Gamtos stebuklu, sukurtu vasarą, galima pasigrožėti tik rudenį

Didžiųjų vapsvų sulipdytą lizdą galima būtų palyginti su vilnų kuodeliu arba su apverstu kibiru.

Didžiųjų vapsvų sulipdytą lizdą galima būtų palyginti su vilnų kuodeliu arba su apverstu kibiru.

Šiųmetis auksinis ruduo, besitęsiantis jau kelias savaites, leidžia pasigrožėti ne tik gamtoje esančių spalvų gama, bet ir atidžiai pasižvalgyti į tai, ko karšta vasara padaryti neleido.

Šią vasarą sodų bendrijoje „Rasa“ (Černiškių kaimas, Širvintų seniūnija) esančioje kaulenių gyvatvorėje vapsvos susilipdė įspūdingą lizdą. Lizdo šonai taip kruopščiai ir dailiai sulipdyti, kad primena vilnų kuodelį, užmautą ant verpstės. Lizdo apatinė dalis atvira, o viduje matyti keliais aukštais sudėlioti koriai. Lizdą susisukusios didžiosios vapsvos visą vasarą atrodė agresyviai nusiteikusios, neleido prie gyvatvorės net prisiliesti ir jos nukirpti. Buvo svarstoma galimybė į pagalbą kviestis ugniagesius-gelbėtojus, bet, atėjus rudeniui, vabzdžiai, palikę dailųjį lizdą, dingo. Dabar galima ir grožėtis, ir čiupinėti, ir fotografuoti tiek, kiek širdis geidžia. Mat nuraudonijusi gyvatvorė jau beveik numetė lapus.

Taip atrodė prieš penketą metų tame pačiame sklype esančio sodo namelio palėpėje susuktas vapsvų lizdas. Tuomet jis priminė šakotį.

Taip atrodė prieš penketą metų tame pačiame sklype esančio sodo namelio palėpėje susuktas vapsvų lizdas. Tuomet jis priminė šakotį.

Prieš keletą metų tame pačiame sklype vapsvos buvo susisukusios lizdą namelio palėpėje, todėl lizdas buvo geltonos spalvos. Šįmet jis pilkas: gal saulės nugairintas, gal lietaus išplautas, gal prie gyvatvorės pritaikytas? Nesupaisysi juk tų vabzdžių, jų norų ir galimybių!

Gamtininkai teigia, jog rugsėjo-spalio mėnesiais visi vapsvų šeimos nariai žūva, išskyrus jaunas apvaisintas pateles, kurios žiemoti išsislapsto žemėje, po samanomis, po medžių žieve, o pavasarį kuria savo bendruomenes. Gamtininkų nuomone, į didžiųjų vapsvų lizdą reikia žiūrėti su pagarba, nes būtent jos yra popieriaus išradėjos. Vapsvų nameliai ir koriai yra popieriniai, pagaminti iš mažų medžio gabalėlių ir celiuliozės. Tą pirmą kartą pastebėjo kinai prieš 4000 metų ir išmoko gaminti popierių.

Mokslinėje literatūroje sakoma, kad įprastos vapsvų lizdų vietos – po stogų atbrailomis, aukštose palėpėse ir pašiūrėse bei pagalbiniuose pastatuose. Gamtoje jos įsikuria medžių drevėse, inkiluose (išvydamos ten perinčius paukščius), krūmuose, žolėse ir net graužikų urvuose. Pasak biologo, vapsvos tampa ypač pavojingos vasaros pabaigoje, kai jų kolonijos tampa didesnės. Padidėjus populiacijai, vabzdžiai maisto pradeda ieškoti didesnėje teritorijoje, todėl dažniau susiduria ir su žmonėmis.

Retas pasiryžtų iš arti vasarą apžiūrėti didžiųjų vapsvų sukurtą gamtos stebuklą. Tam belieka auksinis ruduo, kai lizdas tuščias, o aplinkui nezvimbčioja karingai nusiteikę vabzdžiai.

Nikodemas Gaurėnas

     

Jau veikia ŠIRVINTŲ KRAŠTO skelbimų lentos. Jomis naudotis gali tiek užsiregistravę lankytojai, tiek Svečiai. Registruotiems vartotojams - daugiau galimybių. Jau įdiegta galimybė į serverį įkelti savo nuotraukas prie dedamų skelbimų. Apie pastebėtas klaidas rašykite Administratoriui: gintaras@sirvinta.net . Ačiū, kad naudojatės Skelbimų lentomis!

Kiti straipsniai:

„Žaliosios olimpiados“ pusfinalyje – musninkiečiai

Bebro pėdsakai visai šalia…

Brakonieriai savo planais pasidalijo su aplinkosaugininke

„Stebuklingam“ Sibiro augalui – pašto ženklas ir atvirukas

Oralinė vakcinacija nuo pasiutligės – Širvintų rajone

Ar bus pareikalauta, kad Jasiukevičius ir Davidavičienė iš savo kišenės atlygintų žalą rajono biudžetui?!

Vilniaus regiono gyventojai uždirba daugiausiai šalyje, taigi gali sumokėti už tai, kas kitiems – nemokamai

Kam reikėjo nukirsti sveikus medžius?

Trimeris ir krūmapjovė – būtini, norintiems gyventi estetiškoje aplinkoje

Privačių miškų aktualijos

Afrikinio kiaulių maro aukų – dešimtys tūkstančių: kol nėra vakcinos, ligą sustabdyti privalome ir galime patys

Karšta naujiena: Savivaldybė skųs Aplinkos apsaugos agentūros sprendimą

Poledinės žūklės mėgėjų šventė ant Prienų ežero

Ant ledo ir pramogų, ir pavojų vieta

Žmonių kaimynystėje įsikūrė kiškis

Sakyti, kad lūšis Širvintų rajone yra didelis stebuklas, nereikia…

Dosnumo pamokos visiems

Traukiantis ministrui „išlindo“ ir trečiasis vilkas

„Kielių“ būrelio medžiotojas patiesė jau trečią vilką

Pačią pirmą vilkų medžioklės sezono dieną – taiklus šūvis į vilką Čiobiškio apylinkėse

Gamtos stebuklu, sukurtu vasarą, galima pasigrožėti tik rudenį

Agurkas – užsispyrusi ir kerštinga daržovė

Oralinė vakcinacija nuo pasiutligės Širvintų rajone

Ir nuotaiką pakels, ir sveikatos pridės

Spalį miškuose aidės daugiau šūvių

Paieška
Įveskite paieškos raktažodį:

Apklausa
Nuorodos