Kūrybinė erdvė su Nomeda Marčėnaite

Vienas iš pirmųjų projekto „Meno terapija kiekvienam“ veiklų kūrybinis susitikimas su rašytoja ir keramike Nomeda Marčėnaite.

Vienas iš pirmųjų projekto „Meno terapija kiekvienam“ veiklų kūrybinis susitikimas su rašytoja ir keramike Nomeda Marčėnaite.

Lapelių biblioteka šiais metais teikė projektą Lietuvos kultūros tarybai. Buvo prašoma finansavimo būsimoms vykdomoms veikloms, kuriomis bus siekiama teigiamo meno poveikio žmogaus sveikatai ir socialinei gerovei skatinti. Knyga, tapyba, kūrybiniai užsiėmimai neretai tampa savotiška terapija. Neatsiejama sąlyga, kad vaikystėje suformuota grožio samprata išlieka ir turi įtakos žmogaus kai kurių sprendimų vykdyme. Vaikui, paaugliui turi būti sudaryta kūrybos terpė, kurioje jie galėtų atsiskleisti, o suaugusieji surastų atgaivą sielai. Projekto metu išgyventos teigiamos emocijos turės esminį poveikį dalyvių gerovei, praplės asmeninius išteklius ir padidins jų galimybes. Moksliniai tyrimai taip pat rodo, jog kultūrinė veikla ir kūrybiškumas turi didelę įtaką žmonių gerovei, bendrai sveikatos būklei. Žmogaus gyvenime menas gali atlikti tikrąją savo funkciją – teikti estetinį pasigerėjimą, padėti atsipalaiduoti, suteikti peno sielai ir praturtinti dvasią grožiu. Menas padeda pabėgti nuo kasdienybės, jame žmogus yra laisvas, atsiribojęs nuo viso pasaulio. Menininkams įsitraukus į kūrybinę veiklą kartu su bendruomene, kūrybinis procesas yra tiek pat svarbus, kaip ir pats meninis rezultatas, kurio autorystė priklauso tiek menininkui, tiek bendruomenei.

Vienas iš pirmųjų projekto „Meno terapija kiekvienam“ veiklų kūrybinis susitikimas su rašytoja ir keramike Nomeda Marčėnaite. Į kūrybinį susitikimą Nomeda atsivežė darbo priemonių, kuriomis dirbdami dalyviai, kurs meno produktą. Pati Nomeda šį užsiėmimą vadina „puodeliavimu“. Tai specialiais dažais ir flomasteriais dekoruoti arbatos puodeliai. Kad dekoruotume puodelį, reikia mokėti piešti. Tad Nomeda visų pirma paprašė prisipažinti, kas moka piešti. Pasirodė, kad iš suaugusiųjų moka tik keletas, o vaikai šiek tiek gabesni piešti ir jų buvo daugiau. Nomedai Marčėnaitei kilo klausimas, kur dingo vaikystėje turėtas gebėjimas piešti, kur suaugusieji jį „pametė“. Keramikė supažindino su dekoravimo ypatumais: puodeliai turi būti „nuriebalinti“, kad gerai dažai liptų. Laikyti puodelį galima tik už auselės arba kraštų. Paryškinti spalvą galima tik pirmam sluoksniui dažų išdžiūvus, piešinį dekoruoti galima papildomai ir reljefiniais sidabriniais, auksiniais dažais.

Viešnia įteikė kiekvienam dalyviui po baltą puodelį, dažymo priemones ir pakvietė sukurti meną, visų pirma - sau.

Viešnia įteikė kiekvienam dalyviui po baltą puodelį, dažymo priemones ir pakvietė sukurti meną, visų pirma - sau.

Viešnia įteikė kiekvienam dalyviui po baltą puodelį, dažymo priemones ir pakvietė sukurti meną, visų pirma – sau. Pati pradžia buvo be galo sunki, juk piešti teko ne ant balto popieriaus lapo, o ant apvalaus daikto, jo neliečiant, kad pagrindas būtų švarus. Jei kažkuriam dalyviui sunkiau sekėsi, į pagalbą atskubėdavo Nomeda, patardavo, padrąsindavo. Laikui bėgant dalyvių puodeliai ėmė puoštis įvairiais piešiniais. Roko Vansevičiaus puodelį „okupavo“ voras su tinklu, Nomedos Mažeikaitės puodelis pražydo gėlėmis. Ritos Jatkauskienės puodelis kiekvieną rytą ją pasveikins gera nuotaika, sakydamas „Labą rytą“ (toks užrašas). Valės Vansevičienės meno kūrinys pasipuošė įvairiomis pievų gėlėmis. Daivos Drazdauskienės puodelis kiekvieną rytą sakys „Myliu tave!“ Trisdešimties dalyvių balti puodeliai pražydo gėlėmis, ornamentais. Kiekvienas ant puodelio parašė savo vardą, o šalia pasirašė ir keramikė Nomeda Marčėnaitė.

Kūrybinio užsiėmimo metu pasirodė, jog ir tas, kuris sakė, kad nemoka piešti, puikiai dekoravo puodelį. Menas siekti, menas tobulėti, tapo tos dienos terapija. Šis kūrybinis užsiėmimas padėjo geriau pažinti save ir kitus, skatino asmeninį augimą, laisvumą, ugdė kūrybinę vaizduotę, suteikė gyvenimo džiaugsmo, leido patirti malonumą. Kada žmogus įsijungia į meno erdvę, kuria, jo „įkaitę“, „perkaitę“ nuo rūpesčių smegenų centrai išeina poilsio.

Renginio metu buvo galima įsigyti rašytojos, keramikės Nomedos Marčėnaitės dekoruotų puodelių, atviručių, knygų su autorės parašu.

Janė Stravinskienė
Lapelių bibliotekos vyr. bibliotekininkė

 Jei kažkuriam dalyviui sunkiau sekėsi, į pagalbą atskubėdavo Nomeda, patardavo, padrąsindavo.

Jei kažkuriam dalyviui sunkiau sekėsi, į pagalbą atskubėdavo Nomeda, patardavo, padrąsindavo.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top