„Tikroji Lietuva buvo čia…“

Šventėje dalyvavo ir patys mažiausieji - darželinukai.

Šventėje dalyvavo ir patys mažiausieji - darželinukai.

Penktadienį, vasario 22-ąją, kultūros diena atkeliavo į senąją Lietuvos sostinę Kernavę. Kultūros namų salėje ant nedidelio paaukštinimo ir šalia jo įsikūrė didelis saviveiklininkų būrys. Vyko tikrų tikriausias lietuviško kaimo vakarėlis. Kampe prie stalo susėdę ir butelį samanės pasistatę, kortomis iš peties pliekė vyrai. Kiemo dešinėje ant ilgo medinio suoliuko sėdėjo įvairaus amžiaus moterys. Kelios, matyt, iš pievų namo grįždamos užsuko, nes sėdėjo su grėbliais rankose. Moterys retkarčiais tarpusavyje persimesdavo keliais žodeliais (matyt, lengvai „pletkavojo“…). Šalia ant žemės, svajodamos apie princą ant balto žirgo, sėdėjo jaunos mergelės. Netoliese didesnių vaikų būrys iš kaladėlių statė pilį, o mažiukai juos pavydžiai stebėjo.

Tik staiga… kaimo idiliją sudrumstė du kraštotyrininkai: Kristina Ranonienė ir Arūnas Vaitkevičius. Abu rankose laikė kažkokius užrašų sąsiuvinius ir rašymo priemones. Ir prasidėjo… Kernaviškiai nusprendė atėjūnams parodyti savo neeilinius sugebėjimus. Atvykę kraštotyrininkai vos spėjo pasakojimus, dainas ir šokius užfiksuoti. Milgintė Jurkevičiūtė papasakojo labai įdomią legendą apie piemenuką ant Kernavės piliakalnio. Ant sienos keičiantis Dariaus Herkaus Venckaus fotografijų kadrams, gražiai skambėjo Kristinos Stankevičienės, Jurgitos Marcinauskienės ir Enrikos Gasanovaitės atliekamos sutartinės: „Kadu buva, kadujo“, „Turėja liepa, lioj taduvėla“ ir „Trijula, ta ta ta“. Net šešios jaunos mergelės: Kristina Stankevičienė, Alina Jastremskienė, Enrika Gasanovaitė, Gabrielė Dubickaitė, Jurgita Marcinauskienė ir Asta Jurkevičienė šokdamos padainavo sutartinę „Trepute martela“.

Žiūrovus stebino darželinukų skaičiuotės ir patarlės (vadovė Regina Junienė). Pavyzdžiui, ne pagal amžių išsakyti protingi žodžiai: „Ačiū už aguonas, bet norėčiau duonos“ arba pamokantis pasakojimas apie karvės tortą, kurį nežinia kas sugadino… Kernavės Juozo Šiaučiūno pradinio ugdymo skyriaus mokiniai (mokytoja Asta Jurkevičienė) prisiminė legendas apie Kernavę ir jas kraštotyrininkams, nors ir tarmiškai, tačiau garsiai ir aiškiai išpyškino. Kaip visada šauniai pagrojo vaikų ir jaunimo liaudiškos muzikos kapela „Kerniukai“ (vadovas Povilas Velikis). Iš „senųjų“ kerniukų beliko tik keturi, tačiau į kapelos gretas įsiliejo Ričardas, Vilius, Norbertas, Julija ir Martyna. Visai smagiai ir visai lietuviškai skambėjo Hakerių polka, kad net keleto žiūrovų kojos pasileido trepsėti… Kernavės folkloro ansamblis apdainavo žirgelį bei prisiminė laikus, kada „Oi, gerai buvo“. Tada visos vakarojančios moterys atliko gana sudėtingą kūrinį – šokamąją sutartinę „Buva dūda Kernavėj“. Pagaliau ir vyrai nuo stalo pakilo! Mat atėjo laikas tikram šokiui: Kernavės folkloro ansamblis pašoko: „Oi, mes du broliukai“, „Čitijanką“ ir „Vilties valsą“. Visus susirinkusius labai pralinksmino tarmiški pasakojimai: Elenos Daugėlienės „Ožiukas virsta kelmu“, Dalios Grigonienės „Prancūzai Lietuvoje“, Jurgitos Marcinauskienės „Blogų moterų kilmė“ ir Povilo Velikio „Muzikontas velnių puotoj“. Pabaigoje eidami ratu pagal magišką būgno dundesį kernaviškiai traukė sutartinę „Išjoja joja, sodauto“.

