„Ligų prevencijoje ir gydyme svarbiausia gydytojo ir paciento bendradarbiavimas“

Kalbasi pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Elona Pečiukaitienė ir naujoji šeimos gydytoja Asta Staniulienė.

Širvintų rajono pirminės sveikatos priežiūros centro tinklalapyje yra išvardytos penkios viešosios įstaigos veiklos sritys: šeimos medicina, psichikos sveikatos priežiūra, slaugos praktika, odontologinė priežiūra bei burnos priežiūra ir laboratorinė diagnostika.

PSPC vadovas Elona Pečiukaitienė džiaugiasi, kad šeimos gydytojų gretas papildys dar viena jauna ir perspektyvi, tik ką baigusi rezidentūrą gydytoja Asta Staniulienė. Pasak Elonos Pečiukaitienės, įstaigoje dirba puikios, patyrusios gydytojos Nijolė Opanovičienė, Dalia Aleknienė, Dalia Vilkevičienė ir Danguolė Misiūnienė. „Šeimos gydytojas – tai pirmasis gydytojas, kuriam gyventojai patiki savo sveikatos problemas. Būtent jis žino savo pacientų ligas, jas gydo, rūpinasi profilaktika. Mūsų įstaigoje šeimos gydytojų darbo užimtumas didelis, todėl jaunas ir energingas žmogus mūsų kolektyvui labai reikalingas ir, manau, bus labai naudingas. Juk šeimos gydytojas laikomas vienu svarbiausiu tiek vaikų, tiek suaugusiųjų gydytoju“, – teigia įstaigos vadovė.

„Širvintų kraštas“ savo skaitytojams ir galimai būsimiems naujos gydytojos pacientams siūlo pokalbį su naująja šeimos gydytoja Asta Paulauskaite-Staniuliene.

-Kalbama, kad naujoji „daktarė“ yra mūsų krašto žmogus. Tai tiesa? Kokias mokymo įstaigas esate baigusi?

-Taip, tiesa. Esu kilusi iš Širvintų krašto, Lapelių kaimo. 2009 metais baigiau Musninkų vidurinę mokyklą ir įstojau į Kauno medicinos universitetą. 2015 metais baigiau medicinos studijas ir įgijau medicinos gydytojo licenciją. Tais pačiais metais pradėjau šeimos medicinos rezidentūros studijas. Na, o šių metų birželio mėnesį baigiau šeimos medicinos rezidentūrą ir įgijau šeimos gydytojo licenciją.

-Gydytojai mokosi net 9 metus… Papasakokite smulkiau apie juos. Juk tai nebuvo vien paskaitos ir egzaminai…

-Iš tiesų, mokslas truko 9 metus (6 metai bendrosios medicinos ir 3 metai šeimos medicinos rezidentūra), o man išėjo net 11 metų, nes beveik 2 metus buvau vaiko priežiūros atostogose. Bendrosios medicinos studijos truko 6 metus. Mokytis reikėjo labai daug ir buvo tikrai sunku. Pirmaisiais metais tik mokiausi: ir dieną, ir naktį. Turėjau išlaikyti pakankamai aukštą vidurkį, kad neprarasčiau nemokamos vietos. Vėliau nuolatinis mokymasis tapo rutina, tad ir šiek tiek lengviau buvo. O mokytis man patiko visada, patinka ir dabar.

Pirmaisiais studijų metais susipažinome su bendrąja medicina, tad apie šeimos gydytojo specialybę pradėjau galvoti vėliau, 5 kurse, kuomet iš arčiau susipažinau su šeimos gydytojo darbo specifika. Ši specialybė sužavėjo, nes šeimos gydytojas ne tik gydo, bet ir užsiima ligų profilaktika, atlieka pirminę ir tęstinę paciento sveikatos priežiūrą visą jo gyvenimą, o pacientai yra įvairių amžiaus grupių: nuo kūdikėlių iki garbingo amžiaus senolių.

Kaip minėjau, šeimos medicinos rezidentūros studijos truko 3 metus. Šias studijas sudaro ciklai. Pavyzdžiui, kardiologijos, oftalmologijos, vaikų ligų ir t.t. Vieni ciklai trunka ilgiau, kiti trumpiau. Vyksta tokia nuolatinė rotacija. Rezidentas dirba kartu su gydytoju arba savarankiškai. Taigi rezidentūros metu vien tik klausyti dėstytojų jau nebereikia. Mes dirbame.

