Apie tymus

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Širvintų skyriaus specialistai informuoja, kad 2019 m. Lietuvoje jau užregistruota daugiau kaip 60 tymų atvejų (2018 m. – 30 atv.). Širvintų rajone registruotas vienas tymų atvejis. Kadangi rajone skiepijimai vaikų tarpe nesiekia rekomenduojamo 95 proc. lygio, rizika tolimesniam tymų plitimui yra didelė. Dažnai manoma, kad vienintelės amžiaus grupės, kurios gali užsikrėsti tymais yra kūdikiai ir vaikai, bet ši liga plinta ir tarp paauglių ir suaugusiųjų asmenų.

Kaip užsikrečiama

Tymai – tai ūmi, labai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu nuo sergančio žmogaus per kvėpavimo takus nuo pat pirmųjų ligos dienų ir dar apie 4-7 dienas. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

Tymų simptomai

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 3-7 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu.

Tymų profilaktika

Plintant tymams Lietuvoje informuojame, kad buvusiems kontakte su sergančiuoju tymais, visi neskiepyti, nepilnai paskiepyti bei nežinantys savo skiepijimo nuo tymų būklės gali pasiskiepyti valstybės biudžeto lėšomis, nemokamai, kreipdamiesi į savo šeimos gydytoją. Po sąlyčio su sergančiuoju tymais rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. po kontakto. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Kaip apsisaugoti

Efektyviausia priemonė, apsauganti nuo tymų yra skiepai tymų, raudonukės, epideminio parotito (MMR) vakcina. Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių MMR vakcinos dozėmis 15-16 mėn. ir 6-7 m. amžiuje.

Vidimantas Arasimavičius
Vilniaus departamento Širvintų skyriaus vedėjas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+