Ligoninės tuštėjančiuose rajonuose: laukti ar veikti?

Pastaruoju metu žiniasklaidoje gana daug kalbama apie tai, kad planuojama stambinti ligonines regionuose – sujungti į didesnes, kurios veiktų apskričių centruose. Rajonuose vis pasirodo pranešimų, kad miestelių ir atokesnių vietovių gyventojai bijo likti be medicinos pagalbos, kad griaunama ilgai kurta rajonų sveikatos sistema. Taigi, Vilniaus teritorinės ligonių kasos nuomone, laikas pakalbėti apie tai, kaip iš tiesų veikia ši sistema Lietuvos vietovėse, kuriose sparčiai mažėja gyventojų, o ligoninių tinklas toks tankus, kokio negali sau leisti ir gerokai turtingesnės Europos šalys. 

Kai žiniasklaidoje pasigirsta, kaip ligonis iš atokesnės gydymo įstaigos patenka į didmiesčio gydymo įstaigą ir yra vos išgelbstimas, neigiamai sureaguoja visa visuomenė. Vis dėlto dažniausiai taip nutinka visai ne dėl rajono medikų aplaidumo, piktybiškumo ar kvalifikacijos stygiaus. Tiesiog neįmanoma kiekviename rajone, kuriame gyvena vos keliolika tūkstančių gyventojų, turėti po ligoninę su šiuolaikiškiausia technika ir priemonėmis bei specialistais, kurie galėtų visada laiku suteikti žmonėms kokybiškiausias paslaugas.

Lietuvos gydytojai geri, bet rajonuose jų trūksta

Dauguma Lietuvos medikų išties yra puikūs specialistai. Šiais laikais jiems prieinama viso pasaulio informacija, jie daug keliauja po užsienį ir mato, kiek už jų darbą mokama svetur. Pagrįstai norėdami gauti atlygį, atitinkantį medicininį išsilavinimą, patirtį ir už žmogaus gyvybę prisiimamą atsakomybę, daug medicinos specialistų, Lietuvoje nesulaukdami teigiamų permainų, emigruoja.

Didieji šalies miestai medikų stygiaus dar nejunta, tačiau rajonuose jų ne tik trūksta, bet ir dėl suprantamų priežasčių kiekvienais metais tampa vis mažiau, o naujų dirbti mažai teatvyksta. Pastebima, kad į mažas rajonų ligonines įdarbinti medikus pavyksta tik už atlyginimą, kuris gydymo įstaigų biudžetui yra nepakeliamas.

Žmonėms reikalingos kokybiškos paslaugos

Gyventojų lūkesčiai taip pat keičiasi – visi nori ir turi teisę gauti kokybiškas gydymo paslaugas, t. y. gauti jas saugiai, patogiai ir prireikus – kuo greičiau. Kokybiškoms sveikatos priežiūros paslaugoms teikti reikalinga ir moderni įranga, priemonės, medikamentai, o jie tobulėdami dažniausiai ir brangsta.

Šalies ekonominė galia auga lėčiau nei žmonių lūkesčiai

Apgailestaujant tenka pripažinti, kad Lietuvos ekonominis pajėgumas, visų gyventojų sumokami mokesčiai, tarp jų – privalomojo sveikatos draudimo, palyginti su lūkesčiais, auga ne taip sparčiai. Tad mažose sveikatos priežiūros įstaigose ir rečiau apgyvendintose vietovėse neįmanoma užtikrinti nei pageidaujamos kokybės sveikatos priežiūros paslaugų žmonėms, nei deramo atlygio medikams.

Širvintų rajono problemos – ne išimtis

Su visomis šiomis problemomis susiduria daugybė Lietuvos rajonų, įskaitant Širvintų rajoną – mažiausią iš trylikos Vilniaus teritorinės ligonių kasos (Vilniaus TLK) veiklos zonos savivaldybių, kurios statistiniai duomenys tam tikrais atvejais, deja, liūdina.

Vilniaus TLK atkreipė dėmesį, kad per pastaruosius penkerius metus Širvintų rajono gyventojų skaičius sumažėjo nuo 16 908 iki 15 863 (-6 proc.). Ypač mažėja vaikų iki 17 metų (-9 proc.).

Širvintų ligoninės duomenys taip pat iškalbingi – aktyvaus stacionarinio gydymo lovų skaičius 2014-2017 metais sumažėjo nuo 50 iki 28. Šioje gydymo įstaigoje 60 metų ir vyresnių gydytojų skaičius yra net 36 proc. Akivaizdu, kad tokio dydžio ligoninei tapo sudėtinga užtikrinti finansinį savo stabilumą, teikti visapusiškas, kokybiškas paslaugas ir apsirūpinti medicinos personalu.

Visų šių aplinkybių pasekmė yra kasmet prastėjanti įstaigos finansinė būklė. Nors Širvintų ligoninės 2016 m. pajamos buvo 1,6 mln. eurų, o 2017 m. jos padidėjo iki 1,8 mln. eurų, įstaigos finansinė būklė 2017 m. ir toliau blogėjo. Ligoninės įsiskolinimai viršijo gautinas sumas: 2016 m. gruodžio 31 d. – 117,3 tūkst. eurų, o 2017 m. gruodžio 31 d. jau – 157,2 tūkst. eurų. Esant tokioms tendencijoms, ateityje finansinė duobė dar labiau didės.

Nagrinėjant Ukmergės ligoninės finansinę būklę matyti, kad situacija priešinga. 2016 ir 2017 m. šios ligoninės finansinis rezultatas buvo teigiamas, įstaiga moki – turi pakankamai lėšų laiku atsiskaityti su darbuotojais ir tiekėjais.
Ką daryti? Savivaldybės ieško sprendimo

Siekiant užtikrinti, kad Širvintų rajono gyventojams laiku būtų teikiamos kokybiškos ir prieinamos sveikatos priežiūros paslaugos, būtų tikslinga sujungti visas ir gretimuose rajonuose dirbančių medicinos darbuotojų pajėgas – sutelkti jas stipresnėje Ukmergės ligoninėje. Kaip tik tuo tikslu Širvintų ir Ukmergės savivaldybių administracijos bei abiejų ligoninių vadovai tariasi ir ieško konkretaus sprendimo, kuris būtų naudingas tiek gyventojams, tiek gydymo įstaigoms.

Širvintiškiai be medicinos pagalbos neliktų

Jeigu būtų sujungtos Širvintų ir Ukmergės ligoninės, didžiąją dalį reikalingų aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų Širvintų rajono gyventojai galėtų gauti sustiprintoje regioninėje Ukmergės ligoninėje, kurioje šių paslaugų teikiama daugiau ir įvairesnių, yra didesnės ištyrimo galimybės.

Ligoninių sujungimo atveju didžiausias dėmesys būtų sutelktas į tai, kad visi Širvintų rajono gyventojai prireikus laiku ir patogiai gautų pirminės sveikatos priežiūros paslaugas – šeimos gydytojų ir gydytojų specialistų konsultacijas, dienos chirurgijos, taip pat senyvo amžiaus žmonėms reikalingas stacionarines paslaugas, tarp jų – slaugos. Ypač svarbu, kad tokių pokyčių atveju būtų užtikrintos greitosios pagalbos pervežimo paslaugos – būtų stiprinami šios tarnybos pajėgumai.

Pokyčiai – būtini, iniciatyva – sveikintina

Taigi, tuštėjančių šalies rajonų sveikatos sistema šiuo metu veikia ne taip, kad žmonėms būtų užtikrintas prieinamas ir kokybiškas gydymas, o medikams – deramas atlygis. Vilniaus TLK nuomone, pokyčiai yra būtini, o Širvintų ir Ukmergės rajonų savivaldybių iniciatyva ir gera realių perspektyvų įžvalga bei ryžtas iš savo biudžetų remti pertvarką – sveikintina.

