Mokyklų nebėra. O kas jų pastatuose?

Vileikiškių mokykla buvo pritaikyta vietos bendruomenės reikmėms.

Vileikiškių mokykla buvo pritaikyta vietos bendruomenės reikmėms.

Dėl vis mažėjančio gimstamumo šalyje ir jaunų žmonių, turinčių mokyklinio amžiaus vaikų, persikėlimo gyventi iš kaimo į miestą, kaimo mokyklų vis mažėja. Tai neišvengiamas procesas, paveikiantis ne tik kaime gyvenančius vaikus ir jų tėvus, bet ir visą bendruomenę. Uždarytų mokyklų pastatų likimas visoje Lietuvoje yra neaiškus, dažniausiai prieš uždarant mokyklą net negalvojama, kam bus naudojamos patalpos. Todėl vieni pastatai tarnauja kaimo bendruomenės poreikiams, kiti – kaip bebūtų gaila, stovi tušti, yra griaunami ir galiausiai parduodami aukcionuose. „Širvintų kraštas“ pasidomėjo, kokia veikla vykdoma kai kuriose rajono uždarytų kaimo mokyklų pastatuose.

Kaip ir kitos rajono mokyklos, Jauniūnų kaimo mokykla buvo uždaryta dėl labai mažo mokinių skaičiaus. Po mokyklos uždarymo patalpos buvo naudojamos: kelerius metus pastatas buvo nuomojamas ūkininkui J. Mučin, vėliau nuomotas UAB „Šviesos pasaulis“. Šiuo metu dalis pastato yra naudojama bendruomenės poreikiams, t.y renginiams organizuoti, dekoracijoms ir seniūnijos turtui sandėliuoti. Gaila, kad prieš uždarydama mokyklą Savivaldybės administracija iš karto nepagalvojo skirti šių patalpų bendruomenei. Tiesa, dabar, seniūnijos ir Kultūros centro darbuotojų iniciatyva, patalpos didelių renginių metu praverčia. Jauniūnų seniūno teigimu, buvusios mokyklos patalpose renginiai ir šventės vyksta tik tada, kai planuojamo renginio dalyviai gali netilpti seniūnijos salėje. Jauniūnų mokyklos patalpose vyko seniūnijos Rudens šventė, lenkų kultūros festivalis „Dainuok su mumis“, keletas gyventojų sueigų. Be to, šios patalpos visada paruošiamos kaip rezervinės, jei būtų lietingas oras, kasmetinio festivalio „Dainuok su mumis“ metu. 2014 m. gegužės 29 d. rajono tarybos sprendimu Nr. 1 – 114 šis pastatas įtrauktas į privatizuojamų objektų sąrašą.

Renginių vieta tapo ir teritorija prie Jauniūnų mokyklos.

Renginių vieta tapo ir teritorija prie Jauniūnų mokyklos.

Tuo metu, kai buvo svarstomas Vileikiškių mokyklos uždarymo klausimas, buvo pradėjusi kurtis bendruomenė, kuri glaudėsi kultūros namų patalpose. Bendruomenės centrui reikėjo patalpų, o uždarius mokyklą buvo tarsi savaime suprantama, kad likusį tuščią mokyklos pastatą bus galima panaudoti būtent šiam tikslui. Pasak Musninkų seniūnės Birutės Jankauskienės, buvo parašytas prašymas, gautas rajono tarybos pritarimas.

Tame pačiame pastate vyksta ir vaikų dienos centro „Lašelis“ užsiėmimai. Centre dirba entuziastai, kurie užsiima su vaikais, padeda ruošti pamokas, organizuojami konkursai, žaidžiami žaidimai, organizuojamos išvykos. Šiemet dienos centras šventė jau ketvirtąjį gimtadienį.

Vileikiškių mokyklai priklausė trys pastatai, šiuo metu naudojamos tik vieno pastato patalpos. Kiti du pastatai buvo labai prastos būklės. Pasak seniūnės, tarybos sprendimu, du nenaudojamus buvusios mokyklos pastatus nuspręsta parduoti.

Rajone yra ir nenaudojamų uždarytų mokyklų pastatų. Vienas tokių pavyzdžių – buvusio Čiobiškio socializacijos centro pastatas. „Sprendimą dėl centro uždarymo priėmė Lietuvos Vyriausybė, o iš Švietimo ir mokslo ministerijos nebuvo gautas joks siūlymas, kam būtų galima panaudoti patalpas. Šiuo metu vyksta pastato pardavimo konkursas, kurį vykdo Turto fondas,“- informacija dalijosi Čiobiškio seniūnas.

Šarūnė Baronaitė

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top
+