-Kodėl pasirinkote Širvintas? Juk tai mažas miestelis… Ar ne geriau buvo pasilikti Kaune?

-Dar studijuodama žinojau, kad nepasiliksiu Kaune. Ne dėl to, kad nepatiktų miestas. Priešingai, jis labai gražus ir man patinka, tačiau man mieliau gyventi atokiau nuo didelio miesto šurmulio. Geriau laiką, kurį praleisčiau didelio miesto gatvėse („kamštyje“), skirsiu laisvalaikiui ar laikui kartu su šeima. Kodėl Širvintos? Visų pirma esu kraštietė. Širvintos labai gražus ir širdžiai mielas kraštas. Jaunai šeimai Širvintos puiki vieta įleisti šaknis: patogus susisiekimas su darželiu, o vėliau ir mokykla, daug gamtos, aktyvaus laisvalaikio praleidimo galimybių, didieji miestai, esant reikalui, „pasiekiami ranka“.

-Jūs auginate mažą žmogeliuką… Ar nebaisu buvo jį „įsigyti“? Juk dar mokėtės…

-Mūsų sūnui 3 metukai. Jo susilaukiau būdama pirmame rezidentūros kurse. Po beveik 2 metų, praleistų vaiko priežiūros atostogose, grįžau į rezidentūros studijas, o sūnus pradėjo lankyti darželį Kaune. Baisu nebuvo, kadangi turime dvi nuostabias močiutes, kurios visada pagelbėja, kai tik reikia.

-„Paprastas“ klausimėlis – kaip Jūs įsivaizduojate savo būsimą darbą su pacientais?

-Būdama šeimos gydytoja esu ta pirma gydytoja, kuriam žmogus patikės savo sveikatos problemas, todėl suprantu, kokį svarbų vaidmenį atliksiu savo pacientų gyvenime. Norėčiau, kad būsimi mano pacientai manimi pasitikėtų ir suprastų, kad nuo tos akimirkos kai jie pasirinks mane savo šeimos gydytoja mes tapsime komanda, nes ligų prevencijoje ir gydyme svarbiausia gydytojo ir paciento bendradarbiavimas. Mano kaip šeimos gydytojos viena iš svarbiausių užduočių ir yra ligų prevencija. O tai labai plati sąvoka, kuri apima ir sveiką gyvenimo būdą, ir rizikos veiksnių išsiaiškinimą, ir laiku atliktus tyrimus, ir skiepus. Tad, norit pasiekti gerų rezultatų, reikalingas gydytojo-paciento komandinis darbas.

-Nebijote konkurencijos? Kaip priėmė kolektyvas? Juk dabar iš jų „atimsite“ pacientus…

-Aš būsiu nauja šeimos gydytoja, tad, manau, normalu, jog pacientai manęs, o ir aš jų nepažinosiu. Bėgant laikui susipažinsime, ir, kas norės, tas pasirinks mane savo šeimos gydytoja. Pacientas turi teisę keisti šeimos gydytoją kada nori ir kiek nori kartų. Kolektyvas mane priėmė tikrai šiltai, darbas vyksta organizuotai. Manau, kad ir toliau puoselėsime puikius kolegiškus santykius.

-Oficialiai dar šeimos gydytoja nedirbate. Įdomu, ką veikiate įstaigoje šiuo metu?

-Šiuo metu Širvintų rajono PSPC dirbu medicinos gydytoja, konsultuoju pacientus, kurie tą dieną ūmiai susirgo ir negali patekti pas savo šeimos gydytoją. Ši patirtis man labai naudinga, kadangi tai gera proga susipažinti su kolektyvu ir pacientais. Šeimos gydytoja Širvintų r. PSPC pradėsiu dirbti liepos mėnesį.

Gal galite keliais žodžiais apibūdinti, koks pagal Jus turėtų būti šeimos gydytojas?

-Atsakingas. Mokantis bendrauti. Kantrus. Sugebantis priimti greitus ir teisingus sprendimus.

Kalbėjosi Remigijus Bonikatas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+