Antroji sveikos mitybos mokyklose pusė…

Dažnas praeivis, eidamas Igno Šeiniaus alėja mato, jog beveik kiekvieną dieną tam tikru laiku gimnazistai prie knygyno kerta alėją ir linksmai klegėdami nukeliauja tolyn. „Matyt, kažkur vyksta pratybos ar neformali pamoka, – pagalvoja tūlas pilietis.

Iš tikrųjų, ogi įdomu, kur traukia jaunimas?

Buvo rašyta, jog prieš kurį laiką Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad nuo rugsėjo darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose vaikai privalės būti maitinami kitaip, maistas turės būti sveikesnis ir kokybiškesnis. Cituotas ir Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga: „Akivaizdu, kad vaikų mitybos tvarką reikėjo keisti, ir pagaliau tai įvyko. Pagal šias naujoves įstaigos bus įpareigotos labiau rūpintis vaikų mityba, tad tikimės, jog jau artimiausiu metu vaikai pradės gauti kokybiškesnį ir sveikesnį maistą. Deja, bet šiuo metu Lietuvos ugdymo įstaigose situacija yra labai nevienoda. Yra tikrai daug įstaigų, kuriose maitinimas yra puikus, tačiau netrūksta ir tokių, kurios tiekia tikrai ne patį geriausią maistą. Šios naujovės – vienas iš žingsnių tobulinant reikalavimus vaikų mitybai. O ateityje bus ir dar daugiau svarbių pokyčių.“

Vaikams tiekti draudžiamų maisto produktų sąrašas papildytas naujais produktais: pieno produktais su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu, valgomaisiais ledais, rūkytais mėsos gaminiais, džiūvėsėliuose voliotais ar džiūvėsėliais pabarstytais keptais mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiais. Taip pat padažais su spirgučiais, Baltijos jūros strimele ir silke. Siūloma rinktis vegetarišką patiekalą, o užkandžiais mokyklose bus leista prekiauti tik tuo atveju, jei tam pritars tėvai.

„Negalima vaikams dėti saldainių, šokolado, pieno produktų ar konditerinių gaminių su glaistu, rūkytų mėsos ar žuvies gaminių, traškučių, kramtomosios gumos. Mažiau bulvių, nebus saldintų gėrimų. Bulvių plokštainis, cepelinai galės būti tiekiami, tik retai ir be spirgučių padažo. Vaikų taip mėgstamos bulvės nėra uždraustos, išskyrus bulvių traškučius ir gruzdintas bulvytes, tačiau apribota, kad bulvės darželiuose prie karšto patiekalo galės būti valgomos ne dažniau kaip tris kartus per savaitę. Virtų bulvių patiekalai – ne dažniau nei kartą per savaitę, o tarkuotų bulvių – ne dažniau kaip kartą per dvi savaites. Bulvių patiekalai negali būti su riebiais padažais, tik su liesesniais jogurtais, pomidorų padažu, geriausias gėrimas vaikams – vanduo, nesaldinta arbata“, – buvo rašoma pranešime spaudai.

Puikūs Sveikatos apsaugos ministerijos norai, tačiau, ko gero, smarkiai prasilenkiantys su realybe. Pirmiausia Lietuvoje mokyklos išlikusios tik didesniuose miesteliuose, kuriuose yra tikrai ne vienas prekybos centras ar parduotuvė. Per pertraukas jos tampa vaikų traukos centrais.

Taigi, atsakymas į klausimą „Kur traukia jaunimas?“ labai paprastas: artėjant pietų metui, jaunimas keliauja link artimiausio prekybos centro ar kebabų kioskelio. Paklausus, kodėl jie maistą perka parduotuvėje, o nevalgo mokyklos valgykloje, išgirsti netikėtą atsakymą: „Tai kad mokyklos valgykloje nieko skanaus nėra…“

Pasiektas priešingas rezultatas: jeigu mokyklos valgykloje nebūtų ministro įsakymu uždraustas nors šioks toks mokiniams „skanus“ maistas, tai gal nereikėtų to dar „skanesnio“ ieškoti parduotuvėje. Nereikia dėl to kaltinti mokytojų, kad jie neaiškina mokiniams apie sveiko maisto naudą. Kiekviena proga apie tai aiškina. Tačiau kas iš to? Jie jau turi savo nuomonę, nes parėjus namo niekas jam dėl maisto kokybės nesuka galvos.

Galėtų Sveikatos apsaugos ministerija savo lėšomis aptverti kiekvieną šalies mokyklą aukšta tvora, kaip Amerikos prezidentas atsitvėrė nuo Meksikos, ir nuo 8 valandos iki pamokų pabaigos nė vieno mokinio neišleisti iš mokyklos teritorijos. Maitinti per prievartą pražiojus burnas, supilti į gerkles tik žymių mokslininkų nustatytas sveiko maisto dozes. Ir visi mes po kiek laiko būtume sveiki ir gražūs. Pagaliau išsipildytų ministro sapnai…

ŠK

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

1 Atsakymas į "Antroji sveikos mitybos mokyklose pusė…"

  1. jane parašė:

    Na cia su tuo maistu tai tikrai perlenkta lazda. Visa respublika pyksta. Kam reikejo gadinti tai,buvo labai gerai.

Comments are closed.

scroll to top
+