Tik tėvai gali nuspręsti, koks vardas labiausiai tinka mažyliui

Išrinkti kūdikiui vardą visais laikais buvo nelengva. Paprastai jaunus tėvus veikia šeimos, draugų, aplinkinių, giminei svarbių žmonių nuomonė. Dažnas, ieškodamas informacijos apie vardus ir jų reikšmes internete, žiniasklaidoje, skaitytose knygose, netgi susipainioja jos gausoje. Juk gyvenama aplinkoje, kuri sparčiai kinta, o tai veikia ir tuo metu gimusiems kūdikiams duodamų vardų madas. Kas buvo madinga vakar, nebūtinai aktualu šiandien, tikėtina, kad nebus madinga rytoj. Dažnai tėvai turi keletą vardo parinkimo variantų. Negalėdami išsirinkti, sutrinka, ima nerimauti ir baimintis dėl vaiko ateities. Daugeliui aišku, kad ausį rėžiantis, pernelyg įmantrus ir išskirtinis vardas vaikui duodamas visam gyvenimui, jis neturi sukelti nepatogumų ar nemalonumų. Tėvai netgi lenktyniauja, kas kurį perspjaus ir sugalvos įdomesnį vardą. Gražu girdėti tradicinį, priimtiną ausiai ir mūsų kultūrai vardą. O ką mūsų tautai reiškia Kevinas, Kailis, Ešlė, Eriminija, Aktilija, Nuka, Alpis, Eldas, Karigaila, Karibatas, Natanielis, Paskalis, Bangimantas, Adeodatas, Agapė, Gautuma, Bazilė, Altėja, Vilintė, Srūtis?

Širvintiškiai savo vaikams renka populiarius vardus

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Simona Mikalajūnaitė informavo, jog Širvintų rajone 2013 metais populiariausi berniukų vardai buvo Benas, Danielius, Domas, Nojus, Paulius (visų užregistruota po 3). Mergaičių vardai įvairesni, dažniau nei du kartus pasikartojo tik Viltė, Goda, Austėja ir Liepa. 2014 metais populiarūs vardai keitėsi mažai. Tarp mergaičių šiais metais populiariausia Luka, tarp berniukų – Emilis ir Dominykas.

Paklausta, ar yra buvę atvejų, kad tėvai, atėję registruoti vaiko vardo, prašo išvardyti populiariausius tų metų vardus, Civilinės metrikacijos (CM) skyriaus vedėja atsakė: „Paklausimų dėl populiariausių vardų sulaukiama daugiau dėl smalsumo. Atvejų, kai populiariausi vaikų vardai daro įtaką registruojant gimimą, nepastebėta.“

Anksčiau buvęs paprotys duoti vaikams mažybinius maloninius vardus išblėso. Matyt, suaugę žmonės suprato, kad keblumų gyvenime gali sukelti mažybiniai vardai, todėl savo vaikų tokių formų vardais neregistruoja. Tėvų, norinčių duoti vaikui mažybinę vardo formą, 2013 – 2014 metais nepasitaikė.

Emigracija daro įtaką ne tik mūsų šalies ekonomikai, bet ir vaikų vardams

„2013-2014 metais Širvintų rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruoti neįprasti mergaičių vardai: Unė, Melita Palina, Lėja, Katalėja, Juna, Estrėja, Airinė, Amaya, Guostė, Leti, Faustė, Mėja, Milana, Muna Sophia, Rustė, Vija, Julita, Beritan, berniukų – Tajus, Matiejus, Lijamas, Hubertas, Arijus, Ernis, Gustas, Semas, Ervinas“, – sakė vedėja. Nors ji tokio pasirinkimo priežasčių nedetalizavo, bet galima įtarti, jog emigracija daro stiprią įtaką ne tik mūsų šalies ekonomikai, bet ir vaikų vardams.

Širvintose pasitaiko atvejų, kai vaikams registruojami dvigubi vardai. Tokius vardus tėvai renkasi dėl daugelio priežasčių. Galima pamanyti, kad dvigubą vardą turinčiam vaikui netgi užkraunama didesnė vardo našta ir atsakomybė – juk tenka būti dvigubai geresniam ir šaunesniam. Žiniasklaidoje skelbiama, jog antrasis vardas suteikiamas tuo atveju, jeigu giminė visiems palikuonims iš kartos į kartą perduoda tą patį, vadinamąjį dinastinį vardą. „Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruojami vos 4 – 5 dvigubi vardai per metus (apie 4 proc. visų įregistruotų gimimo įrašų), – sakė skyriaus vedėja. – Neretai dvigubas vardas duodamas gimusiam užsienyje vaikui ar šeimoje, kurioje tėvai yra skirtingų tautybių. 2013 metais dvigubus vardus gavo 5 berniukai, 2014 metais – 3 mergaitės ir 1 berniukas.“