Jeigu Širvintų ir Ukmergės savivaldybės priimtų sprendimą sujungti ligonines, Vilniaus TLK savo ruožtu reikliai stebėtų, kad didesnėje sustiprintoje ligoninėje abiejų rajonų gyventojams būtų sudarytos vienodos sąlygos gydytis, kad abiejuose rajonuose gyventojams būtų prieinamos reikalingos ambulatorinės (konsultacinės) paslaugos.

Vilniaus teritorinės ligonių kasos informacija

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

35 Atsakymai į “Ligoninės tuštėjančiuose rajonuose: laukti ar veikti?”

  1. Sigis parašė:

    Ligoninės griūva estakados taip pat , kas toliau?

  2. Klausimėlis parašė:

    O kas gelbės PSPC? Tokių greičiu smingant ar bus kur gydytis? Gal į paštą greičiau privatininkai ateitų, tai bent prisirašyti būtų kur…

  3. , parašė:

    aa

  4. Anile parašė:

    kad buta atlaisvino galimai, tai ir oras turbut delto pagerejo

  5. , parašė:

    dėl ko?

  6. Anile parašė:

    gal uztai ir oras pagerejo

  7. ne ona parašė:

    sklinda gandai, kad neteisetai uzgrobtą socbūstą atlaisvino. Įdomu, tiesa ar tik gandai?

  8. DEDE ADOLIS parašė:

    PRIE BREZNEVO GERIAU BUVO, NESPEJAI SUVIDURIUOT, O JAU LIGONINE GYDO. DABAR GALI SU MIRTIMI VADUOPTIS, TAI GAUSI LENGVATA KARSTUI ISIGYTI ARBA PECIUJE ISKEPTI.

  9. Kliedesiai parašė:

    Neesu didesnių kliedesių kaip Vilniaus TLK skaitęs. Kokius briedus sapalioja tie valdžažmogiai. Jiems svarbiau kuo greičiau senolius į kapus nuvaryt, nei žmonėmis rūpintis. Apie mistinį pagerėjimą, geriausiai atspindi „Senelio Antano“ laiškas delfyje. Vat Jums ir vežiot ligonius po svetimus rajonus. Taip bus ir su Ukmerge. Kai sujungi du abagus gauunasi šnipštas. Ukmergės rajonas nyksta dar greičiau nei Širvintų, tai ir jų ligoninė sunyks taip pat . Ti gal po kokių 2 metų. Lai Vilniaus ligonių kasų darbuotojai Ukmergėje gydosi, o ne kitus siuntinėja. Geriau lai pasižiūri kiek autobusų į Ukmergę važiuoja???

  10. na va parašė:

    jum ir“laisve“,ir „demokratija“,ozys kai griove valstybe ir dare bardaka, sake,kad lithuanai po desimt metu gyvens kaip svedijoje,deja jo kalba tolygi perdimui i vandeni -smarve ir garsas yra,o naudos-nulis,kada „okupantas“ buvo tai felcerinius punktus steige dare,kad tik priartetu medicinines paslaugos prie zmogaus,o sitie patrijtai-idijotai tik naikinti sugeba,o dabar dar ir uzstate lithuanija pindosijos fasistams,likome kaip jankiu kolonija…

  11. Anonimas parašė:

    Reikia palikti vasaros laika ir daugiau nesukioti laikrodziu, o tai uzknisa kai temsta ziema 15 val. Jau geriau vakarais sviesesniais ilgiau pasidžiaugt.

  12. Anonimas parašė:

    Laukiam naujos aiksteles. Ačiū.

  13. jo parašė:

    jo, laikas bulves sodinti.

  14. ksiuša parašė:

    Jau kvepia PAVASARIU.

  15. rinkejas parašė:

    gal kas žinote koks dp veikėjas apsivogė Širvintų kaime

  16. ? parašė:

    Ar laukiate Velykų zuikučio?

  17. v parašė:

    akivaizdi darosi buvusiu valdzioje desperacija.

  18. pastebejimas parašė:

    Pinskuvienė tam ir išrinkta mere, kad rajoną tvarkytų. Nereikia jai trukdyti. Jeigu kas bus negerai, rinkėjai po metų tai parodys balsuodami. Todėl visokios „visuomenės nuomonės“ čia tikrai nereikalingos. Niekas niekada visuomenės nieko neklausė, nes visuomenės nuomonė būna skirtinga.