Kraštotyrininkai buvo patenkinti surinkta medžiaga. Cituoju tik vieną jų išvadų sakinį: „Buvome užburti… jaučiame, kad tikroji Lietuva buvo čia…“

Kernaviškiai ir jų svečiai galėjo pasigėrėti Apolonijos Dimšienės tapytais paveikslais. Jos paveikslų yra Izraelyje, Lenkijoje, Rusijoje. Savo darbus ji eksponavo Kernavėje, ne kartą Širvintose. Dailininkė papasakojo apie savo kūrybos kelią, apie to kelio pradžią, apie savo kūrybines mintis.

Seniūnas Stanislovas Gaidakauskas už krašto senosios kultūros muzikinių tradicijų, papročių, etninės kultūros puoselėjimą ir sklaidą, Kernavės krašto garsinimą vienerių metų sukakties proga Kernavės filialo folkloro ansambliui (vadovė Kristina Stankevičienė) įteikė padėkos raštą ir milžinišką tortą. Padėkos raštai buvo įteikti: už kūrybiškumą, meninę saviraišką ir tautodailės darbų sklaidą Apolonijai Dimšienei, už fotografijos meno kūrimą, sklaidą ir puoselėjimą Dariui Herkui Venckui, už aktyvią ir kūrybišką veiklą, tautinės savimonės ugdymą ir sklaidą Elenai Daugėlienei, už aktyvų dalyvavimą Kernavės kultūrinėje veikloje, kūrybiškos ir veiklios jaunosios kartos ugdymą Jurkevičių, Paulauskų, Marcinauskų, Jastremskų šeimynoms, Ievai ir Arūnui Vaitkevičiams. Patiems šauniausiems mažiesiems artistams buvo įteiktos pačios gražiausios pasaulyje lėlės-angelai.

Remigijus Bonikatas

[imagebrowser id=308]

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “„Tikroji Lietuva buvo čia…“”

  1. Sahrul parašė:

    Bed bugs? Are you getting bitetn all over? are there very many under your mattress?That or its a cucumber beetle. Their trying to eat the cucumber plants growing under your bed.Next time include a picture.

  2. Masashi parašė:

    The cowgirl has frelckes. How could she be any more perfect? Well, she’s got adorable frelckes on her cute little nose. That’s how! I’d love to know her name. Then I could follow her career and embarrass her at red carpet events. Win, win. (Given that? I have nothing better to do )

  3. Larisa parašė:

    Labai noriu padekoti Kernaves kulturos centro vadovei, folklorinio ansamblio kolektyvui, visiems dalyviams uz nuostabu koncerta ,kurys buvo organizuotas Kernaves seiunijos dienu proga. Senos lietuviskos dainos, sokiai, kaimo kapelos koncertas, senos legendos ir linksmi pasakojimai – visa tai buvo ant tiek man idomu, kad, norejau kad tas koncertas nesibaigtu, dar klausyciau ir klausyciau…
    Labai dziaugiuosi, kad pas mus, Kernaveje ,yra tautodailininku, menininku kurie islaiko, puoseleja lietuviskas senosios kulturos muzikines ir ne tik muzikines tradicijas. Buvau suzaveta, kai pamaciau kad kolektyve dalyvauja seimos – nuo mazu iki dydeliu. Ir labai dziaugiuosi, kad tokie puoselejimai nelieka napastebeti. Dziaugiuosi kad Kernaves seniunas padekojo, apdovanojo, pasake daug graziu zodziu kolektyvui, palinkejo ir toliau testi sita nuostabia veikla ir dziuginti mus savo pasirodymais.

Comments are closed.

scroll to top