+

Apie tymus

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Širvintų skyriaus specialistai informuoja, kad 2019 m. Lietuvoje jau užregistruota daugiau kaip 60 tymų atvejų (2018 m. – 30 atv.). Širvintų rajone registruotas vienas tymų atvejis. Kadangi rajone skiepijimai vaikų tarpe nesiekia rekomenduojamo 95 proc. lygio, rizika tolimesniam tymų plitimui yra didelė. Dažnai manoma, kad vienintelės amžiaus grupės, kurios gali užsikrėsti tymais yra kūdikiai ir vaikai, bet ši liga plinta ir tarp paauglių ir suaugusiųjų asmenų.

Kaip užsikrečiama

Tymai – tai ūmi, labai užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu nuo sergančio žmogaus per kvėpavimo takus nuo pat pirmųjų ligos dienų ir dar apie 4-7 dienas. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų.

Tymų simptomai

Tymų inkubacinis periodas trunka nuo 7-9 iki 17, kartais – iki 21 dienos. Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 3-7 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Dažniausios tymų komplikacijos – pneumonijos, laringitai, otitai. Retais atvejais gali komplikuotis encefalitu.

Tymų profilaktika

Plintant tymams Lietuvoje informuojame, kad buvusiems kontakte su sergančiuoju tymais, visi neskiepyti, nepilnai paskiepyti bei nežinantys savo skiepijimo nuo tymų būklės gali pasiskiepyti valstybės biudžeto lėšomis, nemokamai, kreipdamiesi į savo šeimos gydytoją. Po sąlyčio su sergančiuoju tymais rekomenduojama pasiskiepyti per 72 val. po kontakto. Nesuspėjus pasiskiepyti per nurodytą laikotarpį, būtina išlaukti visą inkubacinį laikotarpį (21 d.) ir jei nesusergama – pasiskiepyti.

Kaip apsisaugoti

Efektyviausia priemonė, apsauganti nuo tymų yra skiepai tymų, raudonukės, epideminio parotito (MMR) vakcina. Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių MMR vakcinos dozėmis 15-16 mėn. ir 6-7 m. amžiuje.

Vidimantas Arasimavičius
Vilniaus departamento Širvintų skyriaus vedėjas

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

Iš Astravo atominės elektrinės pasklidus radiacijai, jodo preparatų tabletes turėtų gerti ir širvintiškiai

Skaičiai rodo: mažėjant šernų, Afrikinis kiaulių maras kelia koją iš Širvintų rajono

Nuo žvaigždučių iki kavos puodelių. Kuo daugiau – tuo geriau!

Ministras A. Veryga ragina patikrinti vaikų sveikatą iki mokslo metų

Apie žarnyno infekcines ligas

Poliklinikoje įdiegta eilių valdymo sistema

„Stebuklingam“ Sibiro augalui – pašto ženklas ir atvirukas

Oralinė vakcinacija nuo pasiutligės – Širvintų rajone

Didmiesčių ligoninės atsigauna, o rajoninės?

Pagalba šeimos gydytojui – 113 kabinetas

„Visą laiką viduje jausdavau, kad noriu padėti žmonėms“

Pirmieji Lietuvoje: Širvintų rajono PSPC veikia nauja telefonijos sistema

Apie tymus

Psichologė įvardijo, kokie sunkumai lydi iš nedarnių šeimų kilusius suaugusiuosius

A. Veryga: „Gaila, kad sveikatos apsaugos sistemos problemos yra aukojamos vardan trumpalaikių „konservatorių“ politinių interesų“

Širvintų rajonas kaunasi dėl „manekenių krašto“ titulo, bet tai nėra gerai

Sergamumas didėja

Neoficialių padėkų gydytojams mažėja

Tūkstančiai širvintiškių parašų A. Verygai

Širvintų rajono vanduo saugus

Kviečiame pasirašyti peticiją už Širvintų ligoninės išsaugojimą!

Dar vienas skundas. Ar prisimenate, kas dėjosi Širvintų ligoninėje?

Seminaras maitinimo įmonių darbuotojams

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+