, gali daugintis maisto produktuose. Žemoje temperatūroje bakterijos nesidaugina, tačiau išlieka gyvybingos. Daugelis sukėlėjų neatsparūs karščiui, žūva 70°C – 100°C temperatūroje.

Pagrindiniai simptomai

Pirmieji ligos simptomai: pykinimas, vėmimas, viduriavimas, karščiavimas, pilvo, galvos skausmai ir bendras organizmo silpnumas pasireiškia po 24-72 valandų po užsikrėtimo. Dažniausiai ligos požymiai tęsiasi ilgiau nei 3 dienas. Lengvos ligos formos retai išaiškinamos.

Užsikrėsti gali visi

Ligos diagnozė tvirtinama laboratoriniais tyrimais, nustatant ligos sukėlėją. Užsikrėsti ir susirgti gali visi, nepriklausomai nuo lyties, amžiaus bei kitų demografinių ypatumų. Ligos sunkumas priklauso nuo ligonio amžiaus, imuninės būklės, patekusių su maistu į žmogaus organizmą ligos sukėlėjų kiekio. Sunkiau serga kūdikiai ir maži vaikai, vyresnio amžiaus asmenys, taip pat asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis ar turintys kitų sveikatos problemų. Imunitetas trumpalaikis, pakartotinai užsikrėtus vėl susergama.

Kaip išvengti ūmių žarnyno užkrečiamųjų ligų?

Svarbu:

- tinkamai nuplauti rankas mažiems vaikams turi padėti suaugusieji. Patys suaugusieji turi nusiplauti rankas pakeitę vystyklus (sauskelnes), slaugant namuose ligonį, sergantį žarnyno infekcine liga, arba pačiam turint žarnyno funkcijos sutrikimų;
- gyvūninės kilmės produktus būtina gerai išvirti ar iškepti;
- kiaušinius geriau valgyti kietai virtus ar keptus;
- pieną, pirktą turgavietėje, būtina virinti;
- gaminant patiekalus iš žalios mėsos ar žuvies, privaloma plauti rankas, stalus, indus, įrankius;
- naudoti atskirus tik mėsai ar tik daržovėms skirtus peilius bei pjaustymo lenteles;
- maistą laikyti tinkamoje temperatūroje. Šaldytuve laikomi paruošti maisto produktai neturėtų liestis su žaliais maisto produktais;
- nesuvalgytą ar iš anksto paruoštą maistą reikia padėti į šaldytuvą, nes bakterijos sparčiai dauginasi kambario temperatūroje;
- įsigyjant maisto produktus, svarbu atkreipti dėmesį į jų galiojimo datą;
- nereikėtų užkandžiauti gatvėse pardavinėjamais pyragėliais su mėsa ar dešrelėmis;
- nevalgyti neplautų daržovių, vaisių, uogų, o juos plauti tik geriamuoju vandeniu;
- negerti vandens iš netvarkingų šachtinių šulinių ar atvirų vandens telkinių, nes jie gali būti užteršti užkrečiamųjų ligų sukėlėjais.

Primename, kad pajutus pirmuosius užkrečiamosios ligos požymius, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Elena Jurkevičienė

NVSC prie SAM Vilniaus departamento Širvintų skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė

Savivaldybės naujienos

Širvintų parapija

Web ir SEO sprendimai

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa

Ar jau pasinaudojote proga po Širvintas pasivažinėti Kalėdiniu traukinuku?

Rezultatai

Loading ... Loading ...
Archyvas
Reklama

Farming simulator 19 mods
Apskaitos paslaugos
Židiniai
Kreditas
Plytelės
Buitinė technika namams
Pigūs baldai
Vertimai iš anglų
Lagaminai
Microblading
NeoLife vitaminai
Įmonių steigimas
Išparduotuvė
Optimizavimas paieškos sistemoms

  
Statistika
Dabar svetainėje: 8 lankytojai
Nuotraukos
Atsisiųsti Flash Player slideshow žiūrėjimui.