+

Pačią pirmą vilkų medžioklės sezono dieną – taiklus šūvis į vilką Čiobiškio apylinkėse

Praėjusį penktadienį „Širvintų krašte“ pasirodė straipsnis apie visuomenėje verdančias diskusijas dėl vilkų medžioklės, kuriame stebėjomės, jog mūsų rajone kelerius metus nenušaunama vilkų, kurių pėdsakų suskaičiuojama bene daugiausiai Lietuvoje. Tą pačią dieną aplinkos ministras Kęstutis Navickas savo įsakymu pagaliau patvirtino vilkų sumedžiojimo limitą 2018-2019 metų medžioklės sezonui – kaip ir ankstesniais metais, pagrindinė medžioklės kvota šį sezoną šalyje leis sumedžioti 60 vilkų.

Šis įsakymas įsigaliojo praėjusį šeštadienį, spalio 20 dieną, o jau pirmąją jo galiojimo dieną šalyje nuo medžiotojų taiklių šūvių krito 8 vilkai: po 2 Anykščių ir Tauragės rajonuose, po 1 – Širvintų, Elektrėnų, Rokiškio ir Vilniaus savivaldybėse.

Kaip mus pasiekė MK „Čiobiškis“ vadovo Artūro Svidersko informacija, vilkas buvo nušautas per varyminę medžioklę Mantinionių miške, o jį patiesė medžiotojas Leonas Bingelis. Tai buvo pirmasis varymas, per kurį išbėgo du vilkai. Nuo taiklaus šūvio krito suaugęs patinas.

Mantinionių miške vilkų nušaunama ne pirmą kartą. Dar 2009-aisiais tai yra padaręs ilgametis Širvintų policijos darbuotojas Rimantas Kanapienis. Vilkas medžioklėje su varovais buvo sumedžiotas prieš pat Naujuosius metus, gruodžio 30-ąją. Tada medžiotojas sakė vilką pamatęs iš tolo, bet iš pradžių manęs, kad tai lapė ir tik paskui susigaudęs, kad lapė turėtų būti mažesnė. Iš pradžių į vilką šovė kitas medžiotojas, bet nepataikė. Nepataikė ir antrasis šovęs medžiotojas. Kai žvėris šlubuodamas perbėgo per keliuką, į jį vėl šovė antrasis medžiotojas ir Rimantas Kanapienis. Apžiūrėjus laimikį paaiškėjo, kad vilkas raišavo jau nuo anksčiau (matyt, dėl senos traumos neužaugo stambesnis), antrojo medžiotojo paleista kulka tik kliudė plėšrūno kaklo odą ir išlėkė, o mirtinas buvo Rimanto Kanapienio šūvis.

Ko gero, Mantinionių miškas netrukus tarp medžiotojų pelnys Vilkų miško titulą. Šalyje yra du miškai, oficialiai vadinami Vilkų mišku. Jie driekiasi Panevėžio ir Telšių rajonuose.

MK „Čiobiškis“ klubo plotuose buvo ir daugiau nušautų vilkų. 2012-ųjų gruodį pasisekė Laurynui Buziui.

Laikas parodys, kaip šis naujausias Leono Bingelio trofėjus pradžiugins taiklų šaulį. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pildomo Medžioklės trofėjų rejestro duomenimis, šiuo metu į jį įrašyta 115 Lietuvos medžiotojų sumedžiotų vilkų kailių ir 403 kaukolės, didžioji dalis vilkų buvo sumedžiota Lietuvoje, kai kurie mūsų medžiotojų buvo nušauti už Lietuvos ribų, pavyzdžiui – Baltarusijoje. Tarp vilkų kailių eksponuotojų aukščiausiai rejestre yra pakilęs V. Adomaitis – 1967 metais mūsų rajone šio medžiotojo nušauto vilko kailis buvo įvertintas parodos aukso medaliu, o šiuo metu pagal suteiktą įvertinimą yra 25-tas. Sėkmingu medžiotoju buvo G. Tursa, 1978 metais rajone nušovęs du vilkus, kurių kailiai buvo įvertinti sidabro ir bronzos medaliais, o rejestre šiuo metu rikiuojasi 36-toje ir 80-toje vietoje. 2004 metais Sauliaus Bartusevičiaus nušauto vilko kailis parodoje buvo įvertintas bronzos medaliu ir rejestre užima 73-tą vietą.

Tarp vilkų kaukolių eksponuotojų aukščiausiai yra pakilęs jau minėtas Rimantas Kanapienis, kurio tada nušautas vilkas buvo įvertintas parodos aukso medaliu. Ši kaukolė rejestre pažymėta 19-ta vieta. Aukso medalį pelnė ir 1968 metais A. Vinslausko nušauto vilko kaukolė, kuri rejestre yra 91-ma. 2011 metais Rimanto Adomavičiaus nušauto vilko kaukolė buvo apdovanota sidabro medaliu ir dabar rejestre yra 154-a. Ilgametis ugniagesys savo trofėjų sutiko per varyminę medžioklę 2011-ųjų lapkritį Pociūniškio raiste. Iš pradžių sudvejojęs ir praradęs galimybę šauti į pasirodžiusį vilką, Rimantas netrukus pamatė kitą. Šovė, ir patinas patiesė kojas.

