Jei Vilniuje veikia Iliuzijų muziejus, kodėl jokio muziejaus nėra Širvintose?

Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos duomenimis, 2016 metais Lietuvoje veikė 54 savivaldybių muziejai, kuriems išlaikyti pernai buvo skirta beveik 12 mln. eurų. Turint omenyje, kad šalyje yra 60 savivaldybių, savosios kraštotyros muziejų neturėjo ne tiek ir daug, tačiau tarp tų neturinčių savojo muziejaus buvo ir Širvintų savivaldybė. Sunku patikėti, bet per 27 Nepriklausomybės metus nė viena valdžia nesiėmė konkrečių pastangų, kad tokiu būtų išsaugotas istorinis ir kultūrinis Širvintų paveldas, kad su svarbiomis relikvijomis galėtų susipažinti svečiai ir vietos gyventojai, kad visa tai būtų naudojama švietimui, pilietiškumui ir patriotiškumui ugdyti.

Tais pačiais Kultūros ministerijos duomenimis, pernai Savivaldybių muziejuose apsilankė per 1,1 mln. lankytojų, o tai – beveik kas trečias šalies gyventojas, kurie galėjo susipažinti su tuose muziejuose saugomais 2 mln. eksponatų. Net 53 tūkst. eksponatų Savivaldybių muziejai įsigijo pernai. Mums vieną artimesnių Molėtų krašto muziejų pernai aplankė 26 tūkst. lankytojų, Ukmergės kraštotyros muziejų – 13,8 tūkst., Jonavos krašto muziejų – 8,6 tūkst., Elektrėnų savivaldybės literatūros ir meno muziejų – 4,5 tūkst.

Neseniai „Širvintų kraštui“ paskambino vilnietis Rimgaudas Ambrazevičius – garsaus prieškario politiko, parlamentaro, teisininko, išeivijos veikėjo Petro Jočio, kilusio iš Kiauklių parapijos, sūnėnas. Žmogus sakė, kad vienas jo artimųjų turi su Petru Jočiu siejamą dokumentą, kurį padovanotų Širvintų muziejui, jog rajono žmonės prisimintų savo kraštietį. Teko nuliūdinti žinia, kad tokio muziejaus pas mus tiesiog nėra.

Vienintelis šiuo metu Širvintų rajone veikiantis muziejus, įtrauktas į Kultūros ministerijos registrą, yra žinybiniams muziejams priskiriamas Kernavės archeologinės vietovės muziejus, kuriame pernai buvo per 21,7 tūkst. eksponatų, tai sudarė tik 5 proc. eksponatų, saugomų visuose pernai veikusiuose 15-koje žinybinių muziejuose. Tačiau, vertinant lankomumą, muziejų Kernavėje pernai aplankė kas ketvirtas lankytojas, panorėjęs susipažinti su žinybiniais muziejais. Pažymėtina tai, kad 2016 metais lankytojų skaičius labai išaugo: apsilankė 3 kartus daugiau lankytojų, nei iki tol rekordiniais laikytais 2013 ir 2014 metais, 4 kartus daugiau, nei užpernai. Kernavėje pernai vyko net 126 edukaciniai užsiėmimai, 11 renginių. Muziejus pernai gavo apie 450 tūkst. eurų, iš kurių didžiąją dalį, apie 400 tūkst. eurų, skyrė steigėjas – Kultūros ministerija.

Skaitytojas pasakys, kad muziejų rajone yra daugiau, ne tik šis Kernavėje. Taip, savų muziejų ar bent taip pavadintų kambarių turi viena kita mokykla (vien buvusioje Bagaslaviškio I. Šeiniaus pagrindinėje mokykloje jų yra keli), taip pat yra privačių rinkinių ar ekspozicijų, apie kai kuriuos, pavyzdžiui – privatų Lėlių rinkinį, esame rašę. Vien jau tai leidžia manyti, kad tikrai atsirastų vietos gyventojų, kraštiečių, kurie prisidėtų prie tokio muziejaus steigimo. Galima būtų tikėtis, kad savo fonduose sukauptais „Širvintų akcentais“ pasidalytų ir šiuo metu veikiantys šalies muziejai. Jiems tie eksponatai galbūt ne tiek reikšmingi, tad nuo lankytojų akių slepiami saugyklose, pas mus jie užimtų išskirtinę vietą. Tokiame muziejuje būtų galima rengti kilnojamas eksponatų parodas, čia vyktų edukaciniai renginiai. Bent jau metodinės pagalbos būtų galima tikėtis iš Kernavės muziejininkų.

Kelios įvairenybės Lietuvos muziejų tema. Panevėžio rajone veikia muziejaus statusą turintis Mėnulio akmens parkas, kuriame 2016 metais pažiūrėti 13 eksponatų apsilankė 360 lankytojų, o veiklai šis muziejus iš viso gavo 6700 eurų. Kėdainiuose veikia išeivijos tapytojos, tekstilininkės Janinos Monkutės-Marks muziejus, turintis 339 eksponatus, kurių pernai atvyko pažiūrėti 3169 lankytojai, o muziejaus veiklai buvo skirti 8400 eurų. Vertėtų paminėti ir tai, kad Vilniuje veikia … 50 eksponatų turintis Iliuzijų muziejus, kuris ataskaitos apie veiklą praėjusiais metais Kultūros ministerijai dar nepateikė ir tai, manykime, ne iliuzija, kad toks muziejus apskritai egzistuoja.

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

9 Atsakymai į “Jei Vilniuje veikia Iliuzijų muziejus, kodėl jokio muziejaus nėra Širvintose?”

  1. . parašė:

    Pas mumi gerai būtu skundu muziejus „Kaip buvusieji pernykscio sniego ieskojo“, turetume is ko pasijuokti.

  2. palaukit parašė:

    palaukit pora meteliu, padarys valdzia ir muzieju, ne viskas is karto

  3. raiva parašė:

    Kaip suprantu, tai vis dar yra tokių, kurie nori sugrįžti į iliuzinės ramybės laikus 🙂

  4. vo tak parašė:

    25 metus gyvenome iliuziju muziejuje. Dabar reikalai pajudejo. Gal jau busime aplanke visas ekspozicijas.

  5. lukne parašė:

    Apie ankstesniujų virazus visas rajonas zino, del tyo jų net nerinko. O jie taip nori, taip nori, todel skundzia, taip skundzia, taip dziaugiasi bet kokia nelaime ir tikisi, kad vel isrinks.

  6. to :) parašė:

    geraiau toks cirkas negu totali sapnu karalyste kaip anksciau.

  7. kratorytininkui parašė:

    zivile p. 100X labiau zinoma nei seinius.

  8. kraštotyrininkas parašė:

    Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje yra gimęs tik vienas šiek tiek Lietuvos mastu žinomas žmogus – Ignas Šeinius.

  9. :) parašė:

    kaip tai nera? nuo tada kai zivile atejo visos sirvintos patapo cirku,,, na ne muziejus bet vis sis tas

Comments are closed.

scroll to top