Paukščių gripas vėl Lietuvoje

Į Lietuvą sugrįžo paukščių gripas, pirmasis protrūkis šalyje patvirtintas Kauno apskrities mažame ūkyje. Nugaišusi gulbė nebylė rasta Klaipėdos miesto savivaldybėje, kita – Raseinių rajono savivaldybės Ariogalos seniūnijoje.

Širvintų rajone yra trys didieji paukštininkystės ūkiai: Ūkininko Leono Rutkausko kalakutų auginimo ūkis, ŽŪK „Mikoliškio paukštynas“ Puorių ferma, UAB „Agvika“. Šių ūkių administracija, atsakinga už biologinio saugumo priemonių paukštininkystės ūkyje įgyvendinimą ir kontrolę, raginama skatinti darbuotojų bendradarbiavimą visuose produkcijos gamybos etapuose, dar kartą supažindinti su biologinio saugumo, veterinarinės sanitarijos, paukščių ligų prevencijos ir kontrolės bei gyvūnų gerovės reikalavimais.

Savininkai ir laikytojai privalo, pavasarinės ir rudeninės paukščių migracijos metu (kovo–balandžio ir rugsėjo–spalio mėn.) ar esant nepalankiai epizootinei paukščių gripo situacijai kaimyninėse šalyse, naminius paukščius laikyti pastatuose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į iš visų pusių aptvertas teritorijas, nesusisiekiančias su natūraliais ar dirbtiniais vandens telkiniais. Be to, jie negali būti girdomi paviršinių vandens telkinių vandeniu.

Naminiams paukščiams skirtą pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą. Nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose, vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.

Gripo virusas platinamas per paukščių seiles, nosies išskyras, plunksnas ir išmatas. Inkubacinis laikotarpis paprastai yra nuo 3 iki 5 dienų, bet gali būti ir ilgesnis. Maksimalus inkubacinis laikotarpis yra 21 diena, kaip praneša Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija. Labai patogeniškas paukščių gripas žudo greitai, be išankstinių ligos požymių arba kai pasireiškia neryškūs depresijos (apatijos), apetito sumažėjimo, sutaršytų/pašiauštų plunksnų ir karščiavimo požymiai. Paukščiai deda kiaušinius su minkštais lukštais, vėliau visai nustoja dėti, patinsta galva, patinsta ir pamėlynuoja skiauterė ir barzdelės. Dažnai būna gausus vandeningas viduriavimas, stiprus troškulys, sunkus kvėpavimas, nekoordinuoti judesiai, gali atsirasti kraujosruvos odoje ir gleivinėse. Vienintelis būdas sustabdyti užkrėstų pulkų sunaikinimas.

Daugiau informacijos apie paukščių gripą galima rasti VMVT svetainėje (vmvt.lt, skyrelyje Gyvūnų sveikata ir gerovė).

Pastebėjus būdingų ligos požymių naminių paukščių pulke, ėmus gaišti naminiams paukščiams ar aptikus nugaišusį laukinį vandens paukštį reikia nedelsiant informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40403, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento Širvintų skyrių telefono numeriu 8 382 57190 arba pranešti privačiam veterinarijos gydytojui.

Neringa Šinkūnienė
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento Širvintų skyriaus Vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė
Nuotraukos iš Kento grafystės tarybos bendrojo pranešimo apie gyvūnų ligas nenumatytų atvejų plano A priedo

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+