Parenkant vardą, būtina paisyti lietuvių kalbos taisyklių

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja atkreipia dėmesį, kokios taisyklės galioja parenkant vaikui vardą. Vedėjos teigimu, asmenvardžių klausimais svarbiausi teisės aktai yra Civilinis kodeksas, Civilinės metrikacijos taisyklės, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas Nr. I-1031 „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“, Asmens vardo, pavardės ir tautybės keitimo taisyklės. Pasidomėjus, ar leidžiama registruoti vaiką tokiu vardu, kuris prieštarauja lietuvių kalbos taisyklėms (pavyzdžiui, Gražyna, Martinas, Jieva, Ūgnė), skyriaus vedėja Simona Mikalajūnaitė atsakė, jog vadovaujamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.282 straipsniu: „Civilinės būklės aktų įrašai įrašomi lietuvių kalba. Vardas, pavardė ir vietovardžiai rašomi pagal lietuvių kalbos taisykles.“ Taigi neleidžiama registruoti vardu, prieštaraujančiu lietuvių kalbos taisyklėms.

Metrikacijos skyriaus vedėja, paklausta, ar tėvai turi galimybę persigalvoti ir pakeisti vaikui vardą, atsakė: „Atvejų, kai tėvai prašytų pakeisti vaikui duotą vardą, Širvintose nepasitaikė. Vadovaujantis Civilinės metrikacijos taisyklėmis, vaiko iki 3 mėnesių amžiaus vardas gali būti keičiamas tėvų pageidavimu. Vadovaujantis Asmens vardo, pavardės ir tautybės keitimo taisyklėmis, nepilnamečio vaiko, kuriam yra suėję 3 mėnesiai, vardas gali būti keičiamas, jeigu turimas vardas neatitinka jo interesų. Pasirinktas nepilnamečio vaiko vardas turi atitikti jo lytį, neprieštarauti viešajai tvarkai, vaiko interesams ir gerai moralei.“

Ir kaip turės mokykloje jaustis Izdutė?

Mėgstamų televizijos serialų herojų vardai jau pabodo. Atslūgus populiarių televizijos serialų bangai, tokių vardų mažiau, retas susigundo pavadinti savo atžalą gražuolio ispano ar dailios meksikietės vardu.

Mykolo Romerio universiteto profesorius Gediminas Navaitis žiniasklaidoje teigia, jog tik tėvai gali nuspręsti, koks vardas labiausiai tinka mažyliui. O tai daryti reikia labai atsakingai. Pasak profesoriaus, nebūtina atlikti psichologinių tyrimų, norint nustatyti, kad, vaikui davus neigiamą asociaciją turintį vardą, jam gyventi bus nelengva. Viena DELFI skaitytoja rašo: „Man teko girdėti, kaip močiutė šaukia savo maždaug 4 metų anūkėlei: „Izdute, palauk, nebėk, pargriūsi.“ Aš pati, tai išgirdusi, vos nepargriuvau. Vargšas vaikas. Atspėkit, kaip šitą mergaitę mokykloje vadins? Žiauru.“

Ir kaip turės jaustis paaugusi ta mergaitė Izdutė, kuriai tėvai, paveikti akimirkos žavesio, davė, rodos, patį gražiausią vardą? Apie tai pagalvoti reikėjo tėvams, kol tam buvo laiko.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

4 Atsakymai į “Tik tėvai gali nuspręsti, koks vardas labiausiai tinka mažyliui”

  1. taip jo parašė:

    быдло ….tai musu ateitis ir visi gazus vardai Fekalija, Izdutė, Kaspisija, Rasputija, Žertvydė, Šnapšė, Saliarka, Šlabdriba, Šliužė, Askaridė, Sankaba, Kovinė Audrelė, Zavadylka, Šakutė, Juozapota.

  2. to jo parašė:

    Kokia tauta padarėte su “bambaliu ir pilstuku“ – tokius ir vardus turit .

  3. jo parašė:

    va taip Bronė, Pismantė, Fekalija, Izdutė, Kaspisija, Rasputija, Žertvydė, Šnapšė, Saliarka, Šlabdriba, Šliužė, Askaridė, Sankaba, Kovinė Audrelė, Zavadylka, Šakutė, Juozapota.

  4. Nuomone parašė:

    Daznai vaiku vardai daug pasako apie tevu prota:)

Comments are closed.

scroll to top