„Atrask protėvių žemę“

Savivaldybės administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė ir jos pavaduotoja Dovilė Audėjūtė įteikia merės Živilės Pinskuvienės padėką Meno draugijos pirmininkei Aldonai Ragelskienei.

Siekiant išsaugoti senųjų vietovardžių atminimą, 2019-ieji Seimo nutarimu yra paskelbti Vietovardžių metais. Rugsėjo 19 dieną Kultūros centre vyko Širvintų rajono liaudies meno draugijos parodos „Atrask protėvių žemę“ atidarymas. Paroda, skirta pabrėžti senųjų vietovardžių svarbą, gyvenamųjų vietų vardų reikšmę.

Parodoje savo darbus pristatė: Aldona Ragelskienė, Joana Zinkevičienė, Nijolė Didžiokienė, Stasė Rulevičienė, Vida Kriaučiūnaitė, Alina Motiejūnienė, Kęstutis Norušis, Aldona Vasiukevičienė, Laima Dorofejevaitė, Agnė Grybauskienė, Sigita Liucija Janovskienė, Albina Vaivadienė, Oksana Graužinienė, Neringa Lesienė, Dalia Taparauskienė.

Pasak Širvintų rajono liaudies meno draugijos pirmininkės Aldonos Ragelskienės, menininkai savo darbais gali prisidėti prie vietovardžių išsaugojimo, skatinti žmones atsigręžti į savo tėviškę, pažinti tuos vardus, tuos kelius, kuriais vaikščiojo mūsų protėviai ir šiandien vaikštome mes.

Parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos kalbininkas, humanitarinių mokslų daktaras Kazimieras Garšva, kuris šiuo metu rašo knygą „Baltai nuo Varšuvos iki Maskvos“. Knygoje kalbininkas pagal vietovardžius nustato, kur kas gyveno Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje. „Yra trys vietovardžių dalys: gyvenamųjų vietų vardai, vandenvardžiai – upės, ežerai ir visi kiti žemių pavadinimai. Daug pavadinimų mes jau neprisimename, jie pamažu dingsta iš mūsų atminties, todėl šie metai ir buvo paskelbti vietovardžių metais. Iš tikrųjų tai buvo noras atkreipti dėmesį į problemą, nes jos pačios išspręsti per metus neįmanoma. Tai reikia daryti visą laiką. Vietovardžiai, turėdami šimtus ar net tūkstančius metų, tikriniai vietų vardai išsaugojo tautos mąstymą, pasaulėjautą, ilgaamžius žodžius, jų fonetiką, darybą,“ – kalbėjo Kazimieras Garšva. Kalbininkas pateikė įdomesnius mūsų rajono vietovardžius, paaiškino jų kirčiavimą, atsakė į parodos dalyvių klausimus.

Parodoje dalyvaujantys menininkai pristatydami savo darbus paaiškino, kuo ir kaip jie susiję su konkrečiais rajono ar kitų Lietuvos vietų vardais. Kaip teigia mokslininkai, senuosiuose kaimų ir vienkiemių pavadinimuose glūdi labai svarbi informacija, kurią būtina išsaugoti. Renginio pabaigoje išryškėjo mintis, jog reikėtų kiekvienam iš mūsų pasidomėti, kaip vadinosi vietovė, kur gimė, augo jo tėvai, seneliai ir tas žinias perduoti savo vaikams ir anūkams. Juk daugelis savo kraštą pažįsta tik žiūrėdami pro automobilio langą, užmiršdami, kad pats geriausias ir sveikiausias būdas pažinti tikrą savo gimtinės grožį – žygiai dviračiais ir pėsčiomis.

Širvintų rajono savivaldybės administracijos direktorė Ingrida Baltušytė-Četrauskienė ir administracijos direktoriaus pavaduotoja Dovilė Audėjūtė įteikė merės Živilės Pinskuvienės padėką Širvintų rajono liaudies meno draugijai: „Nuoširdžiai dėkoju už parodą „Atrask protėvių žemę“, kuri suteikia galimybę Širvintų rajono bendruomenei susipažinti su jūsų kūryba. Linkiu neišsenkančio, kūrybiško įžvalgumo ir stiprios sveikatos.“

Parodos organizatoriai – Širvintų rajono savivaldybės kultūros centras ir Širvintų rajono liaudies meno draugija. Parodos kuratorės – draugijos pirmininkė Aldona Ragelskienė ir Kultūros centro etninės kultūros specialistė Laimutė Bikulčienė. Dailininkė – Dalė Karolaitienė. Parodos dalyvius linksmino armonikininkai Jonas Romaška ir Pranas Vrubliauskas. Paroda veiks iki spalio 11 dienos.

Remigijus Bonikatas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top