Metų mokytoja Rita Česonienė: „Norint rasti raktą į mokinių širdis, reikia labai mėgti savo darbą, būti savimi, pozityviai mąstyti“

Minint Tarptautinę mokytojų dieną, Lietuvos švietimo muziejuje pasveikinti ir apdovanoti Metų mokytojai. Tai pedagogai, kurie mokinių gyvenimuose palieka gilų pėdsaką, yra aktyvūs, novatoriški, atidūs kiekvienam vaikui, padedantys augti bei eiti pirmyn. Metų mokytojo premijos laureate tapo ir Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijos ekonomikos ir verslumo mokytoja metodininkė Rita Česonienė. Ji maloniai sutiko su „Širvintų krašto“ skaitytojais pasidalyti mintimis apie pedagogo kasdienybę, dirbamus darbus, mokinių pasiekimus, vaikystės svajones.

Nuolat žiniasklaidoje ir socialiniuose tinkluose skaitome apie Jus ir Jūsų mokinių pasiekimus. Prisipažinkite, ar nustebino apdovanojimas ir kuo jis ypatingas? Nepasididžiuokite ir paatviraukite, kelintas toks aukštas įvertinimas?

-Šis apdovanojimas tikrai nustebino, nes manau, kad aš ne viena rajone esu mokytoja, kurios darbas yra vertas tokio apdovanojimo. Esu dėkinga gimnazijos ir Savivaldybės administracijoms, kurios pateikė mano kandidatūrą Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atrankos komisijai. Kai birželio mėnesį gimnazijos direktorė pasakė, kad teikia mano dokumentus šiam apdovanojimui, tai nelabai tikėjau, kad gali pasisekti. Bet… rugsėjo 11 d. sulaukiau skambučio iš ministerijos, kad patekau į antrąjį atrankos etapą. Ir rugsėjo 21 d. sužinojau, kad esu išrinkta viena iš šešių 2022 Metų mokytojų. Kiek anksčiau esu įvertinta aktyviausius ir stambiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijančios asociacijos „Investor‘s Forum“ ir išrinkta 2021 Metų ekonomikos ir verslumo mokytoja. 2023 m. vasario 8 d. paramos-labdaros vakaro „Dalinkimės širdžių šiluma“ metu man buvo įteikta nominacija „Sparnai jaunimo verslumui“ už nuopelnus gimnazijos bendruomenei bei Širvintų miesto vardo garsinimą Lietuvoje.

Kodėl pasirinkote ekonomiką ir verslumą, juk prieš porą dešimtmečių toks mokomasis dalykas mokykloje būdavo retenybė? Kuo ypatinga dabartinių mokinių, besirenkančių verslumą, karta? Ar vertybinės nuostatos, jeigu lyginsime su prieš dvejetą dešimčių metų buvusių mokinių, pasikeitė?

-Baigiau KTU, siuvinių technologijas, įsidarbinau AB „Lelija“ Širvintų KC, tačiau visą laiką neapleido mintis, kad noriu į mokyklą. Kreipiausi į tuometinę Širvintų „Atžalyno“ vidurinės mokyklos direktorę Heleną Vaicekauskienę su klausimu, ar neatsirastų darbo mokykloje. Direktorė labai geranoriškai pasiūlė pasidomėti į mokyklas „ateinančiu“ nauju ekonomikos dalyku, studijomis tuometiniame VPU. Kol išsiaiškinsiu stojimo sąlygas ir studijų tvarką, leido padirbėti pailgintos dienos grupės auklėtoja. Išsilaikiau vokiečių kalbos egzaminą su tuometiniais abiturientais, įstojau į VPU ir baigiau ekonomikos studijas, gavau ekonomikos mokytojos kvalifikacinę kategoriją. Lygiagrečiai su studijomis universitete prasidėjo mano pažintis su ekonominio švietimo organizacijomis VšĮ „Lietuvos Junior Achievement“ ir VšĮ „Ekonominio švietimo sklaidos centru“. Taip prasidėjo mano, kaip ekonomikos ir verslumo mokytojos, kelias. Mokiniai buvo labai skirtingi: vieni rinkosi ekonomikos dalyką todėl, kad jiems įdomus šis mokslas, kiti, kad trūko valandų. Dirbti su tais, kuriems trūko valandų, visada yra nelengva, nes jie neturi motyvacijos. Pasirinkę patys ekonomikos dalyką nori visur dalyvauti, gilina žinias savarankiškai.

-Kiek metų dirbate mokykloje ir kiek išugdėte įvairių olimpiadų prizininkų ir diplomantų? Kiek iš jų pasirinko ekonomiką ir verslą?

-Mokykloje sutikau jau 24-tą rugsėjį. Ekonomikos ir verslumo dalykas 11-12 klasėse buvo ir lieka pasirenkamas dalykas (nuo šių mokslo metų patenka į visuomeninio ugdymo bloką). 9 arba 10 klasėje privalomu dalyku tapo nuo 2003-2004 mokslo metų. Ekonomikos ir verslumo olimpiadoje stengiamės dalyvauti kasmet. Ir beveik kasmet patenkame į finalą. Per visą darbo istoriją yra du mokiniai, kurie laimėjo pirmąją vietą respublikinėje olimpiadoje (Rita Baikauskaitė ir Laurynas Jočys) ir viena mokinė – trečiąją vietą (Indrė Gedrimaitė). Labai malonu, kai buvę mokiniai pasveikino gavus Metų mokytojo nominaciją. Yra buvusių mokinių, kurie baigė ekonomikos studijas ISM, KTU, VU ir kituose universitetuose. Turėjau mokinę, kuri baigė rinkodaros studijas Japonijoje.

Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Romas Zibalas
Širvintų rajono savivaldybės tarybos narys

Tai publikacijos anonsas. Visą straipsnį skaitykite spalio 13 d. laikraščio numeryje.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
5 (4 įvert.)
scroll to top