„Žuvies diena“ neprigijo…

Kai prie prekystalio nutįsta didžiulė norinčiųjų skaniai ir sočiai pavalgyti eilė, valgykloje dirbančios moterys vos spėja suktis.

Kai prie prekystalio nutįsta didžiulė norinčiųjų skaniai ir sočiai pavalgyti eilė, valgykloje dirbančios moterys vos spėja suktis.

Bendrojo ugdymo mokyklų mokinių tėvams – nemažas rūpestis, kad jų vaikas mokykloje pavalgytų šilto, sveiko ir sotaus maisto. Dažnas paauglys ryte į mokyklą išskuodžia tik gurkštelėjęs arbatos ar paskubomis sukrimtęs sumuštinį. Pasitaiko netgi tokių vaikų, kurie alkani skuba po pamokų pietauti į namus, nes tiesiog negali valgyti ne mamos ruošto maisto. Sotus vaikas – linksmas, laimingas, siekiantis žinių, alkanas – nusiminęs, piktas ir abejingas. Tėvai norėtų, kad jų vaikai už įduotą penkialitę monetą mokyklos valgykloje saugiai ir skaniai pavalgytų, nesiblaškytų po parduotuves, neišlaidautų bulvių traškučiams, kramtomajai gumai ar kitoms saldžioms pagundoms. Mokinių maitinimas mokyklose yra aktuali problema vaikams, tėvams, mokytojams – visai mokyklos bendruomenei.

Pigu, skanu, estetiška

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos direktorė Helena Vaicekauskienė sako, kad valgykla jau po pirmos pamokos svetingai atveria duris. Pusryčius valgo apie 100 vaikų, per pirmą pertrauką pusryčiauti užsuka 68 mokinukai. Pasak mokyklos vadovės, atliktos mokinių, mokytojų ir tėvų apklausos, vidaus audito išvados rodo, jog valgyklos darbuotojų darbas vertinamas labai gerai.

– Mūsų mokyklos valgykloje aukšta aptarnavimo kultūra, griežtai laikomasi higienos reikalavimų, maistas pigus, skanus, estetiškai patiekiamas, – pasakojo Helena Vaicekauskienė. – Tai valgyklos vyr. virėjos Vilės Markūnienės nuopelnas. Kas beapsilankytų mokykloje, visuomet susilaukiame pačių gražiausių atsiliepimų apie valgyklos darbuotojų darbą. Aš labai džiaugiuosi, kad nuo pat mokyklos atidarymo valgykloje dirba Vilė Markūnienė, Aldona Šmigelskienė ir Galina Romaškienė, labai gerai prie kolektyvo pritapo vėliau atėjusios dirbti Zita Adomavičienė ir Regina Gudanienė. Tai labai susigyvenęs kolektyvas, nusipelnęs padėkos, besidarbuojantis jau trečią dešimtmetį.

Progimnazijos vadovė kalbėjo apie valgykloje sudarytą galimybę skaniai pavalgyti tiems mokiniams, kuriems gydytojų rekomenduotas tausojantis virškinimo sistemą (pagamintas verdant vandenyje ar garuose, troškintas) maitinimas (tokių mokinių yra 6). Jie gali rinktis tinkamus patiekalus, kuriuos paruošia valgyklos virėjos. O jos vaikams ir pedagogams maistą ruošia nuo 7 valandos ryto iki 17 valandos vakaro.

