Netoli Širvintų auga galimai vienas seniausių Lietuvoje ąžuolų

Kalbėdami apie įspūdingo dydžio senus medžius dažniausiai prisimename Stelmužės ąžuolą. Nenuostabu, juk tai vienas iš trijų galingiausių ir storiausių paprastųjų ąžuolų Europoje, kurio amžius, spėjama, yra daugiau nei 1000 metų. 

Tačiau be Stelmužės ąžuolo Lietuvoje yra dar 250 valstybės saugomų medžių – gamtos paminklų. Vienas jų – Mingėlos ąžuolas, augantis Plungės rajone. Jis yra vienas didingiausių ąžuolų Lietuvoje. Pasakojama, kad šiam ąžuolui viršūnė buvo nukirsta po žemaičių krikšto 1413 metais. Pasak legendos, tuo metu buvo kertami šventieji ąžuolai, tačiau šio medžio niekas nedrįso paliesti. Už atlygį ąžuolą nukirsti sutiko gyventojas Mingėla, bet ir tai ne visą medį, o tik jo viršūnę. Vėliau už tai jis buvo nubaustas – žmonių paskandintas Minijoje.

Kiek tiesos šioje legendoje, palikime spręsti istorikams, tačiau atkreipę dėmesį į senuosius medžius pastebėsite, kad daugelis jų neturi viršūnių. Taip yra ne dėl to, kad kadaise jos buvo nukirstos, o todėl, kad sendamas medis visada praranda viršutinę stiebo dalį ir ant jo esančias šakas. Vainiką formuoja apatinės šakos, o buvusio kamieno vietoje atsiranda kiaurymė. Manoma, kad Mingėlos ąžuolui gali būti 600-700 metų. Aukštis – 15,7 metrų, apimtis – 7,7 metrų.

Spadviliškių ąžuolas

Spadviliškių ąžuolas

Spadviliškių ąžuolas

Spadviliškių ąžuolas

Spadviliškių ąžuolas

Spadviliškių ąžuolas

Spadviliškių ąžuolas

Spadviliškių ąžuolas

Širvintų krašto žmonės galimai šiuos faktus žino, tačiau daugelis tikrai nežino, jog visai netoli Širvintų yra dar „gyvas“ kitas labai į Mingėlų ąžuolą panašus senolis. Prie šio gamtos stebuklo nuvedė Akmenių kaime dažnai apsilankantis Lukiškių tardymo izoliatorius-kalėjimo direktoriaus pavaduotojas Vladas Lukša. Savo gimtinės takus gerai žinantis Vladas jau nuo vaikystės buvo gerai „pažįstamas“ su šiuo ąžuolu, o šiandien pasidžiaugti senoliu nuveda ir savo svečius. Keista, jog iki šiol niekas iš gamtininkų jo neaptiko. Bent susidaro toks įspūdis. Matyt dėl to, jog ąžuolas auga vietoje, kur žmogus gali užklysti tik netyčia. Auga jis Spadviliškių kaime, netoli Širvintos upės, labai raižytoje vietovėje, miškelyje. Šio ąžuolo apimtis – apie 7,50 metro. Tiksliai išmatuoti vienam žmogui nepavyko, nes jis įsitaisęs stačiame skardyje. Nei viršūnės, nei pagrindinių šakų nebeturi, tik viršuje prasišviečia nedidelės žaliuojančios šakos. Vadinasi, ąžuolas dar „gyvas“, tik niekam nežinomas toliau vargsta. Kodėl vargsta? Nes vienišas, nėra prie jo jokio tako, aplinkui pilna prikritę senų, jo paties ir kitų aplink augančių medžių, šakų. Aplinkui, kaip liaudies sakoma, „velnias gali galvą nusisukti“.

Ko gero, visi žino apie kiekvienų metų pavasarį organizuojamą aplinkosauginę aplinkos tvarkymo akciją „Darom“. Šiemet akcija „Darom“ rengiama antrą kartą – ji įvyks rytoj, rugsėjo 15 dieną. Akcijos rengėjai kviečia gyventojus tvarkyti gražiausius gamtos kampelius – saugomas teritorijas. Šį kartą „Darom“ organizacijos komanda jungiasi prie pasaulinės švarinimosi akcijos CLEANUP DAY 2018, kuri būtent rytoj ir įvyks. „World Cleanup Day“ yra didžiausia pilietinė akcija istorijoje, kurioje net 5 procentai mūsų planetos gyventojų susitelks aktyviai veikti ir spręsti aplinkosaugines problemas.

Maža to, rytoj Lietuvoje minima Miškininko diena. Jai skirtas rugsėjo trečiasis šeštadienis. Miškininko diena mūsų šalyje švenčiama nuo 2000 metų, rekomendavus Aplinkos ministerijos kolegijai.

Kol kas Spadviliškių ąžuolas niekieno nesaugomas, tačiau būtų puiku, jog per jo gyvavimo ilgus šimtmečius nors nedidelė žmonių grupelė juo pasirūpintų.

„Širvintų kraštas“

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

Dar kartą apie Beržės upelį…

Vienam būstui prijungti prie kanalizacijos tinklų – beveik tūkstantis eurų

Pradėję rūšiuoti, čiobiškiečiai nebeturi ko dėti į buitinių atliekų konteinerius?

Pažintis su dideliu pasauliu…

Ar išgarsins Lapeles laumės šluotos?

„Žaliosios olimpiados“ pusfinalyje – musninkiečiai

Bebro pėdsakai visai šalia…

Brakonieriai savo planais pasidalijo su aplinkosaugininke

„Stebuklingam“ Sibiro augalui – pašto ženklas ir atvirukas

Oralinė vakcinacija nuo pasiutligės – Širvintų rajone

Ar bus pareikalauta, kad Jasiukevičius ir Davidavičienė iš savo kišenės atlygintų žalą rajono biudžetui?!

Vilniaus regiono gyventojai uždirba daugiausiai šalyje, taigi gali sumokėti už tai, kas kitiems – nemokamai

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Trimeris ir krūmapjovė – būtini, norintiems gyventi estetiškoje aplinkoje

Privačių miškų aktualijos

Afrikinio kiaulių maro aukų – dešimtys tūkstančių: kol nėra vakcinos, ligą sustabdyti privalome ir galime patys

Karšta naujiena: Savivaldybė skųs Aplinkos apsaugos agentūros sprendimą

Poledinės žūklės mėgėjų šventė ant Prienų ežero

Ant ledo ir pramogų, ir pavojų vieta

Žmonių kaimynystėje įsikūrė kiškis

Sakyti, kad lūšis Širvintų rajone yra didelis stebuklas, nereikia…

Dosnumo pamokos visiems

Traukiantis ministrui „išlindo“ ir trečiasis vilkas

„Kielių“ būrelio medžiotojas patiesė jau trečią vilką

Pačią pirmą vilkų medžioklės sezono dieną – taiklus šūvis į vilką Čiobiškio apylinkėse

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos