Žmonės nerimauja dėl gandrų

Gandrai sugrįžo į namus, todėl iš jų nesitrauks net kęsdami šaltį ir alkį.

Gandrai sugrįžo į namus, todėl iš jų nesitrauks net kęsdami šaltį ir alkį.

Kovo 25-oji senolių vadinta Gandro diena, nes paprastai tokiu metu šie paukščiai parskrenda į Lietuvą. Tačiau šiemet pavasaris itin šaltas, parskridusių paukščių nedaug. Gandrai pastebėti pamaryje, prie Žuvinto, Ukmergės rajone, prie Vilniaus, mūsų rajone – Medžiukuose, Širvintose, kai kuriose kitose vietose. Vienur šie paukščiai stypsojo savo apsnigtuose lizduose, kitur braidė upeliuose ar patraukė į atliekų sąvartynus. Tuo, pasak Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiojo specialisto Selemono Paltanavičiaus, neturėtume stebėtis, nes savo kelionių į žiemavietes ir iš jų metu gandrai ten neretai maitinasi.

– Medžiukuose, prie pieninės, jau kelinta diena stebime sugrįžusią gandrų porelę, – pasakojo į redakciją paskambinęs medžiukiškis. – Po šaltos nakties paukščiai atrodo itin apgailėtinai. Manome, kad gal juos reikėtų maitinti, kol nutirps sniegas ir ledas. Gal jūs galite tarpininkauti – paprašyti, kad aplinkosaugininkai ir medžiotojai pasirūpintų. Čia pat UAB „Biodegra“, į kurią suvežamos maisto atliekos, tarp jų – ir žuvies. Gal jomis galima būtų ir gandrus maitinti?

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Širvintų rajono agentūros vedėjas Romualdas Sližauskas patarė gyventojams nepanikuoti – esą gamta pati susitvarkys, joje veikia natūralios atrankos dėsniai. Laukiniai paukščiai patys sugeba savimi pasirūpinti, susiranda neužšąlančius vandens telkinius. Šerti galima tik labai nusilpusius paukščius. Gyventojų mintis ieškoti galimybių pasinaudoti biodegraduojančias atliekas tvarkančios UAB „Biodegra“ paslaugomis R. Sližauskui pasirodė visiškai netinkama. Įmonė negali to pasenusio maisto niekur kitur panaudoti – tai yra atliekos, kurios tinka tik perdirbti. Šeriant tokiomis maisto atliekomis paukščius ar gyvūnus esą būtų teršiama aplinka, platinamos ligos. O ir paukščiai, pašerti pasenusia žuvimi, gali apsinuodyti.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyriausiojo specialisto Selemono Paltanavičiaus pozicija tokia: „Gandrai sugrįžo į namus, todėl iš jų nesitrauks net kęsdami šaltį ir alkį. Jų gaudyti tikrai nereikia, nes taip paukščius tik baikštinsime. Kita vertus, tokia prievarta gniuždytų gandrus, pažeistų jų įpročius. Juos galima paimti ir laikyti nešildomoje patalpoje tik tokiu atveju, jeigu paukščiai nusilptų. Tokiam gandrui būtinas kibiras su vandeniu ir lesalas – virtos bulvės, kapota žalia mėsa, žuvis. Maisto neturi būti daug, nes permaitinus paukštį jam pakenkiama. Būtina žinoti, kad gamtoje gandrai pasižymi ypač geru apetitu. Jeigu kyla abejonių dėl paukščio sveikatos būklės, jį reikia parodyti veterinarijos gydytojui. Sužeisti, tikrai sergantys paukščiai gali būti perduoti Gyvūnų globėjų asociacijai (tel. 8686 44828). Išvežti, paimti ilgesniam laikui galima tik sergančius, gamtoje negalinčius gyventi gandrus. Jeigu dar gausu sniego, darže, dirvoje ar pievoje reikėtų nuvalyti kuo didesnį plotą – jis tikrai privilios gandrus. Būtų gerai, kad nusileidę paukščiai čia rastų bent kiek lesalo – virtų bulvių, mėsos gabaliukų, žuvies. Daug jo nereikia – tik jėgoms palaikyti.“

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios veterinarijos gydytojos-inspektorės Audronės Buožytės nuomone, kol tokios atšiaurios oro sąlygos, sugrįžusiems paukščiams pagalba būtina, ir žmonės, pasirengę ją suteikti, verti dėkingumo bei pagarbos. A. Buožytė, kaip ir S. Paltanavičius, pataria atkasti pievos lopą aplink gandralizdį ir ant jo paberti maisto: geriausia – jautienos, žuvies, galima ir kiaulienos, batono. Tik maistas turi būti neriebus ir nesūrus. Gyventojų rūpestingumas padės paukščiams sėkmingai sulaukti šilumos.

Aldona Bareckienė
grynas.delfi.lt nuotr.

Sending
Skaitytojų įvertinimas
0 (0 įvert.)

3 Atsakymai į “Žmonės nerimauja dėl gandrų”

  1. s parašė:

    siandien jau pamaciau. Gaila. Vargsta.

  2. Anonimas parašė:

    AS IR

  3. vydas parašė:

    As ju dar nemaciau.

Comments are closed.

scroll to top