Norėjo būti mokytoja, todėl ir pasiliko tarp vaikų

Kai 1985 metais darbą pradėjo Širvintose atidaryta nauja 2-oji vidurinė mokykla, valgyklos vyr. virėja-vedėja buvo paskirta jaunutė mergaičiukė Vilė Markūnienė. Baigusi Vilniaus kooperacijos technikumą su pagyrimu, diplomuota maisto paruošimo technologė pasirinko Širvintų rajoną. Gimtieji Molėtai neviliojo. Labai norėjusi būti mokytoja, o likimas ir lėmė visada būti tarp vaikų, rūpintis jais, gaminti jiems įmantriausius bei skaniausius patiekalus. Pradžia buvusi sunki: kai per pirmąją pertrauką prieš 27 metus valgykloje prisirinko keli šimtai vaikų, jaunoji vedėja pasimetė, sėdėjo susigūžusi kamputyje ir liepusi bendradarbėms moterims kažką daryti. Nuo metalinių dubenėlių ir lėkščių skambesio galva įsiskaudėjo. Skubantys metai nusinešė džiaugsmus ir nesėkmes, technikume įgytas žinias pavyko pritaikyti praktiškai, pravertė ir receptų knygos. Maistą ruošti patiko, sekėsi puikiai. Už puikiai ruošiamą maistą Vilei Markūnienei ir visam kolektyvui nuolat dėkoja „Atžalyno“ progimnazijos vaikai bei mokytojai.

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos valgyklos darbuotojos: (iš kairės į dešinę) Aldona Šmigelskienė, Zita Adomavičienė, Regina Gudanienė, Galina Romaškienė ir Vilė Markūnienė.

Širvintų „Atžalyno“ progimnazijos valgyklos darbuotojos: (iš kairės į dešinę) Aldona Šmigelskienė, Zita Adomavičienė, Regina Gudanienė, Galina Romaškienė ir Vilė Markūnienė.

Paklausta, kiek maisto per mėnesį suvalgo atžalyniečiai, vyr. virėja Vilė Markūnienė sakė, jog tikrai daug. Į valgyklą pristatoma 5000 bandelių, 600 varškės sūrelių, 500 kilogramų mėsos, 104 kilogramai varškės, 250 kilogramų vaisių, 650 litrų įvairių sulčių… Produktus tiekia UAB „Alekniškis“, AB „Žemaitijos pienas“, Širvintų vartotojų kooperatyvas „Veivera“. Pasak pašnekovės, vaikams labiausiai patinka kotletai, kepsniai, kugelis, blyneliai su uogiene, varškės apkepas su uogiene, bulvių košė, agurkai, pomidorai. Jokiu būdu vaikams neįsiūlysi kruopų garnyrų, labai nenoriai valgo burokėlių, kopūstų, morkų salotas. Vilės Markūnienės teigimu, per pietų pertrauką prie prekystalio prasideda tikras pageidavimų koncertas: vienam vienokio garnyro, kitam kitokio.

Valgyklos darbuotojos kasdieną vaikams ruošia 1-2 rūšių sriubas, 3 karštuosius patiekalus, 5 rūšių šaltųjų užkandžių. Per dieną vaikai suvalgo po 100 porcijų šaltųjų užkandžių ir apie 350 porcijų karštųjų patiekalų.

Verta paminėti ir pasidžiaugti, jog nuo šių metų rugsėjo 1 dienos valgyklose atsisakyta vienos rūšies maisto. Dvejus metus besitęsęs kažkieno sugalvotas nepasiteisinęs „eksperimentas“ pagaliau baigėsi. Pasak Vilės Markūnienės, valgyklos darbuotojoms ruošti vienos rūšies maistą buvo gal ir lengviau, bet vaikams ir mokytojams toks valgiaraštis labai nepatiko.

– Kai vaikams nepatinka, tai ir mums nemalonu, – apie dvejetą metų buvusį patiekalų ruošimo būdą pasakojo vyr. virėja. – Penktadieniais privalėdavo būti tik žuvis, daug vaikų jos nemėgsta, todėl lankytojų tądien automatiškai sumažėdavo.

Dabar valgykla grįžo prie senos tvarkos ir ruošia kelių rūšių maistą. Tai labai vertina mokiniai ir mokytojai. Pasak mokytojos Reginos Apynienės, į penktą klasę susirinkę „Atžalyno“ naujokai, rašydami rašinėlius apie naujos mokyklos privalumus, pirmiausia džiaugėsi labai skaniu maistu valgykloje.