Sidabro medaliais taip pat yra įvertintos H. Adomavičiaus (1992 metai, 203-ta vieta), L. Buzio (2012 metai, 211-ta vieta), S. Bartusevičiaus (2004 metai, 257-ta vieta), bronzos medaliais – A. Dzedzevičiaus (1990 metai, 291-ma vieta), Č. Bakasėno (2011 metai, 307-ta vieta), V. Barono (1985 metai, 343-ta vieta), V. Petrylos (1991 metai, 382-tra vieta) ir R. Baleišio (1983 metai, 398-ta vieta) nušautų vilkų kaukolės.

Kaip savo laiku esame rašę, kad advokatas Česlovas Bakasėnas savąjį vilką paguldė iš bokštelio tykodamas šernų savo senelio žemėje, tykodamas šernų. Iš pradžių šovęs, tačiau nepataikęs. Išsigandęs vilkas pasileido į medžiotojo pusę, tada antrojo šanso Česlovas nepraleido.

Grįžtant prie patvirtintos tvarkos, pagal ją papildomai bus leista sumedžioti dar 50 vilkų. Tačiau toks sprendimas bus peržiūrimas medžioklės sezono eigoje, atsižvelgus į naujausius vilkų populiacijos stebėsenos duomenis ir tai, kaip greitai nustatytas vilkų sumedžiojimo limitas bus išnaudotas.

Tuo pačiu aplinkos ir žemės ūkio ministrai pasirašė ketinimų protokolą dėl ūkinių gyvūnų apsaugos nuo vilkų prevencinėms priemonėms taikyti ir jas skatinti. Juo bus siekiama sumažinti vilkų daromą žalą naminiams gyvuliams, užtikrinti šiai saugomai rūšiai palankią apsaugos būklę.

Kaip teigia oficiali statistika, vilkų žala naminiams gyvuliams per metus šiek tiek sumažėjo. Iki rugsėjo 1-osios vilkai šalyje papjovė 848 gyvulius (70 gyvulių mažiau).

Patikslintu Vilko apsaugos planu šalyje siekiama išlaikyti 31-62 besiveisiančių vilkų šeimų populiaciją (250-500 vilkų), atsižvelgiant į vilkų populiacijos būklės stebėsenos duomenis ir į ūkiniams gyvūnams daromos žalos mastą. Aplinkos ministerijos duomenimis, per paskutiniuosius 5 metus dažniausiai vilkai gyvulius pjauna Šilalės (142 atvejai) ir Vilkaviškio (109 atvejai) savivaldybėse. „Klaipėdos rajono, Alytaus rajono ir Varėnos, Rokiškio, Anykščių, Ignalinos, Biržų ir Lazdijų rajonų savivaldybėse vilkai ūkinius gyvūnus pastaraisiais metais puldinėjo nuo 50 iki 100 kartų, o Kalvarijos, Kaišiadorių, Kupiškio, Ukmergės, Trakų, Tauragės, Elektrėnų, Molėtų, Širvintų, Prienų rajonų savivaldybėse buvo fiksuota po 26-49 ūkinių gyvūnų užpuolimus,“ – teigiama ministerijos pranešime.

Gintaras Bielskis

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

„River Cleanup“ pirmą kartą Lietuvoje: bus valomos Neries ir Nemuno upės

Daugiagalvė saulėgrąža

Rajono rekordo formaliai nesumušė, bet kas žino…

Visi agurkai normalūs, o vienas – Sabonis

Čiobiškio seniūnija – bulvių rekordininkių kraštas?

Grybavimas – malonumas ir šeimininkei, ir jos augintinei

Grybautojas ir lapė dėl baravyko galynėjosi žvilgsniais

Kiškis įsigudrino šeimininkauti kopūstuose

Nelabai linksma istorija apie laukinių paukštelių gyvenimą

„O pomidorai tada atrodo tokie gražūs…“

Širvintų miesto gyventojų sodybos kasmet suspindi gėlynų gausa

Dar kartą apie Beržės upelį…

Vienam būstui prijungti prie kanalizacijos tinklų – beveik tūkstantis eurų

Pradėję rūšiuoti, čiobiškiečiai nebeturi ko dėti į buitinių atliekų konteinerius?

Pažintis su dideliu pasauliu…

Ar išgarsins Lapeles laumės šluotos?

„Žaliosios olimpiados“ pusfinalyje – musninkiečiai

Bebro pėdsakai visai šalia…

Brakonieriai savo planais pasidalijo su aplinkosaugininke

„Stebuklingam“ Sibiro augalui – pašto ženklas ir atvirukas

Oralinė vakcinacija nuo pasiutligės – Širvintų rajone

Ar bus pareikalauta, kad Jasiukevičius ir Davidavičienė iš savo kišenės atlygintų žalą rajono biudžetui?!

Vilniaus regiono gyventojai uždirba daugiausiai šalyje, taigi gali sumokėti už tai, kas kitiems – nemokamai

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Trimeris ir krūmapjovė – būtini, norintiems gyventi estetiškoje aplinkoje

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos


+