  19. razavi miltai parašė:

    30 metais is razavų miltu duona kepe, banku nebuvo ir zmones masiskai emigravo i argentina.

  20. pilkis širdukas parašė:

    O man atrodo kad griztam i XX amziaus 30 metus

  21. Neringa parašė:

    del elektronines bankininkystes bankai uzdaromi, o ne del Pinskuvienes. Mastyt nors kiek reikia. Bet Pinskuviene palaikanciu labai daug ir ji bus vel mere. Zmones ja labai myli ir gerbia.

  22. saimis parašė:

    nesusiprateliai, autobusu stoti isparceliavo, atidave privatininkams buvusi valdzia, banku uzdarymas niekaip nesusijes su savivaldybe, rasykite skundus aukstesniajai valdziai, pastus naikina vyriausybe, ligonines uzdaro taip pat vyriausybe, kaip baisu kai zmones nezino elementariu dalyku ir garsiai rekia netiesa

  23. uz parašė:

    as uz kad sujungtu su ukmerge

  24. oo parašė:

    na apie muila, tai cia visaip yra

  25. to to Jėga parašė:

    Jums bus sudėtingiau – neteksit privilegijų ir kam be muilo …

  26. to Jėga parašė:

    o kaip gyvensite be gerb, opozicijos, jeigu savivaldybes nebus?? kam giesmes giedosite?

  27. Jėga 2018-03-16 12:16 parašė:

    O tada tamsta rėkausi, kad nėra savivaldybės, reikia į Ukmergę važiuoti. Jums gi niekada gerai nebūna. Svarbu rėkti, bet nėra svarbu dėl ko. Viskas, visada blogai. Savyje bėdų ieškokit, ne savivaldybėj.

  28. to Petras parašė:

    Jauni gydytojai niekur nevažiuoja į provinciją ir nereikia čia bu bu mu ku du gu.

  29. Petras parašė:

    Jauni gydytojai į Širvintas nevyksta vien todėl kad matė kaip buvo elgiamasi su gerbiama gydytoja Dimsiene. Tai daug ką atgraso čia važiuot

  30. A. parašė:

    Mūsų merijoje seniai elgiamasi lyg Širvintos būtų miegamasis mikrorajonas – važiuokite dirbti į Vilnių, o miegoti grįžkite į Širvintas.
    Seniai sakau, kam reikia išlaikyti tokį valdininkų aparatą? Junkit prie Vilniaus rajono. Manau, sekanti Pinskuvienės kadencija bus paskutinė mero kadencija Širvintose.

  31. Jėga parašė:

    Tada ir Širvintų savivaldybė nafik reikalinga.Tegu keliasi į Ukmergę:))

  32. Kirai parašė:

    Bankus uždaro visoje Lietuvoje, net Vilniuje. Kokias parduotuves iškėlė? Keistai skamba iškėlė parduotuves, kurios dirbo tos ir dirba. Nereikia rašyti vien emocijų vedamai. Ligoninės irgi uždaromos ne savivaldybės noru, o SM. Reikia susitaikyti su tuo, kad mažėjant gyventojų, mažės ir įstaigų. Tai normalu.

  33. Anonimas parašė:

    kira, bet sakei, kad isvyksti. ar turi tai rupeti? gero kelio

  34. Kira parašė:

    Klausimas ,kam reikalinga cia savivaldybe, banku nelike, ligonines nebebus,daug savininku parduotuves issikele i kitus miestus, sujunkite su Ukmerge bus viena savivaldybe ir nereiks zmoniu saskaita islaikyti toki pastata!!

  35. žmogus parašė:

    Kokios vienodos sąlygos? Visada savi yra savi. Ar kieno didesnė pakiša?O ir autobusų nėra, ti keli per dieną. Kur čiaa patogumas?Nafik ir ta savivaldybė, jei viskas uKmergėj.

Comments are closed.

scroll to top