Kai vaikų lėkštės lieka tuščios, virėjoms tai geriausias darbo įvertinimas. O taip būna gana dažnai. Galbūt ir todėl, kad kasdien per 120 mokyklos vaikų pietus valgo už talonus, nes yra socialiai remtini. Jei kuris vaikas dar padėkoja, užsimena, kad buvo skanu, virėjoms tai esanti pati didžiausia padėka.

– Man patinka su mokinukais pajuokauti, manau, kad su jais gerai sutariu, visos valgyklos moterys stengiamės, kad jiems būtų skanu. Mūsų vaikai bandeliniai, – juokavo vyr. virėja Vilė, – jiems visada reikia arbatos ir bandelių. Kai buvo vidurinė mokykla, kai mokėsi vyresnio amžiaus vaikai, valgydavo daugiau salotų ir šaltų užkandžių. Vyresnės mergaitės laikydavosi dietų, skanaudavo tik daržovių. Labai daug vaikai geria vandens, valgykloje yra speciali vandens talpa, geria ir iš čiaupo. Atlikti tyrimai parodė, kad mūsų miesto vanduo yra geras, jo net virinti nereikia.

Kasos aparatas pats pinigų negamina

Nuo rugsėjo progimnazijos valgykloje dar viena naujovė: pastatytas kasos aparatas.

– Mums jokios naudos aparatas nedavė, – sakė valgyklos vyr. virėja. – Kiek pinigų surinkdavome anksčiau be aparato, tiek pat surenkame ir dabar. Su juo tik sunkiau, nes reikia išspausdinti čekį, gaištamas laikas, nespėjame suktis, o visi skuba, valgyti nori.

Pasak pašnekovės, per dieną aparatas „suryja“ po 4 kasos juostas, o specialių pinigų jo aptarnavimui nėra skirta.

Kad įvedus kasos aparatą pailgėjo mokinių eilės, o surenkamų pinigų suma nepadidėjo, patvirtino ir progimnazijos direktorė Helena Vaicekauskienė. Galima tik užjausti valgykloje dirbančias moteris, kas bus, jeigu nuo Naujųjų metų etatai bus dar labiau „apkarpyti“, moterims teks dar skubiau suktis ne tik apie karštus puodus, bet ir apie aparatą. Labai gaila, kad taip išgarbintas kasos aparatas daugiau pinigų nepagamino…

Draudžiami produktai

„Atžalyno“ progimnazijos vyr. virėja Vilė Markūnienė rodė vaikų maitinimo organizavimo reikalavimus. Juose skelbiama, kad vaikų maitinimui draudžiama tiekti bulvių, kukurūzų ar kitokius traškučius, negalima riebaluose virti, skrudinti ar spraginti gaminių, taip pat draudžiami saldainiai, šokoladas ir jo gaminiai, konditerijos gaminiai su glaistu, šokoladu ar kremu, kai kurie sūrūs konditerijos gaminiai, maisto produktai bei kramtomoji guma su maisto priedais. Neleistini yra ir gazuoti, energiniai gėrimai, gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto, cikorijos, gilių ar grūdų gėrimai (kavos pakaitalai), kisieliai, sultinių koncentratai. Pasimėgauti mokiniai mokykloje negali ir rūkyta žuvimi, konservuotais mėsos ir žuvies gaminiais (jie leidžiami bendrojo ugdymo įstaigose organizuojamų vasaros stovyklų metu ar sudarant maisto paketus į namus). Uždrausti gaminiai, į kurių sudėtį įeina genetiškai modifikuotų organizmų (GMO).

Tas pats patiekalas mokiniams negali būti tiekiamas dažniau nei vieną kartą per savaitę. Valgykloje draudžiama naudoti susidėvėjusius, įskilusius, apdaužytais kraštais indus bei aliumininius įrankius. Mokykloje valgiaraščiai sudaromi ne mažiau kaip 15 dienų laikotarpiui. Darytina išvada, kad mokinių maitinimu mokyklose rūpinamasi. Kai maistas valgykloje skanus, tai ir nuotaika giedresnė, ir mokslas sekasi geriau.

Romas Zibalas

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)
scroll to top