Sesers atsiųstas apvalus kiaušinis nustebino brolį

Jono Saveikio rankoje - apvalus lyg kamuoliukas vištos kiaušinis.
Jonas Saveikis į redakciją atnešė kamuoliuko formos vištos kiaušinį.

Septyniasdešimt pirmuosius einantis širvintiškis Jonas Saveikis sako daug gyvenime regėjęs, bet tokio dalyko dar neteko. Gavęs iš kaimo sesers atsiųstą dėžutę su vištų kiaušiniais, iš pradžių pamanė, kad tai – pokštas. Dėžutėje tarp kiaušinių gulėjo … stalo teniso kamuoliukas. Tik jį paėmęs suprato, kad apgavo akys. Nors ir nepanašus į kitus, dėžutėje buvo pats tikriausias vištos kiaušinis, tik apvalus, lyg kamuoliukas.

  • Sesuo gyvena Grigaliūnuose, turi ūkelį. Toks ten ir ūkis – 18 vištų pulkas. Pats padėjau nupirkti iš Zujų paukštyno Leonpolio kaime, Ukmergės rajone. Vištos raibos, dedančios. Sesuo jas apgyvendino tvarte, yra aptvaras pasivaikščioti. Taip jos ten ir gyvena. Manau, neblogai, nes kiaušinius deda, atsidėkoja už grūdus. Pats kartais nuperku, nuvežu, o sesuo man už tai per kaimyną atsiunčia kiaušinių. Visiems gerai, – pasakoja Jonas.

Skaičiuojama, kad vidutiniškai viena višta per metus padeda 250-270 kiaušinių, kai kurios vištos pasiekia ir 300 kiaušinių per metus ribą.

Aptikęs neįprastą kiaušinį, kuris savo forma beveik apvalus, Jonas Saveikis atnešė į redakciją. „Ar domina?“ – paklausė. Suprantama, kad domino, nes tokių dalykų ne kasdien pamatysi.

Nors Jonas Saveikis rastą „kamuoliuką“ palygino su stalo teniso kamuoliuku, kiaušinis už jį kiek didesnis. Kaip nustatyta stalo teniso taisyklėse, kamuoliukas turi būti apvalus, jo skersmuo – 40 mm. Tuo tarpu mažiausias kiaušinio skersmuo – 43 mm. Savo dydžiu jis greičiau artimesnis golfo kamuoliukui, kadangi šie turi būti ne mažesnio kaip 42 mm diametro.

Kiaušinį iš tiesų nesunku supainioti su stalo teniso kamuoliuku, tik jis šiek tiek didesnis.

Didžiausi kiaušinių smaguriai – meksikiečiai

Kaip interneto svetainėje pasveik.lt cituojama gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė, pasaulyje kasmet padedama 1,2 trilijono kiaušinių. Paskaičiuota, kad apytiksliai žmogus suvalgo 173 kiaušinius per metus, o maždaug 40 proc. jų suvalgoma ar kitaip sunaudojama Kinijoje. Vis dėlto pagal vieną rodiklį Kinija nusileidžia Meksikai. Šios šalies gyventojai yra didžiausi kiaušinių smaguriai. Teigiama, kad kiekvienas meksikietis kasmet vidutiniškai suvalgo net 22 kg kiaušinių.

Ko gero, apvalus kiaušinis būtų sudominęs ir Sonya Thomas

Pasaulio kietai virtų kiaušinių valgytojo rekordas priklauso korėjiečių kilmės amerikietei Sonya Thomas (gim. 1967 m.), turinčiai „Juodosios našlės“ pravardę. 2003 metais ji per 6 min. 40 sek. suvalgė 65 kiaušinius. Mažiau nei 50 kg sverianti moteris būtų suvalgius ir daugiau, tačiau jų … pritrūko.

Sonya išgarsėjo ir kitais valgymo rekordais. Pavyzdžiui, per 12 min. ji suvalgė 183 vištų sparnelius, per 10 minučių – 35 dešreles, per 12 minučių – 44 omarus, sveriančius 5,13 kg, per 15 minučių – 5 ekstra dydžio picas, per 10 minučių – 206 koldūnus ir t.t.

Interneto šaltiniai tvirtina, kad sunkiausias vištos kiaušinis svėrė net 454 g. Jis buvo su dvigubu tryniu ir dvigubais lukštais. Toks kiaušinis milžinas rastas Naujajame Džersyje, Jungtinėse Amerikos valstijose, o į Gineso rekordų knygą įtrauktas dar 1956 vasario 25 d.

Medikų tikinimu, suvalgęs vieną kiaušinį suaugęs žmogus gauna apie trečdalį (30-40 proc.) rekomenduojamos paros normos vitamino B12, apie 15-20 proc. fosforo, iki 10-20 proc. cinko, seleno ir vitamino B2 bei patenkina apie 40-65 proc. pagrindinių amino rūgščių poreikį. Maistinė kiaušinių vertė priklauso nuo baltymo ir trynio cheminės sudėties, kurią lemia vištos veislė, lesalas, laikymo būdas ir metų laikas. Bet kurio amžiaus vaikams galima duoti valgyti tik kietai virto (5-10 min.) kiaušinio.

Gintaras Bielskis

Sending
Skaitytojų įvertinimas
1 (1 įvert.)
scroll to top
error: Kopijuoti negražu!
+